حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

مرکز روانشناسی و مشاوره آرام

مرکز روانشناسی و مشاوره آرام

فقر عاطفی

29 شهریور 1402

فقر عاطفی

تا به حال کلمه فقر را برای مسائل اقتصادی و فرهنگی بسیار شنیده‌ایم فقر عاطفی تنها در تحلیل‌ها و بحث‌های روانشناسان و مددکاران اجتماعی مطرح می‌شود و به عنوان یکی از پایه‌های مهم در بروز اختلالات روانی اجتماعی و خانوادگی در افراد و زمینه‌ای برای بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی می‌باشد.

یکی از عوامل ایجاد کننده فقر عاطفی عبور جوامع از سنتی به صنعتی است چرا که جامعه صنعتی در مسیر رشد اقتصادی خود بسیاری از وظایف را از نهاد خانواده می‌گیرد و به موسسات خارج از خانواده محول می‌کند و نتیجه این می‌شود که امروز فقر عاطفی کلیه مردم را احاطه کند به طوری که به شکل‌های مختلفی تحت عنوان هیپی گرایی پرخاشگر اعتیاد به مواد مخدر افسردگی خانواده محروم از پدر و مادر خودکشی تجلی کرده است. آنچه تحت عنوان فقر عاطفی مطرح از الزاماً این نیست که فرد به اندازه لازم مهربانی ندیده یا دست نوازش به سر او کشیده نشده است بلکه موضوع فراتر از این‌ها است یعنی در حقیقت عکس العمل‌هایی خشم، خنده، گریه، عشق، نفرت، محبت، ترس و... که انتظار می‌رود هر انسان سالم به نسبت چهارچوب‌های فرهنگی جامعه و در شرایط مناسب رفتاری متعادل از خود نشان دهد یعنی در موقعیت مناسب خنده کند و در موقعیت مناسب بگرید به بیان ساده تر اینکه هر انسانی می‌بایست حداقل در چهار بعد رشد نماید: ١_رشد جسمی ۲_رشد ذهنی ۳_رشد فرهنگی ۴_رشد

بنابراین فقر عاطفی اینکه آدمی فاقد متوسط رشد در هر کدام از ابعاد چهارگانه مذکور باشد.

<

. تکنیکی عملی برای بودن در زمان حال است (mindfulness) ذهن آگاهی

ذهن آگاهی به صورت مشاهده افکار و احساسات فرد بدون قضاوت خوب یا بد توصیف می شود. ذهن ابزاری عالی برای حل مسئله است، اما در آرام گرفتن و تمرکز بر چیزی که هست عالی نیست. بیشتر اوقات، ذهن در حال سرگردانی در گذشته یا آینده است تا در حال. این بدان معناست که پر از افکار، داستان‌ها و روایت‌هایی است که لزوماً ربطی به آنچه در آن لحظه در حال وقوع است ندارند. در برخی موارد، ذهن ممکن است درگیر داستان هایی شود که حتی مبتنی بر واقعیت نیستند. ذهن‌ آگاهی می‌تواند فرصتی برای یک ذهن شلوغ ایجاد کند، اگرچه نیاز به قصد آگاهانه و تمرین منظم دارد.

مزایای مایندفولنس می تواند شامل موارد زیر باشد:

دزدی چیست؟

بطور کلی گرفتن مال و ثروتی که مال دیگری است،به صورت پنهان واز آن خود کردن آن مال و ثروت را می توان دزدی نامید.

دزدی سبب به خطر انداختن امنیت ملی جامعه،تن پروری و عدم تن دادن به کار و تلاش در افراد و احساس آبرو ریزی و ملامت وجدان و خجالت و شرمندگی می شود.

چگونه رفتار کودکمان را بهبود ببخشیم ؟

کودکان را تشویق کنید به جای این که همیشه از راههای امن حرکت کنند خطر پذیر باشند. کودکانی که از ریسک پرهیز میکنند همیشه دارای اعتماد به نفس پایینی هستند زیرا هرگز احساس موفقیت واقعی را درک نمیکنند. اگرچه ممکن است این گونه به نظر برسد که ریسک پذیری ربطی به اعتماد به نفس ندارد اما به خاطر داشته باشید که گفتن عبارات زیر به دلیل ترس از انجام کارهای جدید و ترس از شکست است از همه چیز بدم میآید یا نمی توانم آن کار را انجام بدهم. اگر میخواهید فرزندانتان اعتماد به نفس داشته باشند به آنها تمرین موفقیت بدهید. بدین ترتیب که آنها را تشویق به انجام کارهایی کنید که قبلاً انجام نداده اند مرتب به آنها بگویید که شکست چیز طبیعی است و عدم موفقیت در یک کار به معنی شکست انسان نیست به عنوان مثال کودک خود را تشویق کنید تا دو بار عرض استخر را زیر آبی برود و به جای این که به او بگویید این کار خطرناک است او را تحسین کنید به جای این که دایم تکرار کنید مواظب باش ممکنه نتونی انجام بدی بگویید: (یااله امتحان کن)

یادتان باشد این عبارت که میگویند ببین ،بابا مامان و تحسینی که دوست دارند از شما بشنوند به آنها کمک میکند تا باور کنند که شایسته و با لیاقت هستند. در حالی که هیچ نیازی ندارند که کسی آنها را تماشا کند. آنها وقتی کوچک هستند نیاز به تأیید و قوت قلب دارند تا تصویری از خود بسازند که وقتی بزرگ شدند دایم نیاز به تأیید نداشته باشند . آنها را تشویق کنید تا پیشرفت کنند و کارهای جدید را امتحان کنند و حتماً چند دقیقه ای کار آنها را تماشا کنید و به آنها بگویید چقدر نزد شما مهم و عالی هستند. این مطلب برای آن تصویری که آنها از خود میسازند بسیار مهم است مطمئن باشید.

نگذارید کودکان خود را تحقیر کنند هر وقت عبارات زیر را از آنها شنیدید من هیچ کاری نمیتوانم انجام دهم. من زشت هستم، من خیلی لاغر هستم. من نمی توانم دو چرخه سواری کنم در واقع به شما پیام داده میشود که عزت نفس آنها را بالا ببرید در این مواقع نیازی به ارائه سخنرانی طولانی نیست فقط باید آنها را با عبارات مثبت تشویق کنید، مثلاً: «اگر از ذهنت استفاده کنی همه کار میتونی انجام بدهی، اگر تلاش کنی میتونی آن مسأله ریاضی را حل کنی»، «اگر کمی دقت کنی از عهده آزمون بر می آیی بیا امتحان کنیم زود باش چرا فکر میکنی بلد نیستی؟ امتحان کن.

<

شخصیت مرزی به زبان ساده

افرادی که به اختلال شخصیت مرزی مبتلا هستند در خلق و خو، رفتار و خود انگاره خود حالت ناپایدار دارند. ویژگی های آن ها خشم شدید بی ثباتی عاطفی مانند اقدام مکرر به خودکشی، رفتارهای خطرناک و خود ویرانگر مانند رانندگی های بی باکانه که نشان از نبود ثبات عاطفی را می دهد.

آن ها نسبت به شرایط محیطی  حساس هستند. ترس از رهاشدگی دارند و نمی توانند تنهایی را تحمل کنند. آن ها در مرز بین روان نژندی و روان‌پریشی قرار دارند.

تاثیر مخرب فضای مجازی بر روابط زناشویی

زمان هایی را برای اختصاص دادن به همسرتان مشخص کنید و در آن زمان هیچکار دیگری انجام ندهید و سعی به گفت و گو و شنیدن حرف های همسرتان داشته باشید . همسر شما صرفاً نیاز به حضور فیزیکی شما در کنار خود ندارد. احتیاج به محبت و توجه شما دارد.

فضاهای مجازی، به واسطه تنوع و جذابیتی که دارند، به خاطر عدم فرهنگ سازی مناسب، آموزشی و استفاده صحیح میتوانند به کارکرد روابط زناشویی در خانواده آسیب جدی و مخربی وارد کند.

کمک های اولیا ءو معلمان به کودکان برای غلبه بر کمرویی

روش های مختلفی برای کمک به کودکان برای غلبه بر کمروئیشان وجود دارد.برخی از آن ها ممکن است برای بعضی کودکان موثرتر از بقیه باشد.

1-با کودکانتان در مورد هنگامی که خودتان که کمرو و خجالتی بودید صحبت کنید.هنگامی که کودکان کمرو احساس بدی نسبت به کمرو بودن پیدا می کنند بیشترو بیشتر اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.پدر و مادر می توانند این تاثیر منفی را با بازگو کردن خاطراتی از موقعی که خودشان خجالتی بودند،خنثی کنند.

2

 

مروری کوتاه بر عملکرد نیمکره های مغز

مغز انسان شامل نرون هایی است که تعداد انها به ده ها میلیون میرسد . این نرون ها در نواحی مجرای مغز که هر یک کارکردی تخصصی یافته دارد ، انباشته شده اند . مغز از قسمت های متعددی ساخته شده و هوشیاری ، از ارتباطات بین قسمت های مختلف مغز حاصل میشود . مخ بزرگترین بخش مغز است و حدود 8/7 وزن مغز را به خود اختصاص داده است . مخ شامل دو نیمکره می باشد که از نظر شکل شبیه به هم هستند . تا مدت ها به نظر میرسید که این دو نیمکره از جهت سازماندهی و کارکرد یکسان اند اما با مطالعاتی که دانشمندان انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که هر نیمکره مغز ویژگی خاص خود را دارد .

<
صفحه1 از40

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196