حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

در رشد نوجوان کارشناس شوید

در رشد نوجوان کارشناس شوید

این راز نخست مستلزم اختصاص وقتو تلاش مستمر از سوی شماست و من کمکتان خواهم کرد دست به کار شوید.

"رشد نوجوان"به چه معناست و چرا شناخت آن اینقد مهم است؟

این روندی است که نوجوان از طریق آن به مهارت های اجتماعی،شناختی و هیجانی لازم برای حرکت در مسیر زندگی میرسد.روند رشد و رسیدن به مرحله بزرگسالی،در طول 21تا 29سالگی شکل می گیرد.این که نوجوان دقیقا در کجای این روند قرار دارد به سن،خلق و خو،محیط و چیزهای دیگر بستگی دارد.رفتاری که از نوجوانتان می بینید،نتیجه این است که او به لحاظ رشدی در چه مرحله ایی قرار دارد.

اگر چارچوبی برای شناخت این روند رشد داشته باشید،می توانید بسیار اثر بخش تر باشید.

عوامل رشد و نمو

نوجوانان از جنبه های زیر رشد می کنند:

*اجتماعی

*شناختی

*جسمی

*جنسی

*هیجانی

آنچه والدین غالبا نمیدانند این است که این پنج حوزه همزمان با یکدیگر رشد نمی کنند.ممکن است نوجوان در یکی از این حوزه ها در بالای منحنی و در حوزه ای دیگردر پایین منحنی باشد،رفتار گیج کننده ای داشته باشدکه والدین را سرگردان و شناخت نوجوان را گاهی مشکل کند.این حوزه های رشد و نمو در سال های اخر دبیرستان همزمان تر می شوند.

توجه:ظاهر نوجوان شما بازتابی از سطح رشد درونی او نیست.به درون بنگرید نه به برون.

نکته هایی برای والدین درباره رشد اجتماعی

در زمان لازم او را تشویق کنید،با احساس همدلی به حرف هایش گوش دهید و راهنمایی اش کنید.روابط نوجوان خود را با دوستانش تسهیل و به صورت مناسب بر آن نظارت کنید.

درباره رشد شناختی

به نوجوانان فرصت بدهید انتخاب های خوبی بکنند و تصمیم های خوبی بگیرند،ولی همیشه انتظار نداشته باشید به تنهایی قادر به انجام درست کارها باشد:یک تور ایمنی برایشان تهیه کنید.

درباره رشد جنسی

از وظایف پدر یا مادر این است که مسائل جنسی را به نوجوان خود بیاموزند و ارزش هایی که مناسب فرزندشان می دانند را به آن ها انتقال دهند.حتما ابعاد هیجانیروابط جنسی را به بحث بگذارند،چون آموزش مسائل جنسی در مدرسه به تنهایی کفایت نخواهد کرد.

درباره رشد هیجانی

شدت هیجان های نوجوان دو برابر بزرگسالان است.هر چند نمی خواهید اجازه بدهید هیجان های نوجوان شما در خانه غالب شود،اگر زنگ تفریحی بدهید و وقتی هیجان های او شدید هستند همدلی کنید،کار مفیدی کرده اید.

نکته اصلی:رشد نوجوان

نمی توانید سرعت طبیعت را از آنچه هست بیش تر کنید،چرا که رشد زمان بندی خودش را دارد و هر زمان بندی ای منحصر به فرد است.به رشد میوه فکر کنید.به هر حال اتفاق خواهد افتاد،ولی نمیتوانید بر زمان بندی آن تاثیر بگذارید.

بسته به سن ،سطح بلوغ و خلق نوجوانتان،انتظارات مناسب داشته باشید.نوجوانان می توانند"شکننده"باشند،این طبیعی است.گاهی آن ها بدون این که قصد بی احترامی داشته باشند یا بخواهند شما را عصبانی کنند،فراموشکار می شوند.

بر درون آن ها تمرکز کنید.شاید نوجوان شما ظاهر متفاوتی را از لحاظ لباس و سبک مو بیازماید،اگر این کار او به کسی آسیب نمی رساند،اجازه بدهید خودش را ابراز کند،حتی اگر ظاهر او را دوست ندارید.

بگذارید خانه برایش پناهگاه امنی باشد تا در آن جا تجدید نیرو کند:همه بچه ها نیاز دارند که خانه جایی باشد که در آن ها حمایت کند و احساس راحتی کنند.

به خاطر داشته باشید که خانه برای

نوجوان شما پناهگاه امنی باشد.

سه چیز که نوجوانان بیش از چیزهای دیگر نیاز دارند

1.عشق:عشق بی قید و شرط باید مناسب سن نوجوان و همواره و به خصوص متناسب با بد جنس ترین نوجوانان ابراز شود.

2.حدود:قوانین و انتظارات روشن،رفتار مناسب را به نوجوانان یاد می دهد.به آن ها کمک میکند ایمن بمانند و در نهایت مظهر عشق شما باشند.

3.قدرت:نوجوانان باید نظر،دیدگاه و عقیده خود را بیان کنند.آن ها میخواهند خودشان تصمیم بگیرند و با تمرین و راهنمایی شما یاد می گیرند این کار را مسئولانه انجام دهند.

اشتباهات ارتباطی رایج والدین

ناکامی در تغییر

نوجوانان در همه ابعادی که تا به حال بررسی کردیم در حال تغییرند،پس باید سبک ارتباطی خود را تغییر دهید تا قادر به انعکاس این تغییرات باشید.

*آن ها را در گفتگو دخیل کنید نه اینکه بطور مستقیم هدف قرارشان دهید.

*انتظارات یا قوانین غیر قابل مذاکره را شناسایی کنید و مایل باشید در همه حوزه های دیگر آزادانه بحث کنید.

*با احترام به آنچه نوجوانتان می گوید گوش فرا دهید:نه فقط به کلمات،بلکه به هیجان های نهفته نیز توجه کنید.

حل مسئله بدون درخواست

مداخله والدین برای حل مسائل نوجوانشان این پیام را به آن ها می دهد که خودشان قادر به حل مشکلات نیستند.بهترین کار این است که به حرفش گوش کنید و از او بپرسید آیا کمکی از شما بر می آید،چه کمکی؟

مشارکت زیاد برای جلوگیری از اشتباه نوجوان یا رنج کشیدن او

تجربه شکست و درد به نوجوانتان کمک می کند انعطاف پذیر شود و بداند که می تواند از فراز و نشیب های زندگی نجات پیدا کند.قابل درک است که والدین می خواهند آسیب واره به فرزند خود را به حداقل برسانند،ولی درک این نکته نیز مهم است کهتجربه قویترین درس های زندگی را به آنان یاد می دهد.

به یاد داشته باشید:"استقلال هدف نهایی است نه کنترل"

به نوجوان خود اجازه بدهید شکست بخورد

شاید اصطلاح "واحد هلیکوپتری"را شنیده باشید.منظور والدینی هستند که خیلی هوای فرزندشان را دارند و بسیار به او نزدیکند.این والدین غالبا نگرانند و بسیاری از آنان در زندگی فرزندان خود زیادی دخالت میکنند.امروزه محققان تاثیرات منفی این سبک فرزند پروری(که شاید خیرخواهانه باشد)را روی بچه ها بررسی میکنند.فرزند پروری همراه با نگرانی و مشارکت زیاد،با افزایش افسردگی،اضطراب و حتی سوء مصرف مواد در نوجوانان رابطه دارد.این نوع رابطه جوانانی فاقد انعطاف پذیری را برای مواجهه با فراز و نشیب های زندگی می پروراند که به کمال گرایانی هراسان از خطر کردن بدل میشوند.از اشتباهات و حتی شکست ها خیلی چیزها میتوان یاد گرفت:والدینی که مانع از آن میشوند که فرزندشان این چیز ها را تجربه کنند بیش تر به آن ها آسیب می رسانند.

شمای والد باید بدانید چه وقت مداخله کردن عاقلانه است و چه وقت بهتر است از سر راه نوجوانتان کنار بروید و بگذارید او تجربه ای طبیعی داشته باشد که گاهی همراه با درد،چالش و حتی شکست است.

بازدید 669 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 31 فروردين 1400 ساعت 05:07
Share
محتوای بیشتر در این بخش: « مفهوم بلوغ چیست؟

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196