حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

راهکارهایی برای مقابله با مشکلات رفتاری نوجوانان

5 راهکار برای مقابله با مشکلات رفتاری نوجوانان

نوجوانی برهه حساس و پیچیده ای است. شما باید بپذیرید که فرزندتان از مرحله کودکی عبور کرده و به مرحله نوجوانی رسیده است. نوجوانان احساس می کنند همه چیز را می دانند و نظرات و پیشنهادات والدینشان را نادیده می گیرند. این ویژگی های نوجوانان می تواند باعث اختلاف آن ها با والدینشان شود و مشکلات رفتاری را رقم بزند. از این رو، در ادامه برای برقراری ارتباط بهتر و موثرتر و همچنین مقابله با مشکلات رفتاری نوجوانتان راهکارهایی ارائه شده است.

ممکن است کودکتان که به طور معمول رفتار خوبی داشته است، ولی با ورود به سن نوجوانی، شروع به نشان دادن مشکلات رفتاری کند. مهم نیست که شما چقدر سخت برای رسیدگی به این موقعیت تلاش کنید، چرا که ممکن است نوجوانتان عبوسانه پاسخ بدهد، نظرات نیشدار بدهد، بی تفاوت باشد و بدتر از همه به شما اجازه ورود به زندگی اش را با کم حرفی و مرموز بودن، ندهد. در صدر همه این مشکلات، فرزند نوجوان شما ممکن است به طور کامل، نظرات و اصولتان را نادیده بگیرد و فکر کند که خیلی بهتر و بیشتر از شما می داند. او همچنین ممکن است شما را مسئول همه شکست های زندگی اش بداند.

شما باید اعتراف کنید و بپذیرید که اکنون کودکتان بزرگ شده است و به سمت بزرگسالی پیش می رود. همه چیز برای او متفاوت است. نوجوان شما اکنون احساسات و عواطفی دارد که پیش از این تجربه نکرده است. او به طور مداوم در تلاش برای یافتن استقلالش است. بنابراین والدین با نوجوانشان دچار مشکلاتی می شوند. از طرف دیگر، شما هنوز به نوجوانتان به عنوان یک کودک نگاه می کنید. او همه این سال ها به شما وابسته بوده است، اما شما فراموش می کنید که او اکنون بزرگ شده است. والدین با نوجوانشان همانند کودکان رفتار می کنند و نوجوانان خودشان را بزرگسال می دانند. این اختلاف باعث اصطکاک می شود.

نوجوانی یک دوران متلاطم است و اگر شما این نکته را درک کنید و خودتان را برای این دوران آماده کنید و صبور و با احتیاط باشید، نیمی از راه را رفته اید. در ادامه به 5 راهکار جهت مقابله با مشکلات رفتاری نوجوانان اشاره می کنیم.

 

 1. نادیده بگیرید و صبر کنید

از آن جایی که والدین به عنوان اولین معلمان فرزندان هستند، شما به درستی قصد دارید که رفتارهای خاصی را به فرزندتان القا کنید. اما اگر نوجوانتان شانه بالا انداخت و پشت چشم نازک کرد، بهترین روش نادیده گرفتن گستاخی وی است. هیچ برخوردی بهتر از یک نگرش آرام و منطقی با یک نوجوان بی ادب نیست. اما اگر وی به این رفتار ادامه داد، شما باید به او بفهمانید که رفتارش توهین آمیز است.

 

 1. با آرامش به رفتارهای اشتباه رسیدگی کنید

شما بارها درباره این که نوجوانتان نباید با بی ادبی پاسخ بدهد، سخنرانی کرده اید، اما به نظر می رسد که تغییری در رفتار او رخ نداده است. شما باید در این موقعیت کمی درایت داشته باشید. به جای یک سخنرانی قاطعانه، به وی بفهمانید که رفتار اشتباهش تحمل نخواهد شد. در صورتی که نوجوانتان هنوز بخواهد به رفتار اشتباهش ادامه دهد، شما باید دربرابر او اقدام خاصی انجام دهید. گاهی اوقات فرزندان نمی خواهند بی ادب باشند، اما کنترل خود را از دست می دهند. هنگامی که نوجوانتان بداند شما این رفتارش را دوست ندارید، ممکن است تکرار آن را متوقف کند.

 

 1. سبک خود را تغییر دهید

اگر نوجوانتان از اصول و قوانینی که وضع کرده اید، عبور کند، وی برای این که متوجه اشتباهش شود، مستحق مجازات است. اما فرزند نوجوانتان را با مجازات های همیشگی تنبیه نکنید. در عوض به او درسی بدهید که ارزش های مشخصی را یاد بگیرد. برای مثال در کارهای خانه به شما کمک کند. بدین ترتیب وی مسئولیت پذیرتر خواهد شد.

 1. 4. شوخی کنید

هر موقعیتی می تواند با مقداری طنز و شوخی راحت تر شود. شما می توانید به عصبانیت با شادی واکنش نشان دهید، چرا که خنده بر هر درد بی درمان دواست. از کمی شوخی برای شکستن یک بحث شدید استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا به مشکل از دیدگاه یکدیگر نگاه کنید. همچنین به هر دوی شما برای خنک شدن کمک می کند. اما مسخره نکنید! چرا که نتیجه معکوس خواهد داشت و همه چیز را بدتر خواهد کرد.

 1. 5. قدردانیتان را نشان دهید

هر زمانی که نوجوانتان کار خوبی انجام می دهد، از او قدردانی کنید. با این کار او متوجه می شود که شما نه تنها به طور مداوم به وی غُر نزدید، بلکه قدردان تلاش های او نیز هستید. به طور ساختگی و یا بیش از حد، او را ستایش نکنید، چرا که وی به اندازه کافی باهوش هست که متوجه رفتار شما شود. در هنگام قدردانی کردن، دقیق و جامع باشید. اگر نوجوانتان دستاوردش را به شما نشان داد، تنها نگویید: «تبریک می گویم»، بلکه درباره نحوه دستیابی به این دستاورد پرس و جو کنید و وی را عاقلانه ستایش کنید.

در نهایت این که:

راهکارهای ذکر شده، به همراه تمایل شما به صبر و درک، به مقابله با مشکلات رفتاری نوجوانتان کمک می کند.

بازدید 1590 بار
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196