حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

شخصیت اسکیزوئید

شخصیت اسکیزوئید(محبوب منزوی)

ویژگی برجسته فردی بااین اختلال ناتوانی او درایجاد ارتباط با دیگران است.انهادر تعاملات اجتماعی از دیران اجتناب میکنند ودر ارتباط با همسر یا معشوقه خود هیجان چندانی از خود نشان نمیدهند.انها درارتباط با دیگران افرادی خمود،بی توجه وقدری مرموز وکم حرف به نظر می ایند.

مشخص ترین ویژگی غیر معمول او فقدان تمایل به ایجاد رابطه صمیمانه با دیگران است.چنین فردی نه تنها از پیوستن به گروههای مختلف که از خانواده خود وفرصتهای اجتماعی اجتناب میکندواشتیاقی به روابط عاشقانه وتداوم ان ازخود نشان نمیدهدواو دلبسته تنهایی ست.وهمواره فعالیتهایی را انتخاب میکند که فرد دیگری حضور نداشته باشد.وتقریبا میتوان گفت که هیچ دوست صمیمی ای ندارد.این افراد علاقه ای به روابط جنسی ندارندواین مسئله برای او از کمترین اهمیت در زندگی روزانه برخوردار است.هوش هیجانی این افراد بسیار پایین است.غالب افراد پیرامون اسکیزوئید به او لقب ماهی یخ زده میدهندو ازبی تفاوتی و گوشه گیری او در رنج هستند اما خود او از شیوه زندگی خود راضی است وزندگی اش را دلچسب میداند.

شکل گیری شخصیت اسکیزوئید

در غالب موارد اینگونه افراد دارای یک والد اسکیزوئید بوده است.همچنین تحقیقات نشان میدهد این افراد برامده از درون خانواده هایی با پیشینه اسکیزوفرنیا(یک اختلال شدید روانشناختی که توهم و عدم رابطه با واقعیت از علایم اصلی ان به شمار میرود)هستند.همچنین دوران کودکی این افراد به دور از رابطه عاطفی با والدین ودیگر اعضای خانواده سپری شده است.ممکن است درخانواده ای خشک وخشن رشد یافته باشدکه دران سکوت وتنهایی امری عادی بوده است.

رفتاراین افراد رفتاری دفاعی ست که به منظور حمایت از خود نشان میدهد.شیوع این اختلال در مردان اندگی بیش از زنان است.

فرد اسکیزوئید به عنوان شریک زندگی

این افراد همیشه خودرا در تنهایی نگه خواهند داشت.این فرد هرگز نمیتواند نیازهای عاطفی وجسمی شمارا برطرف کند.او علاقه ای به ایجاد رابطه عاطفی صمیمانه با شما ندارد.او فاقد تمایل جنسی است هرچند ممکن است برای جلب رضایت خاطر شما دراین مورد تلاش کند اما در مقایسه با غالب افراد در زمینه پیش قدم شدن وطولانی ساختن ان مشکل خواهدداشت.هیچ تعجبی ندارد که فرد اسکیزوئید دلیلی برای درمان خود نبیند واز نگرانی همسر خود سر در نیاورد اگرگمان میکنید باتلاش میتوانید تغییر چشمگیری دراو بوجود بیاورید سخت در اشتباهید.

چرامن جذب افراد منزوی وگوشه گیر میشوم؟

تا حد زیادی علت گول زنندگی وفریبندگی این افراد شخصیت گوشه گیری وخصلت درونگرایی این افراد است.درزمینه اعتماد بنفس ومهارت اجتماعی فاقد مهارت هستند اما مارا تحریک میکند که به کمک او بشتابیم. شما به سوی فردی جذب میشوید که هیچ نیازی به شما ندارد.

ممکن است شما فردی حمایت کننده باشید ودوست داشته باشید که دیگران به شما نیاز داشته باشند بنابراین بااین فرد ارتباط برقرار میکنید وبه او پیشنهاد ازدواج میدهید واو که برایش هیچ فرقی نمیکند میپذیرد.

اگر عاشق چنین فردی شده اید از خود بپرسید که کدامیک از والدینم چنین شخصیتی داشته اند.احتمال دارد یکی از والدین شما فردی منزوی بوده است.محبت شمابه این افراد اساس شخصیت او را تغییر نمیدهد.برای برخی از افراد اینکه در این جهان کسی توقع براورده کردن نیازهای جنسی انهارا ندارد ستودنی به نظر میرسد اما خبر ندارند که این افراد فاقد تمایلات جنسی هستند وپس از ازدواج دراین مورد همچنلن اکراه دارند.عوامل دیگری وجوددارد که موجب جذابیت فرد اسکیزوئید در چشم شمامیشود اگرشما عمری را در ناراحتی از تنهایی به سر برده باشید ممکن است بااو همانند سازی کرده وبه منظور تسکین الام خود به سویش جذب شوید.هرچند درظاهر میخواهید به او کمک کنید اما درواقع در فکر کمک به خودتان هستید.شماباید بدانید که احتمال بسیار کمی برای درمان فرد اسکیزوئید وجود داردودر نتیجه او قادر به برطرف کردن نیازهای عاطفی شما نیست.

توقعات واقعی داشته باشید

این واقعیت را بپذیرید که احتمال تغییر دراین افراد بسیار ضعیف است.

این افرادتمایلی به داشتن رابطه صمیمانه با کسی ندارند.انها نسبت به تحسین شدن یا مورد انتقاد قرار گرفتن بی تفاوت هستند.منتظر تغییر خاصی در او نباشید.

برای ایجاد تغییر اورا تحت فشار قرار ندهید.گوشه گیری شریک شما اصلی ترین مکانیسم دفاعی او در حمایت از خودش در برابر اسیبهای خیالی یا احتمالی جهان خارج است .اگر او را برای ایجاد روابط صمیمانه با خودتان تحت فشار بگذارید شما به عاملی برای انزوای بیشتر او تبدیل خواهید شد.راهبرد موثر در دزرجه اول اسان گیری وشکیبایی شماست.

در هر فعالیتی که او از ان لذت میبرد مشارکت کنید

فعالیت های اجتماعی معدودی وجود دارند که محبوب شمااز ان لذت ببرد.بااو در این فعالیتها همراه شویدحتی اگر مبادله کلامی زیادی بین شما صورت نگیرد.در اغاز اشنایی با او حتما چیزهای جذابی وجودداشته که از ان لذت ببرید حالا دوباره انهارا باهم تجربه کنید.همسر شما  به جای یاداوری مزاحمت وازار به یاد لحظه های لذت بخش بودن باشما می افتد و ممکن است به مرور زمان در حضور شما احساس راحتی میکند و بودن با شمارا به تنهایی وانزوا ترجیح دهد.البته هیچ ضمانتی دراین مورد وجود ندارداما عقل حکم میکند به جای فراری دادن او سعی در جذب او داشته باشید.

پاداش دهید،تنبیه نکنید

بی اف.اسکینر از رفتارگرایان مشهوری ست که که جایگاه خود را درتاریخ مدیون کشف این نکته است که پاداش دادن به رفتار مطلوب بیش از تنبیه رفتار نامطلوب، موجب تکرار رفتار مطلوب میشود.پس اگر به جای تحقیر محبوب خود به دلیل انزوایش همان مقدار اندک بودن با شما را تشویق کنید احتمال بیشتری دارد که به خواسته خود برسید.اسکینر این تکنیک را شکل دهی نامید.

روابط دیگری برای براورده ساختن نیازهای عاطفی خود پیدا کنید

اگر تصمیم دارید که همچنان با محبوب خود بمانید واز سوی دیگر نیاز دارید که نیازهای عاطفی وعلایق خود را تحقق ببخشید بایستی که که روابط خود با جهان خارج را گسترده تر سازید .اوقاتی را به بودن با دوستان و خانواده خود اختصاص دهید.البته منظور این نیست که با فرد جنس مخالف طرح دوستی بریزید.زیرا اینکار به رفع مشکل شما هیچ کمکی نمیکند.

رواندرمانی به احتمال زیاد موثر نخواهد بود.

در صورتی که اختلال شخصیت محبوب شما شدید باشد احتمال اینکه مشاوره یا روان درمانی دراو تغییری ایجاد کند بسیار اندک ونزدیک به صفر است.زیرا این افراد اعتقادی به رواندرمانی ندارند و مستعد دریافت بینش نسبت به الگوهای رفتاری خود نیستندوتمایل به تغییر خود ندارند.اگر تمایل به ادامه رابطه با او دارید او را همانطور که هست بپذیرید وتوقع تغییرات زیاد وچشمگیر در او نداشته باشید.

زمان ترک رابطه

ممکن است بنا به دلایلی تصمیم به ترک این رابطه را بگیرید وبدانید بااین تصمیم اورا چندان ناراحت نخواهید کرد زیرا چنین فردی تمایلی به رابطه با دیگران ندارد البته افراد باهم متفاوتند وهرچه شدت اختلال شخصیت او کمترباشد از این قطع رابطه رنج بیشتری میبرد.اما به طور کلی این افراد به خوبی میتوانند خود را با شرایط وفق بدهند.

بازدید 1568 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 08 بهمن 1397 ساعت 07:45
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196