حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

فقر عاطفی

29 شهریور 1402 نوشته شده توسط

فقر عاطفی

تا به حال کلمه فقر را برای مسائل اقتصادی و فرهنگی بسیار شنیده‌ایم فقر عاطفی تنها در تحلیل‌ها و بحث‌های روانشناسان و مددکاران اجتماعی مطرح می‌شود و به عنوان یکی از پایه‌های مهم در بروز اختلالات روانی اجتماعی و خانوادگی در افراد و زمینه‌ای برای بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی می‌باشد.

یکی از عوامل ایجاد کننده فقر عاطفی عبور جوامع از سنتی به صنعتی است چرا که جامعه صنعتی در مسیر رشد اقتصادی خود بسیاری از وظایف را از نهاد خانواده می‌گیرد و به موسسات خارج از خانواده محول می‌کند و نتیجه این می‌شود که امروز فقر عاطفی کلیه مردم را احاطه کند به طوری که به شکل‌های مختلفی تحت عنوان هیپی گرایی پرخاشگر اعتیاد به مواد مخدر افسردگی خانواده محروم از پدر و مادر خودکشی تجلی کرده است. آنچه تحت عنوان فقر عاطفی مطرح از الزاماً این نیست که فرد به اندازه لازم مهربانی ندیده یا دست نوازش به سر او کشیده نشده است بلکه موضوع فراتر از این‌ها است یعنی در حقیقت عکس العمل‌هایی خشم، خنده، گریه، عشق، نفرت، محبت، ترس و... که انتظار می‌رود هر انسان سالم به نسبت چهارچوب‌های فرهنگی جامعه و در شرایط مناسب رفتاری متعادل از خود نشان دهد یعنی در موقعیت مناسب خنده کند و در موقعیت مناسب بگرید به بیان ساده تر اینکه هر انسانی می‌بایست حداقل در چهار بعد رشد نماید: ١_رشد جسمی ۲_رشد ذهنی ۳_رشد فرهنگی ۴_رشد

بنابراین فقر عاطفی اینکه آدمی فاقد متوسط رشد در هر کدام از ابعاد چهارگانه مذکور باشد.

فقر عاطفی در کودکان و نوجوانان یکباره و بدون مقدمه به وجود نمی آید بلکه در ابتدا حرکت خودش و در مرحله جنینی از خود علائم را نشان میدهد ،این علائم در رفتار ،حالت،گفتار و احساسات کودکان و نوجوانان ظاهر میشوند فبدون شک نمیتوان سهم تغییرات سریع تکنولوژی و تاثیر آن بر روابط اجتماعی انسانها و تغییراتی که در ساخت و کارکردهای اجتماعی و تربیتی خانواده دارد را در فراهم سازی بستر فقر عاطفی جوامع نادیده انگاشت و تحقیقات خود حاکی از ان است که درمورد کودکان ،نوجوانان و جوانان مهم ترین منبع برای رفع نیازهای عاطفی خانواده می باشد .

<

تاثیر مخرب فضای مجازی بر روابط زناشویی

زمان هایی را برای اختصاص دادن به همسرتان مشخص کنید و در آن زمان هیچکار دیگری انجام ندهید و سعی به گفت و گو و شنیدن حرف های همسرتان داشته باشید . همسر شما صرفاً نیاز به حضور فیزیکی شما در کنار خود ندارد. احتیاج به محبت و توجه شما دارد.

فضاهای مجازی، به واسطه تنوع و جذابیتی که دارند، به خاطر عدم فرهنگ سازی مناسب، آموزشی و استفاده صحیح میتوانند به کارکرد روابط زناشویی در خانواده آسیب جدی و مخربی وارد کند.

ورود سریع فضاهای مجازی و دستیابی آسان به اینترنت در زمانه اخیر باعث شکل‌گیری نوع جدیدی از روابط اجتماعی در سطح خانواده و کارکرد آن شده است.

میخواهید مردی را مجبور کنید که شما را دوست داشته باشد؟ سعی دارید او را تغیر بدهید؟ چه بخواهید چه نخواهید، او خودِ خودش است، پس سعی نکنید او را به کسی که نمی‌خواهند باشد تبدیل کنید. نمی‌خواهم بگوییم زندگیتان را همانند یک احمق برای تغییر دادن عادت های نامناسب مردی تلف میکنید،بلکه میخواهم بگویم تلاش کردن برای تغیر مردی کع خودش نمیخواهد تغیر کند، ممکن است در بلند مدت باعث رنجیده شدت خودتان شود.

درک میکنم که می‌خواهید مردی بهتر شود یا اینکه از او می‌خواهید رفتار های بچگانه اش را کنار بگذارد، اما بعضی از مرد ها دوست ندارند تغیر کنند و عده ای هرگز به این تغییر تمایل پیدا نخواهد کرد. بعضی از مرد ها چیزی را که هستند دوست دارند و با آن مشکلی ندارند.

به یاد دارم روزی سعی نیکردم نامزدم را تغییر دهم. از او می‌خواستم این گونه رفتار کند یا آن گونه رفتار نکند. می‌خواستم کلاسیک لباس بپوشد،چرا که جیب های شل و ول شلوارش را اصلا دوست نداشتم.

او ریش هایش را بلند می‌گذاشت و من این گونه ریش گذاشتن را

نمی پسندیدم. رسیدگی او به سر ووضعش مطابق میل و سلیقه من نبود‌. اصلا مهم نبود که چقدر سعی می‌کردم او را تغییر بدهم، چون اصلا به حرف هایم گوش نمیکرد.

<

ممکن است برداشت غلط از یک رفتار، باعث خاتمه یافتن یک رابطه‌ی عاطفی شود. برخی زوج‌ها به‌ علت عدم درک متقابل، دچار سوءتفاهم و بوجود آمدن کدورت در رابطۀ خود می‌شوند. شاید علت اصلی این کدورت، تفاوت دنیای زنان و مردان باشد

نشان دادن علاقه با رفتار 

برخی از مردان ترجیح می‌دهند به جای گفتن دوستت دارم، با حرکات و اعمالشان علاقه خود را نشان دهند. تعجب نکنید اما بعضی از مردان ممکن است با کمک کردن در امور خانه، تمیز کردن حیاط و حتی بیرون گذاشتن زباله‌ها، عشق خود را به طرف مقابل نشان دهند. پس نشنیدن ‘دوستت دارم’ از زبان فردی که با او در رابطه هستید را به معنی بی‌احساس بودن و کم‌علاقگی وی نپندارید..

زمانی برای خلوت کردن مردانه

در این نوع جدایی زوجین همچنان زیر یک سقف با یکدیگر زندگی می‌کنند اما هیچ گونه روابط عاطفی و زناشویی با یکدیگر برقرار نمی‌کنند یا روابطی بسیار محدود دارند.

به عبارت ساده تر در طلاق عاطفی زن شوهر مانند دو همخانه در یک ساختمان زندگی می‌کنند. این نوع طلاق به علل مختلفی ایجاد می‌شود که اگر به موقع بررسی و درمان نشود، می‌تواند بنیان خانواده را از هم بپاشد

نشانه‌ های طلاق عاطفی

حد و مرز  در زندگی مشترک

یکی از مشکلات رایج در روابط این است که حد و مرز های خود را نمی شناسیم و اجازه می دهیم طرف مقابل رفتاری انجام دهد که تحمل آن را نداریم . در چنین شرایطی به نظر ما می رسد از حد و مرز های ما رد شده است . اگر از کسانی هستید که حد و مرز ها، و خطوط قرمز خود را نمی شناسید روابط شما بسیار شکننده می شود. هر لحظه امکان دارد به خاطر این که شما مرز های خود را اعلام نمی کنید و دیگری مرز های شما را تشخیص نمی دهد از حدود قرمز شما رد شود و بعد نتوانید با این مساله کنار بیایید.

چرا حد و مرز های خود را نمی شناسیم؟

در واقع به ما اجازه ندادند که این افکار و احساس و رفتار خود را بشناسیم و عموماً از همان ابتدای کودکی از ما خواسته شده که احساس خود را برای جلب رضایت دیگران نادیده بگیریم. به نوعی به دیگران باج بدهیم تا ما را دوست داشته باشند و در این بین هویت واقعی ما گم شده است !

نوع و جنس نوازش های عاطفی هر زن و مردی متفاوت است باید تشخیص دهیم که مردها و زن ها به چه نوازش های عاطفی نیاز دارند .

زن ها به این شکل و جنس نوازش های عاطفی نیاز بیشتری دارند :

*نوازش در حوزه احترام (این که مردی با دل و جان به همسرش نوازش دهد و به او احترام بگذارد .)

*نوازش در حوزه درک (اینکه مردی احساسات و نیازهای آن هارا درک کند .)

*نوازش در حوزه محبت (اینکه مردی با دل و جان نوازش های محبت آمیزی به همسرش.)

<

مواردی که قبل از ازدواج باید توافق شود

همانطور که گفتیم اگر هدفتان از آشنایی با کسی جدی باشد و به ازدواج با او فکر کنید نیاز است که همه چیز آگاهانه و با برنامه پیش برود. طبیعی است که وقتی مقداری از آشنایی شما بگذرد و آگاهی هایی که در بالا گفتیم را بدست بیاورید نیاز است که خانواده های طرفین نیز در جریان قرار بگیرند. این آشنایی خانواده ها معمولا در طی

توصیه های قبل از ازدواج

علاوه بر آگاهی هایی که باید به دست بیاورید یک سری از توصیه ها وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید.

صحبت های قبل ازدواج. 1

هر موقع که با شخص مورد نظرتان وقت می گذرانید باید به صحبت های او توجه کنید. در میان صحبت های معمولی که شاید از نظر شما بی ارزش باشد افراد خیلی از مسائل و عقایدشان را بیان می کنند. با دقت به حرف هایش گوش دهید و با .چیزهایی که در مواقع دیگر می گوید مقایسه کنید. چیزهایی که متوجه می شوید شما را شگفت زده خواهد کرد

با دوستانش ملاقات کنید.2

به طور حتم یکی از نکات مهم قبل از ازدواج همین مورد است. در قسمت قبل به شما گفتیم که در مورد دوستانش از او سوال کنید. شما علاوه بر سوال کردن باید از نزدیک هم با آن ها ملاقات کنید. خانواده یک شخص انتخاب او نیست ولی دوستان یک شخص انتخاب خودش است. ببینید با چه افرادی رفت و آمد می کند

تن به خواسته های غیر معقول ندهید.3

آگاهی قبل از ازدواج

مهم ترین چیزی که شما باید در ابتدای آشنایی با فردی به آن تسلط پیدا کنید آگاهی و شناخت است. اگر قصد شروع کردن یک رابطه جدی که ممکن است منجر به ازدواج شود را دارید باید حتما به شناخت کافی از طرف مقابلتان برسید. این شناخت چیزی نیست که طی یک هفته و یا یک ماه به دست بیاید بلکه شما و شخص مورد نظرتان باید صبور باشید و رفتار او را در موقعیت :های مختلف بسنجید. در مشاوره ازدواج، آگاهی قبل از ازدواج شامل موارد زیر می شود

1_آگاهی از وضعیت خانوادگی:

باید سعی کنید که با سوالاتی که می پرسید در مورد وضعیت خانوادگی او اطلاعاتی بدست بیاورید. آدم ها تا حد زیادی شبیه به خانواده شان هستند. شاید با خود بگویید وقتی خودش را می توانم بشناسم چه نیازی به شناخت خانواده است؟

در این جا باید به این نکته توجه کنید که معمولا افراد وقتی در مورد خودشان صحبت می کنند، نکات منفی را فیلتر می کنند و سعی می کنند وجهه خوبی از خودشان نشان دهند در حالی که در مورد دیگران به این صورت نیست و به طور مثال اگر شما از اخلاقیات خواهرش از او سوال کنید خیلی راحت خصوصیات بدش را نیز به شما می گوید.

2_<

صفحه1 از7

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196