حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

خانواده

خانواده (16)

فقر عاطفی

29 شهریور 1402 نوشته شده توسط

فقر عاطفی

تا به حال کلمه فقر را برای مسائل اقتصادی و فرهنگی بسیار شنیده‌ایم فقر عاطفی تنها در تحلیل‌ها و بحث‌های روانشناسان و مددکاران اجتماعی مطرح می‌شود و به عنوان یکی از پایه‌های مهم در بروز اختلالات روانی اجتماعی و خانوادگی در افراد و زمینه‌ای برای بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی می‌باشد.

یکی از عوامل ایجاد کننده فقر عاطفی عبور جوامع از سنتی به صنعتی است چرا که جامعه صنعتی در مسیر رشد اقتصادی خود بسیاری از وظایف را از نهاد خانواده می‌گیرد و به موسسات خارج از خانواده محول می‌کند و نتیجه این می‌شود که امروز فقر عاطفی کلیه مردم را احاطه کند به طوری که به شکل‌های مختلفی تحت عنوان هیپی گرایی پرخاشگر اعتیاد به مواد مخدر افسردگی خانواده محروم از پدر و مادر خودکشی تجلی کرده است. آنچه تحت عنوان فقر عاطفی مطرح از الزاماً این نیست که فرد به اندازه لازم مهربانی ندیده یا دست نوازش به سر او کشیده نشده است بلکه موضوع فراتر از این‌ها است یعنی در حقیقت عکس العمل‌هایی خشم، خنده، گریه، عشق، نفرت، محبت، ترس و... که انتظار می‌رود هر انسان سالم به نسبت چهارچوب‌های فرهنگی جامعه و در شرایط مناسب رفتاری متعادل از خود نشان دهد یعنی در موقعیت مناسب خنده کند و در موقعیت مناسب بگرید به بیان ساده تر اینکه هر انسانی می‌بایست حداقل در چهار بعد رشد نماید: ١_رشد جسمی ۲_رشد ذهنی ۳_رشد فرهنگی ۴_رشد

بنابراین فقر عاطفی اینکه آدمی فاقد متوسط رشد در هر کدام از ابعاد چهارگانه مذکور باشد.

فقر عاطفی در کودکان و نوجوانان یکباره و بدون مقدمه به وجود نمی آید بلکه در ابتدا حرکت خودش و در مرحله جنینی از خود علائم را نشان میدهد ،این علائم در رفتار ،حالت،گفتار و احساسات کودکان و نوجوانان ظاهر میشوند فبدون شک نمیتوان سهم تغییرات سریع تکنولوژی و تاثیر آن بر روابط اجتماعی انسانها و تغییراتی که در ساخت و کارکردهای اجتماعی و تربیتی خانواده دارد را در فراهم سازی بستر فقر عاطفی جوامع نادیده انگاشت و تحقیقات خود حاکی از ان است که درمورد کودکان ،نوجوانان و جوانان مهم ترین منبع برای رفع نیازهای عاطفی خانواده می باشد .

تاثیر مخرب فضای مجازی بر روابط زناشویی

زمان هایی را برای اختصاص دادن به همسرتان مشخص کنید و در آن زمان هیچکار دیگری انجام ندهید و سعی به گفت و گو و شنیدن حرف های همسرتان داشته باشید . همسر شما صرفاً نیاز به حضور فیزیکی شما در کنار خود ندارد. احتیاج به محبت و توجه شما دارد.

فضاهای مجازی، به واسطه تنوع و جذابیتی که دارند، به خاطر عدم فرهنگ سازی مناسب، آموزشی و استفاده صحیح میتوانند به کارکرد روابط زناشویی در خانواده آسیب جدی و مخربی وارد کند.

ورود سریع فضاهای مجازی و دستیابی آسان به اینترنت در زمانه اخیر باعث شکل‌گیری نوع جدیدی از روابط اجتماعی در سطح خانواده و کارکرد آن شده است.

توجه به این شبکه‌ها و تاثیرات آنها بیش از همه معطوف به برنامه‌هایی است که به دلیل دسترسی آسان در تلفن همراه به پدیده همگی تبدیل شده اند.

حد و مرز  در زندگی مشترک

یکی از مشکلات رایج در روابط این است که حد و مرز های خود را نمی شناسیم و اجازه می دهیم طرف مقابل رفتاری انجام دهد که تحمل آن را نداریم . در چنین شرایطی به نظر ما می رسد از حد و مرز های ما رد شده است . اگر از کسانی هستید که حد و مرز ها، و خطوط قرمز خود را نمی شناسید روابط شما بسیار شکننده می شود. هر لحظه امکان دارد به خاطر این که شما مرز های خود را اعلام نمی کنید و دیگری مرز های شما را تشخیص نمی دهد از حدود قرمز شما رد شود و بعد نتوانید با این مساله کنار بیایید.

چرا حد و مرز های خود را نمی شناسیم؟

در واقع به ما اجازه ندادند که این افکار و احساس و رفتار خود را بشناسیم و عموماً از همان ابتدای کودکی از ما خواسته شده که احساس خود را برای جلب رضایت دیگران نادیده بگیریم. به نوعی به دیگران باج بدهیم تا ما را دوست داشته باشند و در این بین هویت واقعی ما گم شده است !

برای شناختن حد و مرز های خود

<

مشکلات خانواده های تک فرزند برخی از خانواده ها خواسته(دلایل طبی،فوت یکی از کودکان،و...) یک فرزند بیشتر ندارند(بر اساس آمار سال 1984، آمریکا دارای حدود 14میلیون خانواده تک فرزند است)و نظرات بسیار متفاوتی در مورد عواقب(منفی و مثبت) تک فرزندی مطرح شده است.نظیر اینکه مادر و پدر وقت توجه و امکانات بیشتری برای پرورش و تربیت بهتر کودک دارند،یا بدلیل وجود عدم خواهر و برادر کودک لوس و خودخواه بار می آید.ما در اینجا سعی می کنیم تا برخی تز باورهای غلط و حقیقتهای مربوطه رامتذکر شویم. نکته: انیشتن،نیوتن،اوینچی و گاندی بچه های تک بودن ولی میدانیم بجز گاند بقیه دچار برخی مشکلات و اختلالات خلقی نیز بودند. الف(حقایقی در مورد کودکان تک تک بودن باعث لوس شدن و خودخواهی نمیشود بلکه رفتار پدر و مادر و شرایط محیطی عامل آن است. تقریبا همانند کودکان اول کودکان تک بدلیل توقعات و موقعیت و رفتار والدین معمولاافرادی کنترل کننده و بزرگسالی کوچک میشوند. توصیه هایی به والدین تک فرزند 1-به او اجازه دهید دوران بچگی خود را همانند سایر کودکان هم سن و سالش طی کند. توقعی خارج از محدوده سنی و توانش نداشته باشید. 2-به او اجازه دهید تا همانند سایر کودکان اشتباه کند، شکست بخورد، لجبازی کند، سرکش و نافرمانی کند. 3-مهمترین عامل موثر در شکل گیری طبیعی و درست شخصیت کودکان حضور هم بازی و تعامل با کودکان هم سن و سال است، در اطرافیان خود به دنبال کودکان هم سن و سال فرزندتان بگردید و تمام تلاش خود را به کار ببندید تا با هم رابطه نزدیک و تقریبا دائمی داشته باشند. 4-از 18 ماهگی فرزندتان را روانه یک مهد کودک خوب کنید تا بتواند روزانه چیزی حدود 6 تا 8 ساعت در ارتباط با سایر کودکان قرار گیرد. اگر امکان دسترسی به مهدکودک را ندارد در همسایگی خود با خانواده هایی که فرزندان هم سن و سال شما دارند دوست شوید تا امکان برقراری ارتباط روزانه بین آنها بوجود آید. 5-پس از یک و نیم سالگی روزانه نیم تا یک ساعت او را به پارک و زمین بازی بچه ها ببرید. 6-از حمایت کردن بیش از حد او خودداری کنید، برای اینکه معیاری برای آن داشته باشید.خودتان را با والدین دیگری که چند فرزند دارند مقایسه کنید، 7-اصول و قوانین پرورش و تربیت کودکان تک تفاوتی با دیگر کودکان ندارد و آنها را بیاموزید . می توانید به کتبی در این زمینه مراجعه کنید.

فنون مواجهه و منازعه و کشمکش ها در روابط

بر اساس شخصیت ،و احساسات،خلق و خو باورها افراد در مواجهه با مشاجره و اختلاف ها ممکن است یکی از روشهای  زیر را اتخاذ کنند:

الف) روش اجتناب یا گریز

در این روش فرد از ابزار نظر و عقیده و احساس خود تا حد ممکن خودداری می کند. فرد یا سکوت می کند(به اصطلاح در درون خود می ریزد و خودخوری می کند) و یا با ذکر اینکه حق با توست می خواهد قضیه هر چه زودتر فیصله یابد(کنترل موقعیت)

چنین روشی معمولا نه تنها مشکلات و اختلافهای زن و شوهری را کم نمیکند بلکه در طولانی مدت موجب بدتر شدن زندگی مشترک می شود.از طرف دیگر بر حسب اینکه علت مسئله و زمینه ذهنی فرد چه باشد چنین روشی د طولانی مدت می تواند بر سلامتی فرد نیز اثر بگذارد.در واقع در یک مطالعه جدید منتشر شده(1997میلادی)بر روی 4000زن و شوهر دیده شده است که میزان مرگ ومیرآن  دسته از زنانیکه (و نه مردان) در مشاجره های خانوادگی سکوت و روش اجتناب و گریز را پیش می گیرند،در طی 10سال چها ربرابر زنانی بوده است که در مشکلات و اختلااف احساس و نظر خود را ابراز کرده اند.نکته قابل توجه در این مطاله این بوده است که چنین روشی تاثیر منفی بر روی آقایان نداشته است که تا حدی قابل   توجیه است. زیرا خانمها معمولا بدلیل ترس و اعتماد بنفس پایین چنین روشی را اتخاذ می کنند که این مسئله منجر به بروز خشم و کینه و غم نهفته می شود. در جامعه ما چنین افرادی به عنوان افراد مظلوم یا محجوب شناخته می شوند. در حالیکه در واقع امر، افرادی با حرمت نفس پایین و توسری خور هستند.

نوازش در روابط زناشویی

نوازش در چهارچوب روابط زناشویی،گستره ی سیصدو شصت درجه ای دارد.به عنوان مثال هر رفتاری که بویی از همیاری یا کمک فکری، احساسی و مالی داشته باشد،مثل سلام کردن، دلگرمی دادن و سوپرایز کردن، اشکال گوناگون نوازش هستند:

وقتی همسر یا نامزدتان را به هر بهانه خوشحال یا شادمان میکنید.

وقتی همسر یا نامزدتان را عاشقانه حس و لمس میکنید.

وقتی همسر یا نامزدتان را تشویق، ترغیب و تقویت میکنید.

وقتی به او روحیه، آرامش و دلگرمی میدهید.

وقتی به حرف های او گوش میدهید.

وقتی هنگام ورود او سلام و خوشامد گویی و هنگام رفتنش او را بدرقه میکنید.

وقتی در مقابل دیگران از او حمایت میکنید.

وقتی در مورد او خوش قول هستید.

وقتی برای او ایمیل، پیامک کلامی یا تصویری می فرستید.

وقتی در مواقع لزوم سکوت میکنید.

وقتی برای او هدایای گوناگون میخرید.

<
 • شانزده اصل برای مشاجره منصفانه

1-از موضع بالغ مذاکره کنید

2- از اولتیماتوم ( اتمام حجت) بپرهیزید

3- اگر یکی ببازد هر دو می بازند

4- درست همان چیزی را بگویید که منظور شماست

5- از متهم کردن و حمله اجتناب کنید

6- اول احساسات خودتان را بیان کنید

7-همیشه برداشت های خود را وارسی کنید

<

راه‌های مدیریت و مقابله با خشونت خانگی

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که زنان بیشتر از مردان در معرض خشونت خانگی قرار می‌گیرند و حدود ۵۰ درصد از زنان در مرحله‌ای از زندگی خود تحت نوعی از خشونت خانگی قرار گرفته‌اند. توجه به حقوق زنان و آموزش‌های لازم در این زمینه و همچنین افزایش امکان برخورداری از حمایت‌های خانوادگی و اجتماعی می‌تواند در کاهش خشونت علیه زنان مؤثر باشد.

آموزش مهارت‌های زندگی، افزایش سطح مهارت‌های ارتباطی در روابط بین فردی و مقابله با تنش، حل مسئله، ارتباط صحیح با همسر از راه‌هایی است که می‌تواند بر کاهش این خشونت تأثیرگذار باشد. .

مشاور خانواده می‌تواند ضمن صحبت با شما و همسرتان، راهکارهایی را به هر دو نفر شما برای جلوگیری از تکرار خشونت‌های خانگی توصیه کند. یکی از مسائل مهم در دوران بارداری توجه به آرامش و دوری از هر گونه استرس و فشار است. مشاجره و درگیری باعث مشکلات متعدد روحی مانند خشم، تنفر، غم و مشکلات جسمی مانند ضربان شدید قلب، سرگیجه و گرفتگی ماهیچه‌ها می‌شود. برای مدیریت مشاجره و دعواهای خانوادگی می‌توانید به موارد زیر عمل کنید:

صبر کنید تا کمی آرام شوید: اگر لازم بود پس از گذشت زمان و با آرامش دربارۀ موضوع بحث کنید. اگر احساس آرامش بین شما و همسرتان وجود ندارد، بحث دربارۀ آن را برای زمان دیگری بگذارید. در مواقعی که رابطۀ زناشویی شما در وضعیت خوبی است، قراردادهایی را بین خودتان قرار دهید و در زمان مشاجره سعی کنید به آن عمل کنید. مثلاً وقتی که مشاجره اوج می‌گیرد، دست خودتان را به نشانۀ توقف بالا بگیرید و هر یک به اتاق یا مکان جداگانه‌ای از خانه بروید. این روش ممکن است در دفعات اول و در شرایط بحرانی جوابگو نباشد، اما با تمرین و تعهد هر دو نفر شما می‌تواند تأثیر زیادی در کاهش مشاجره‌های خانوادگی داشته باشد.

 نود و نه راه برای ابراز محبت به همسر

همسرتان را در اغوش بگیرید

یادداشتی دوستانه برایشان بنویسید

به محل کارشان زنگ بزنید حتی برای گفتن سلام

پای انها را ماساژدهید

<

حفظ فضای عاشقانه در ازدواج

بساری از خانم ها و آقایان که مدتی از شروع زندگی مشترکشان می گذرد، وقتی به گذشته نگاه می کنند یاد دورانی می افتند که عاشق یکدیگر بودند و هیچ چیز نمی توانست جلوی زندگی عاشقانه شان را بگیرد، اما وقتی باهم ازدواج می کنند و مدت زمانی از این ماجرا می گذرد، عشق از زندگی آن ها رخت بر می بندد. آن ها درگیر گرفتاری های روزمره می شوند و سرشان آن قدر شلوغ می شود که زندگی مشترک برای شان یکنواخت شده و جذابیت خود را از دست می دهد. در این شرایط زمانی هم که تصمیم می گیرند تا به زندگی شان سرو سامان داده و طراوت گذشته را به آن بازگردانند، سردرگم می شوند که از کجا باید شروع کنند، به راستی زندگی رمانتیک چگونه است، زندگی رمانتیک در حفظ فضای عاشقانه و برقراری عشق پس از اولین روزهای ازدواج خلاصه می شود. به عبارت دیگر، زندگی رمانتیک نوعی ارتباط صمیمی است که هرکس چیزی جز عشق برای دیگری می خواهد.

زندگی عاشقانه یک اتفاق نیست، بلکه یگ ارتباط روزانه است. نباید به آن به عنوان نوعی پیش نوازی و ... نگاه کرد، بلکه یک رابطه دوستانه است که هر روز پیش از پیش رشد می کند. در مورد این است که از یکدیگر بپرسیم چگونه روز خود را سپری کردیم، سرگرمی های مان چیست؟ و یا پروژه ها چگونه پیش می روند؟ در مورد در میان گذاشتن علایق روز مره است. باید از زمانی که در کنار هم هستید لذت ببرید و تصور کنید نزد دوست داشتنی ترین فرد زندگی خود هستید. زندگی رمانتیک فرآیند پیوند دادن است. بسیاری از زوج ها معمولا سعی می کنند فضای رمانتیک را با غافلگیر کردن طرف مقابل مثلا با رفتن به یک رستوران فوق العاده و یا برنامه ریزی یک مسافرت به زندگی خود بیاورند. اما زمانی که می بینند طرف مقابلشان چندان خوشحال نشده، خیلی ناراحت می شوند. این امر کاملا طبیعی است، چرا که ممکن است چیزهایی که برای شما جالب و سرگرم کننده هستند، برای همسرتان جذاب نباشند.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196