حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

4راه کار موثر بعد از طلاق

دوره طلاق دوره پراسترسی است پس به خودتان اهمیت دهید. داشتن تغذیه مناسب و خواب کافی به اعتماد به نفس شما کمک می کند. با آشنایان و دوستان خود ارتباط داشته باشید.

خیلی از افراد سعی می کنند برای فراموش کردن خاطرات تلخ وسایل خاطره برانگیز را دور بریزند اما این کار اشتباه است. چرا که متحمل هزینه زیاد می شوند. بهتر است وسایل را در گوشه ای نگه دارید. بعد از التیام می توانید دوباره استفاده کنید. برخی افراد خیلی خودشان را غرق فضای مجازی می کنند و تن به هر تفریحی برای دوری از تنهایی می دهند. خیلی ها محیط زندگی را تغییر می دهند و فکر می کنند با شروع جدید در زندگی و شهر جدید همه چیز عوض می شود. این در حالی است که استرس شان بیش تر می شود زیرا حمایت اطرافیان را از دست می دهند.

4راه کار موثر بعد از طلاق

برخی افراد در غار تنهایی خود فرو می روند یا تمرکزشان ازبین می رود، در محیط کار دیر حاضر می شوند. هم چنین ممکن است رفتارهای خودآسیب رسان مثل خودزنی داشته باشند یا شروع به انتقام کنند. از بهترین کارها این است که:

1-بپذیرید: خشم و غم و...  به وجود می آید. بدانیم با قطع رابطه به هر دلیلی این احساسات در ما به وجود می آید. وقتی بپذیریم به لحاظ فیزیولوژیکی به آرامش می رسیم. به خاطر داشته باشید که کناره گیری عاطفی و قطع رابطه با اطرافیان می تواند آسیب ناشی از طلاق را تقویت کند. اگر نیاز به ریکاوری و تنهایی دارید هوشمندانه زمان مناسبی را برای آن تعیین کنید. اما نباید در تله آن گرفتار شوید.

2-برخورد منطقی داشته باشیم: از سیستم روان شناختی و جسم خود بهتر است محافظت کنیم. طلاق را پایان زندگی ندانیم. با آموزش مهارت تصمیم گیری درست، شرایط خود را بهبود ببخشیم.

3-فرصت دهیم:یک فرصت زمانی حداقل شش ماه به خود دهیم و بررسی کنیم خودمان و طرف مقابل چقدر در این مسئله سهم داشتیم.

4-از مشاوره کمک بگیریم:حتما از مشورت متخصصان جهت بهبود خود استفاده کنیم.

هیجده گامی که در زندگی بعد از طلاق تجربه می شود.

1-حس انکار و عدم پذیرش واقعیت

ابتدا حس می‌کنید که یک کابوس می‌بینید که هر لحظه ممکن است تمام شود و هر لحظه منتظر از خواب پریدن و تمام شدن این کابوس هستید. واقعیت را نمی‌پذیرید و باورتان نمی‌شود که این تغییر در زندگیتان اتفاق افتاده است. در واقع مغز با انتخاب یکی از مکانیسم های دفاعی قصد حفاظت سلامت روان را در مقابل یک اتفاق ناخوشایند دارد.

2- ترس از زندگی پیش رو

بعد از اینکه پذیرفتید که واقعا جدا شده‌اید، تــرس از آینده شروع می‌شود. ترس‌هایی مانند اینکه نکند نتوانم به تنهایی از عهده زندگی جدید و مسائلش بر بیاییم. اگر خانم باشید ممکن است اســترس مالی  برایتان به وجود بیاید که چگونه بعد از طلاق مخارج خود را تأمین کنید و یا چگونه مشکلات مالی را مدیریت کنید. همچنین در صورتی که فرزند داشته‌باشید این نگرانی وجود دارد که چگونه می‌توانید به تنهایی به تربیت او بپردازید.

3- فرار از واقعیت

بعد از شروع شدن ترس‌ها و قبول واقعیت، دست به هر کاری به عنوان مکانیسم دفاعی فرار می‌زنید. کارهایی مانند اعتیاد به مواد مخدر، روابط جنسی متعدد و پر خطر، کار‌های هیجانی و ... ممکن است بروز پیدا کند. که این کارها معمولا در کوتاه مدت نتیجه بخش ولی در بلند مدت نتایج خوبی را به همراه نخواهد داشت.

4- احساس تنهایی در زندگی بعد از طلاق

بعد از اینکه راه حل‌هایتان برای زندگی مستقل نتیجه نداد، احساس تنهایی می‌کنید. حس می‌کنید دنیا به آخر رسیده و احساس می‌کنید که کسی نیست شما را آن گونه که انتظار دارید درک کند.

5- به دنبال روابط قدیمی و دوستی‌های گذشته

معمولا برای رفع تنهایی به دنبال راهی می‌گردید تا آن را به شیوه‌ای که به نظر خودتان درست می‌آید، پر کنید. گاهی با پیدا کردن و مصاحبت با دوستان قدیمی این اتفاق رقم می‌خورد. گاهی نیز ممکن است به دنبال معشوقه قدیمی‌تان که پیش از ازدواج با او در ارتباط بودید، بروید و او را جستجو کنید. ملاقات با دوستان مشترک بین شما و همسر سابقتان می‌تواند مشکل آفرین باشد. در این زمینه مطالعه مقاله درمان تنهایی می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهد.

6- احساس گناه در زندگی بعد از طلاق

هنگامی که جدا شدید معمولا این حس به شما دست می‌دهد که نمی‌توانید با حس‌های منفی و احساس گناه مقابله کنید. این که تمام اتفاقات منفی ناشی از طلاق را به خود نسبت می‌دهید و حالتان بدتر می‌شود. در حالی که طلاق مانند تمام اتفاقات دیگر می‌تواند صرفا یک اتفاق باقی بماند و تأثیرات مخربی بر زندگی نداشته‌ باشد. هر چند که این کار نیازمند تلاش و صبــور بودن است.

7- اندوه پس از جدایی

به دلایل مختلف در این مرحله تمام غم‌ها و اندوه‌های ناشی از طلاق به شما هجوم می‌آورند. اینجا احساس می‌کنید که انگار یک چیز ارزشمند و بسیار عزیزی را از دست داده‌اید. این را باید بپذیرید که همیشه پس از یک از دست دادن، داشتن احساس غــم طبیعی است.

8- زندگی بعد از طلاق | خشم ناشی از جدایی

بعد از احساس غم احساس بعدی که فرصت بروز می‌یابد، خشم است. خشم بابت گرفتن حق زندگی شاد و سرشار از آرامش که معمولا محکوم اصلی در نبود آن، همسر سابقتان است. واقعیت این است، زمانی که طلاق صورت می‌گیرد، آثــار طلاق یکی پس از دیگری نمایان می شود. معمولا افراد خشم‌هایی در خود احساس می‌کنند که در درون خود انباشته شده و هیچ وقت فرصت بروز نیافته‌اند.

در واقع افراد هر چقدر هم زمان جدایی فرد جسوری باشند معمولا خشمی در درون خود احساس می‌کنند. این خشم می‌تواند از ناگفته‌ها، ناحقی‌ها، توهین‌ها و... نشأت بگیرد. ممکن است احساس کنید که اگر این خشم به شیوه‌ای مناسب و درست تخلیه نشود بعدا، باعث انباشتن خشم، سرکوب شدن و انفجار بی موقع خشم می‌شود. در نتیجه می‌بایست سعی کنید با تــخلیه روانی درست خشم‌های خود در هنگام طلاق به شیوه صحیح هدایت کنید.

9- رها کردن

حال زمان رها کردن رسیده‌ است. اینجا از نظر فیزیکی جدا شده‌اید اما هنوز از نظر ذهنی برای رهایی نیاز به زمان و درمان مناسب دارید. در صورتی که درمانی برای آسیب‌های روحی روانی در این مرحله صورت نگیرد، با مشکلات بیشتری در آینده مواجه خواهید شد.

10- خود ارزشمندی و افزایش اعتماد به نفس

این گام، گام تقویت احساسات مثبت است که در ادامه‌ی این راه به آن می‌رسید. اینکه با ارزش هستید و لایق بهترین زندگی‌ها می‌باشید.

11- انتقال

در اینجا می‌خواهید آثار زندگی قبلی را از زندگی خود پاک کنید. به دوره پاک کردن گذشته و ورود به دوره جدید، دوره انتقال می‌گویند. یعنی انتقالی که با طغیان و تحول همراه است.

12- صداقت در زندگی بعد از طلاق

در بسیاری از جلسات مشاوره طلاق با افرادی مواجه هستیم که بعد از طلاق توانایی بازگشت به زندگی عادی خود را از دست می‌دهند. این افراد به دلیل زخم‌ها و آسیب‌های روحی که در رابطه قبلی خود متحمل شده‌اند، باور دارند که دیگر آن آدم سابق قبل از ازدواج نیستند. به همین دلیل خود را لایق داشتن یک زندگی ایده آل نمی‌دانند.

مشاوره روانشناسی و مشاوره طلاق به این افراد کمک می‌کند تا بتوانند درد‌ها و رنج‌های ناشی از رابطه قبلی را پشت سر بگذارند و به زندگی خود بازگردند. متخصصین مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی آماده است تا با استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و حضوری خود پاسخگوی شما در هر جایی که هستید باشد. در این گام است که دیگر نمی‌خواهید بر روی چهره خود نقاب بزنید. نه نقاب قهرمان بودن و نه نقاب قربانی بودن. با پذیرفتن تقصیرات خود به عنوان یک از علت اصلی و عوامل طلاق، صادقانه با پیامدهای آن مواجه می شوید. دیگر به خود نمی‌گویید که «طلاق و جدایی از همسر بر روی من هیچ تأثیری ندارد» و یا سعی نمی‌کنید باور هیولا بودن همسر سابقتان را در ذهن خود پرورش دهید.

13- عشق (تمایل به دوست داشتن و دوست داشته شدن)

در اینجاست که کم کم احساس ارزشمندی کرده و خود را لایق دوست داشتن و دوست داشته شدن می‌دانید و باور می‌کنید آدمی هستید که ممکن است در نظر دیگران دوست داشتنی هم به نظر برسید.

14- اعتماد

حال زمان آن فرا رسیده‌است که به جنس مخالف اعتماد کنید. توجه داشته باشید که برای هر شخصی می‌تواند این مورد به دلیل عمیق بودن آسیب‌های عاطفی که خورده و زخم‌هایی که تحمل شده‌است، متفاوت باشد.

15- تمایلات جنسی

میــل جنسی یک ویژگی خدادادی است که بعد از طلاق قاعدتا با آن مواجه می‌شوید و ممکن است با این مسئله دچار چالش‌های ذهنی متعددی شوید. با حل کردن این چالش‌ها می‌توانید به تعادل کافی برسید.

16- استقلال

در این مرحله علاوه بر استقلال مالی و فیزیکی می‌توانید از نظرذهنی نیز به یک استقلال نسبی دست پیدا کنید. یعنی خود را به عنوان یک شخصی جدا و مستقل در جامعه و دارای حقوق طبیعی انسانی بپذیرید. استقلال مالی زنان بیشتر از مردان در مسئله طلاق می تواند چالش برانگیز باشد. اما می توان با کسب مهارت های لازم به این مهم دست یافت.

17- هدف‌مندی در زندگی بعد از طلاق

زمانی که از نظر ذهنی مستقل شدید، می‌توانید با اتکا به خــودباوری به صورت هدفمند عمل کنید و هدف‌هایی را برای خود ترسیم کنید که اغلب در گذشته موفق به انجام آن‌ها نشده‌اید و حال که احساس مستقل بودن می‌کنید، آن را به سر انجام برسانید.

18- آزادی

در این مرحله که مرحله آخر است خود را از بند تمام چیزهایی که پیرامون طلاق بوده رها می‌کنید و درست مانند پرنده‌ای که می‌خواهد در آسمان پرواز کند، رها و آزاد می‌شوید. اینکه همه می‌توانند از تمام این مراحل به راحتی عبور کنند یا نه، کاملا به تفاوت‌های شخصیتی بر می‌گردد. همیشه نمی‌توان گفت که این مراحل را به انتها خواهید رساند.

بلکه ممکن است در هر کدام از این مراحل مانند انکار، رفتن در لاک تنهایی یا عدم آشنایی با مهارت های ارتباطی درست با جنس مخالف با مشکل مواجه شوید. به واسطه‌ی توانایی‌ها و تفاوت‌های فردی می‌توان این مراحل را طی کرد. در یک فرد ممکن است یک سال و در شخص دیگر چهار سال طول بکشد. اما هر تغییری نیازمند صبر است.

زندگی بعد از طلاق | مواجهه با آسیب‌ها

در هر کدام از این مراحل چالش‌ها و آسیب‌هایی برای افراد به وجود می‌آید که نحوه واکنش به آن‌ها در زنان و مردان متفاوت است که نشات گرفته از تفاوت زن و مرد و نوع نگرش آن ها می باشد. همچنین آسیب‌ها برای مردان، زنان و کودکان متفاوت است. تثبیت در هر یک از مراحل بالا می‌تواند منجر به بروز مشکل و بحران در زندگی شود.

همچنین واکنش‌های افراد بعد از طلاق در بروز و یا تشدید آسیب‌ها نقش دارد. مردان بعد از طلاق معمولا گرایش دارند ناراحتی‌های خود را سرکوب کنند و به سمت دوستان خود و وقت گذراندن با آن‌ها گرایش دارند. واکنش مردان بعد از جدایی احتمال بروز رفتارهای پر خطر را بیشتر می کند.

بازگشت به زندگی بعد از طلاق

در ادامه اقداماتی که به شما برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق کمک می‌کند آورده شده‌است:

1- پرداختن به سلامتی روحی و جسمی تا حد امکان

2- تغییر زندگی بازسازی منزل و تغییر دکوراسیون منزل در حدی که بتوانید از پس آن بر آیید و در روحیه شما نیز تاثیر مثبت داشته باشد.

3- مدیریت مالی و سر و سامان دادن به زندگیتان از لحاظ مالی

(اگر که خانم هستید تلاش کنید از نظر مالی استقلال پیدا کنید. و شغل مناسب و در خور توجه برای خود پیدا کنید و اگر آقا هستید که سعی در مدیریت بهتر مخارج داشته باشید. به هیچ عنوان خرج و مخارج خود را وابسته به مسائل هیجانی نکنید.)

4- هدف از زندگی را برای خود مشخص کنید و سعی کنید هدف‌های بلند مدت و کوتاه مدت را برای خود تعریف کنید.

5- معاشرت را با اطرافیان قطع نکنید. سعی کنید با خانواده و بستگانتان که البته بی حاشیه‌تر و امن‌تر هستند رفت و آمد داشته باشید.

6- در کل به خودتان فرصت ایجاد تغییر در سبک زندگی بدهید‌. هیچ تغییری ناگهانی و به یک باره اتفاق نمی افتد.

کارهایی که بعد از طلاق نباید انجام داد

بعد از طلاق بلافاصله ازدواج نکنید. زیرا هنوز مسائل قبلی زندگی گذشته حل نشده است. اگر خیلی احساس تنهایی می کنید دنبال کار جدید باشید. به خاطر داشته باشید که ازدواج به خاطر فرار از تنهایی اشتباه بزرگی است و پیامدهای ناخوشایندی را رقم خواهد زد.بیش از حد سرتان را شلوغ نکنید مثل اضافه کاری یا شغل دوم.

بازدید 386 بار
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196