حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

تاثیر مخرب فضای مجازی بر روابط زناشویی

تاثیر مخرب فضای مجازی بر روابط زناشویی

زمان هایی را برای اختصاص دادن به همسرتان مشخص کنید و در آن زمان هیچکار دیگری انجام ندهید و سعی به گفت و گو و شنیدن حرف های همسرتان داشته باشید . همسر شما صرفاً نیاز به حضور فیزیکی شما در کنار خود ندارد. احتیاج به محبت و توجه شما دارد.

فضاهای مجازی، به واسطه تنوع و جذابیتی که دارند، به خاطر عدم فرهنگ سازی مناسب، آموزشی و استفاده صحیح میتوانند به کارکرد روابط زناشویی در خانواده آسیب جدی و مخربی وارد کند.

ورود سریع فضاهای مجازی و دستیابی آسان به اینترنت در زمانه اخیر باعث شکل‌گیری نوع جدیدی از روابط اجتماعی در سطح خانواده و کارکرد آن شده است.

توجه به این شبکه‌ها و تاثیرات آنها بیش از همه معطوف به برنامه‌هایی است که به دلیل دسترسی آسان در تلفن همراه به پدیده همگی تبدیل شده اند.

از مهمترین آسیب‌های فضای مجازی، ایجاد روابط فرازناشویی و خیانت محسوب می‌شود، در این میان این نکته جالب توجه است که آسیب‌های رفتاری که در این راستا مشاهده شده بیشتر از طریق آقایان صورت گرفته است اما خانم ها نیز در بسیاری موارد به دلیل شکست خوردن‌های عاطفی ناشی از خیانت و جدایی در رفتاری که بیشتر نوع جدیدی در شبکه‌ها و فضاهای مجازی می‌شوند تا خلا عاطفیشان را از آن طریق جبران و به نوعی سر خود را گرم کنند.

یکی از دلایل اصلی اسیب پذیری و روابط زناشویی در استفاده از این شبکه ها کنجکاو بودن در زمینه اشنایی با جنس مخالف و سردمزاجی زوجین به علت مشکلات و اختلاف عقیده و سلیقه است

فرهنگ سازی صحیح

افراد زمان‌هایی که برای استفاده از فضای مجازی می‌گذرانند گاهاً بیش از زمان‌هایی است که در کنار خانواده هستند.

هرچند که فرد به صورت فیزیکی در خانواده حضور دارد ولی در همان زمان در شبکه‌های مجازی سیر می‌کند.

از جمله علت حضور مراجعین به کلینیک‌های مشاوره نارضایتی و احساس تنهایی یکی از زوجین از دیگری به علت آنکه در مدت زمان زیادی کمترین ارتباط را با همسر خود برقرار می‌کند تا آنجا که فرد احساس می‌کند همسرش اعتیاد به شبکه‌های مجازی دارد و توجه زیادی به او ندارد واقعیت این است که تعریف مناسب و فرهنگ سازی صحیحی در زمینه استفاده از شبکه‌های مجازی در زمان حضور در کنار خانواده وجود ندارد.

برای استفاده از فضای مجازی زمان به خصوصی تعریف نشده است از صحبت‌های مراجعین متوجه می‌شویم حتی در زمان قبل از خواب هر دو نفر در کنار هم ولی بدون هیچ گونه ارتباط عاطفی از شبکه‌های مجازی استفاده کرده و بعد به خواب می‌روند این نوع برخورد تنها به این بحث خلاصه نمی‌شود در زمان گفتگو و حل مشکلات این نکته بعضاً مشاهده می‌شود که یکی از زوجین در هنگام صحبت همسر خود بخشی از حواسش به فضای مجازی است و این موجب تضعیف مهارت‌های ارتباطی زوجین و پرورش احساس کم توجهی در همسر می‌شود.

حضور در فضاهای مجازی به علت مشکلات و اختلافاتی که دارد موجب تشدید روابط عاطفی زوجین شده است و این موجب می‌شود که در طول زمان تمایل استفاده از شبکه‌های اجتماعی افزایش یابد در کنار این مسائل وجود عکس‌های افراد در پروفایل این شبکه‌ها و جذابیت‌های آن موجب شکل‌گیری روابط جدیدی خارج از خانواده و در شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

این مسئله بیشتر برای افرادی صادق است که با همسر خود دچار تعارض و اختلاف می‌باشند در شبکه‌های مجازی افراد به راحتی می‌توانند سریع با دیگران ارتباط بگیرند و حریم شخصی دیگران را به راحتی نادیده بگیرند

اختلافات زناشویی

وضعیت روحی و روانی فرد بر اثر اختلافات زناشویی به یک حالت خاصی تغییر میکند . به وضعیتی مانند احساس تنهایی کاهش علاقه و محبت به همسر و... منجر میشود اما اگر این تعارضات و اختلافات حل نشود و زوجین نسبت به حل اختلافات زندگی خود اقدامی نکنند این نوع خلاءه در زندگی فرد به شکل گیری روابط فرازناشویی و به صورت بنهانی در شبکه های مجازی میانجام که در ادامه این روابط به همراه دلبستگی زیاد خیانت به همسر و روابط جنسی خارج از چارچوب خانواده خواهد بود. منشأ اینگونه روابط کم توجهی و عده زمان گذاری کافی با اما همانگونه که گفته شد فر

همسر و گفتگو و تعامل است ایجاد شک و نگرانی نیز یکی از افت های این فضاست رمز یا قفل گذشتن بر تافن ،همراه یجاد حساسیت در همسر در زمان سفاده از شبکه های مجازی، استفاده مستمر و طولانی از شبکه های مجازی خصوصاً در زمان حضور همسر که موجب حساسیت و کنجکاوی می شود.

کنار نگذاشتن تلفن همراه و چک کردن مدام پیامها از جمله واملی است که شک و

نگرانی همسر را تشدید می کند.

جهت بهبود روابط زوجین و پیشگیری از سیبهای فضاهای مجازی در روابط زناشویی بهتر است نحوه استفاده از این شبکه ها را در خانود، هدفمند و قانون مبار کنیم

برنامه ریزی برای استفاده از فضاهای مجازی

در ابتد بهترین کار اینست که برای زمانهای استفاده از فضاهای مجازی برنامه ریزی و ساعتهای خاصی را تعیین کنید و به اطلاع همسرتان برسانید. جهت صمیمیت بیشتر میتوانید با تفاهم با یکدیگر زمانهایی را جهت استفاده از

شبکه های مجازی مشخص کنیددر زمان استفاده از شبکههای مجازی دور از هم یا مقابل هم نباشید بهتر است در کنار یکدیگر باشید نگذارید همسرتان احساس کند که شما پنهان کاری میکنید یا با فردی در ارتباط هستید که نمیخواهید وی متوجه شود رمز یا قفلی بر تلفن همراهتان نگذارید با اینکه اگر مجبور به رمز گذاشتن هستید رمز را به همسرتان بگویید مطمئن باشید همسرتان سراغ گوشی شما نمیرود

بگذارید همسرتان مطمئن شود به او اعتماد دارید و موجب حساسیت و ایجاد شک در همسر خود نشوید؛ در زمان ورود به خانه توجه خود را به همسرتان معطوف کنید نه چک کردن شبکه های مجازی

زمانهایی را برای اختصاص دادن به همسرتان مشخص کنید و در آن زمان هیچ کار دیگری انجام ندهید و سعی به گفتگو و شنیدن حرفهای همسرتان داشته باشید همسر شما صرفاً نیاز به حضور فیزیکی شما در کنار خود ندارد احتیاج به محبت و توجه شما دارد. در زمان گفتگو با همسر تلفن همراه خود را کنار .بگذارید بهتر است در زمانهایی که در کنار همسرتان روابط عاطفی دارید موبایلتان را خاموش کنید از شبکه های مجازی پیامهای عاشقانه برای همسرتان بفرستید پیامهایی که فقط مخصوص همسرتان باشد هنگام خواب با همسرتان روابط عاطفی داشته باشید نه این هر یک سرگرم شبکههای مجازی باشید برای زمانهای کوتاه که شده تلفن همراه را خاموش هم کنید و به همسرتان بگویید از این لحظه با تو هستم و هر چه که بخواهی انجام میدهم بگذارید همسرتان در کنار شما آرامش را کسب کند و احساس کند که شما دارید به او توجه میکنید به همسرتان وفادار و متعهد ،باشید بگذارید در کنار شما احساس خوشبختی کند و احساس رضایت از نحوه و طرز برخورد و توجه شما داشته باشد.

شبکههای مجازی فرصتی جهت بالا بردن سطح یادگیری و معلومات شما و دسترسی اسان جهت تعاملات صحیح اجتماعی است نه اینکه زمینه ساز بروز اختلافات و مشکلات خانوادگی باشد و بخواهد تاثیر مخربی بر روابط زناشویی افراد بگذارد.

بازدید 105 بار
Share
محتوای بیشتر در این بخش: « حد و مرز در زندگی مشترک فقر عاطفی »

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196