حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

دوران یائسگی

دوران یائسگی

با آگاهی از دوران یائسگی میتوانیم این دوران را با آرامش سپری کنیم واز عوارض آن پیشگیری نماییم

آیا یائسگی مترادف با پیری و به معنای از میان رفتن حالات زنانگی است یا مانند دوران بلوغ مرحله ای از روند تکاملی زندگی بشمار می رود؟

چگونگی دوران یائسگی مطابق تصویری است که از این دوران در ذهن خود ساخته ایم.واکنش زنان در برابر یائسگی متفاوت است وبرخی در برابر مشکلات این دوره بحرانی تسلیم می شوند و برخی با آن مقابله می کنند و مشکلات را پیچیده تر می سازند و گروهی هم واقع بینانه با این دوران روبرو می شوند و آگاهانه این دوران را سپری میکنند و با روحیه ای سالم وارد مرحله دیگری از زندگی خود می شوند.شما درباره دوران یائسگی چگونه می اندیشید و چه تصویر ذهنی برای خود ساخته اید؟

یائسگی چیست؟

یائسگی توقف عادت ماهانه و پایان یافتن قدرت باروری است که غالبا در سنین 48 تا 52  سالگی روی می دهد.

معمولا هر خانمی در همان سنی یائسه می شود که مادرش یائسه شده است.تخمدانهاکه در سالهای باوری هورمونهای استروژن تولید میکنند با کاهش تولید این هورمونها دردوره پیش یائسگی سبب نامنظم شدن و در نهایت توقف عادت ماهانه میشوند.دوره پیش یائسگیکه معمولا از سه تا پنج سال به درازا می کشد همراه با گرفتگی بد خوابی تپش قلب افسرگی

سردردتغییرات خلق و خو اضافه وزن تکرار ادرار و....است.اما خوشبختانه همه زنان دچار تمام علائم یائسگی نمی شوند.بحران یاسگی دائمی نیست و بالاخره به پایان میرسد.یاسگی همانند تبدیل کرم ابریشم به پروانه نوعی دگردیسی است.

علائم و عوارض یائسگی

آگاهی از علائم و عوارض یائسگی سبب میشود که این دوران را با آرامش سپری کنیم و با اقدامات به موقع و مناسب از عوارض جدی آن پیشگری نماییم.

برافروختگی و گر گرفتگی آتروفی پوکی استخوان بیماریهای قلبی عروقی و تغییرات روحی روانی از مهمترین علائم و عوارض یائسگی هستند.

برافروختگی و گر گرفتی یکی از مهمترین و شایعترین علائم یائسگی است که به احساس گرمای شدید در بخشهای بالایی بدن یا سراسر بدن گفته میشود.این حالت ممکن است از چند ثانیه تا سی دقیقه ادامه یابد.

آتروفی کوچک شدن جمع شدن و خشکی دستگاه تناسلی خارجی زن در دوران یائسگی است اما این مساله به معنای ازمیان رفتن میل جنسی درزنان نیست بلکه حقیقت آن است که بسیاری از خانمها پس از برطرف شدن نگرانیهای بارداری رابطه جنسی را لذتبخش تر می یابند.

پوکی استخوان از بیماریهای مهم میانسالی و از عوارض دوران یائسگی است.اگرچه کاهش استروژن در ایجاد پوکی استخوان عاملی مهم به شمار می رود اما تنها عامل موثر نیست .

رژیم غذایی مناسب (حاوی مقدار کافی کلسیم و ویتامین دی)و انجام فعالیتهای منظم مانند پیاده روی استفاده از نور خورشید پرهیز از کشیدن سیگار و مصرف الکل خطر پوکی استخوان را تا اندازه ایی کاهش می دهد.

بیماری های قلبی و عروقی از بیماریهای شایع دوران یائسگی استخطر ابتلا به بیماری قلبی در زنان یائسه سیگاری چاق و دارای فشارخون و کلسترول بالا، افرادیکه سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارندیا تخمدانهایشان را بر داشته اند بیشتر است .

یائسگی و سلامت روان

به نظر می رسد که ناشناخته ترین جنبه یائسگی بعد آن است .

کاهش هورمونهای استروژن و پروژسترون ،علاوه بر ایجاد تغییرات جسمی ،دارای تاثیرات روانی نیز هست . افسردگی استرس اضطراب و نگرانی سردرد های عصبی و گریه های بی دلیل از جمله این تاثیرات به شمار می روند.علاوه بر کاهش میزان هورمونها مسایلی مانند بازنشستگی و ترک منزل از سوی فرزندان و از دست دادن پدر و یا مادر نیز که معمولا در سنین میانسالی روی میدهد سبب ایجاد افسردگی میشود .

اگر میخواهید دوره یائسگی را با آرامش سپری کنید و دراثر استرس افقسرده و ناتوان نشوید این دوره را به عنوان تجربه نسبتا دشوار اما به یاد ماندنی بپذیرید . هرچند مسائلی که سبب ایجاد این مشکلات میشود قابل کنترل نیست اما میتوان با رعایت نکات ساده تاثیرات این عوامل را به حداقل رساند

برای کاهش علاعم یا ئسگی و پیشگیری از عوارض آن:

توجه داشته باشید که یائسگی یک رویداد طبیعیست. درباره آن با خانواده و دوستان خود صحبت کنید .

با مراقبه (مدیتیشن)انجام تمرینهای تنفسی و آرام سازی بدن به آرامش خود کمک کنید . فعال و خلاق باشید و برای خود یک سرگرمی جدید انتخاب کنید

از عوامل استرس زاو ایجاد کننده نگرانی و اضطراب دوری کنید

با انجام تمرینهای منظم ورزشی که سبب افزایش میزان استروژن میشود خطر ابتلا به بیماریهای قلبی پوکی استخوان و سایر علایم و عوارض یائسگی را کاهش دهید .

به یاد داشته باشید که ورزش یکی از موثر ترین داروهای ضد افسردگیست.

وزن خود را کنترل کنید و بجای رژیم لاغری به فکر ایجاد تعادل در رژیم غذایی و امساک در خوردن و نوشیدن باشید از مصرف غذاها و نوشابهای تند داغ ادویه دارو همچنین قهوه شکلات و نوشابهای الکلی پرهیز کنید و مصرف گوشت قرمز و نمک قند و شکر را کاهش دهید در رزیم غذایی خود از مواد غذای دارای استروژن طبیعی مانند حبوبات دانه های روغنی انار خرما جوانه یونجه ریشه شیرین بیان رازیانه شنبلیله و بخصوص سویا استفاده کنید .

از مقادیر کافی کلسیم ویتامین دی وویتامین ای تحت نظر پزشک استفاده کنید

ازکشیدن سیگار پرهیز کنید

همیشه خود را خشک نگهدارید و به گرما نزدیک نشوید. نوشیدن یک لیوان آب خنک تجسم یک روز سرد و پر برف زمستانی برای تسکین حالت گرگرفتگی موثر است .

-از لباسهای که از الیاف طبیعی به ویژه پنبه تهیه شده اند استفاده کنید و به جای یک لباس ضخیم چند لباس نازک بپوشید . همچنین فضای اتاق خواب را خنک نگهدارید و بجای یک لحاف از چند پتو استفاده کنید در صورت امکان قبل از خواب دوش بگیرید 

هورمون درمانی برای جبران کاهش استروژن و پروژسترون به عده ای از خانمها کمک می کند و باید تحت نظر پزشک  انجام شود توجه داشته باشید که هورمون درمانی دارای عوارض جانبی نیز هست .

بطور منظم برای معاینه کامل و انجام آزمایشهای لازم مانند کنترل فشار خون و ماموگرافی به پزشک مراجعه کنید و پس از هرعادت ماهانه سینه های خود را معاینه کنید     

 

بازدید 530 بار
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196