حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

روش هایی برای علاقه مند کردن کودکان به مطالعه

روش هایی برای علاقه مند کردن کودکان به مطالعه

1-خواندن را به فعالیتی لذت بخش تبدیل کنید

کودکان به طور طبیعی به بازی و سرگرمی علاقه دارند.اگر خواندن را به فعالیتی لذت بخش تبدیل کنید میتوانید مطمئن شوید که کودک بصورت خودجوش به مطالعه علاقمند خواهدشد.با انجام بازی های زیر میتوانید مطالعه را به فعالیتی لذت بخش تبدیل کنید.

الف- رسیدن به خط پایان

این بازی برای کودکانی که با بی میلی کتاب میخوانند مفید است.با این بازی در کودک این انگیزه ایجاد میشود که نه تنها کتاب را تا اخر مطالعه کند بلکه موجب میشود انرا با دقت بخواند.

کتابی را که مناسب فرزندتان است انتخاب کنید خودتان انرا بخوانید و فهرستی از واژه های جالب ویا عبارت های مهم انرا انتخاب کرده وبه ترتیب صفحات بنویسید.سعی کنید حتما از صفحه اول واخر نیز واژه یا عباراتی را انتخاب نمایید.فهرست را به فرزندتان بدهید و از او بخواهید در حین خواندن کتاب به هر واژه یاعبارتی از فهرست که برخورد کرد انرا علامت بزند.در صورتی که همه واژه های فهرست را علامت زده بود،او را تایید و تحسین کرده یا جایزه ای به او بدهید.

ب-بازی ساختن زنجیر کتاب

مقداری کاغذ رنگی تهیه کنید وبه اندازه های مساوی برش دهید به طوریکه بتوان انهارا با استفاده از چسب تبدیل به حلقه کرد.به فرزندتان بگویید هرکتابی را که مطالعه میکند مشخصات انرا روی یکی از کاغذها یادداشت کند وبا چسب مایع انرا به شکل حلقه در اورده و به کمک شما به سقف بچسباند .سپس با مطالعه هرکتاب یک حلقه جدید ساخته وانرا به حلقه قبلی وصل کند.به او بگویید وقتی حلقه های کاغذی به زمین برسد از شما جایزه ای خواهد گرفت.

ج- زنگ کتاب خوانی

با همه اعضای خانواده قرار بگذارید که هروقت صدای زنگ خاصی شنیده شد همه کارهای خود را کنار بگذارند وشروع به مطالعه کنند.صدای زنگ را میتوانید به وسیله دهانتان ، گوشی موبایل ویا هر روش دیگری تولید کنید.بهتر است صدای زنگ خنده اور ونشاط بخش باشد.تلویزیون را خاموش کنید، تلفن را قطع کنید. موقع به صدا در امدن زنگ هیچکس حق ندارد به کار دیگری جز مطالعه کتاب بپردازد.ولی هرکس میتواند چیزی که دوست دارد اعم از کتاب، روزنامه و مجله مطالعه کند.مدت زنگ مطالعه را میتوانید بین 15 تا 30 دقیقه تعیین کنید و هرهفته حداقل یکبار اینکار را انجام دهید.

2- به فرزندتان هدیه ای بدهید که نیاز به کتاب و مطالعه داشته باشد.

همه کودکان هدیه گرفتن را دوست دارند شما میتوانید هدیه ای را انتخاب کنید که نیاز به کتاب داشته باشد مثلا :

-یک البوم تمبر همراه با کتابی راجع به تمبر

-وسایل باغبانی همراه با کتابی راجع به پرورش گل و گیاه

-یک جفت راکت بدمینتون همراه با کتابی راجع به قوانین و شیوه بازی بدمینتون

-یک تلسکوپ همراه با کتابی درباره ستارگان

3- برای فرزندتان کتاب بخوانید

یکی از مهمترین کارهایی که میتوانید برای رشد مهارت های خواندن و درک مطلب فرزند خود انجام دهید این است که به صورت مرتب برای او کتاب بخوانید.کودکان دوست دارند که وقتشان را با والدین خود بگذرانند .اگر شما برای فرزندتان کتاب بخوانید از انجا که کودک از بودن با شما لذت میبرد کتاب خواندن نیز برای او تجربه لذت بخشی خواهد شد.

از دوران خردسالی زمانیکه هنوز فرزندتان خواندن را یاد نگرفته است میتوانید برای او کتاب بخوانید .خواندن کتاب قصه برای کودکان لذت بخش است.بهتر است هرروز حداقل 15 دقیقه را به اینکار اختصاص دهید.زمانهایی مثل قبل از خواب ،یا بعد از ظهرها میتواند مناسب باشد.

در زمان خواندن کتاب را مستقیما روبروی فرزندتان قرار دهید و انگشتانتان را زیر کلماتی که میخوانید حرکت دهید.مگر زمانهایی که فرزندتان در رختخواب است و میخواهد بخوابد.نوار قصه یا تلفن قصه گو را جانشین کتاب خوانی خودتان نکنید.چون کودک نه تنها از شنیدن قصه لذت میبرد بلکه از بودن در کنار شما احساس ارامش و لذت خواهد کرد.

جملات شخصیت های مختلف داستان را با صدای متفاوت بخوانید.اگر داستان خنده دار است با همان لحن خنده دار بخوانید و اگر غمگین است با صدای غمناک بخوانید.

سعی کنید کتاب را با علاقه و هیجان بخوانید.

4- برای فرزندتان به عنوان هدیه کتاب بخرید

همه کودکان گرفتن هدیه را دوست دارند . اکثر والدین اسباب بازی  یا خوراکی را به عنوان هدیه برای فرزندشان انتخاب میکنند.اگر کتاب مناسب و مورد علاقه فرزندتان را انتخاب کنید از هدیه شما خوشحال خواهد شد.کودکان پیش دبستانی معمولا به داستان های کوتاه، شعر های کودکانه ، داستان های مصور، داستان هایی که حیوانات سخنگو داشته باشد، داستان های شاه وملکه وداستان های پریان علاقه دارند.کودکان دبستانی به داستان های واقعی، داستان های حادثه جویانه، کتابهای معلومات عمومی درباره جانوران، ستارگان، ابزار الات، کتابهای تاریخی، کتابهای دنباله دار و داستان های بلند علاقمند میباشند.

5- با یکدیگر به نمایشگاه کتاب بروید

معمولا در نمایشگاه های کتاب،فعالیت های جنبی جالبی مثل ملاقات با نویسندگان کتاب،اجرای نمایش،مسابقه کتاب خوانی و...در غرفه کتاب های کودکان اجرا میشود.اینگونه برنامه ها میتواند در علاقمند کردن کودک شما به مطالعه بسیار مفید باشد.همچنین چون فرزندتان بودن با شما را دوست دارد رفتن به نمایشگاه کتاب برایش تبدیل به خاطره خوبی خواهد شد.

بازدید 881 بار
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196