حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد

مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد یکی از معضلات اصلی افرادی است که مصرف مواد را کنار می‌گذراند. در واقع این افراد احساس می‌کنند که برای تجربه دوباره لذت رابطه جنسی به اندازه گذشته باید مواد مصرف کنند. هرگاه به رابطه جنسی با همسر خود یا ایجاد یک رابطه جدید فکر می‌کنند وسوسه مصرف مواد نیز شروع می‌شود.  در این مقاله به بررسی مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد و راه های مواجهه با آن می پردازیم.

آیا به خاطر مشکلات جنسی شروع به مصرف مواد کرده‌اید؟

بسیاری از افرادی که درگیر بیماری اعتیاد شده‌اند در دفعات اول به دلیل مشکلات جنسی مانند زودانزالی و یا کاهش میل جنسی اقدام به مصرف مواد کرده‌اند. مواد مخدر به دلیل  خاصیت آرام‌بخشی و تسکین خود موجب از بین بردن تنش و اضطراب حین رابطه جنسی و تعادل در تحریک جنسی شده و انزال را به تاخیر می اندازد. به دلیل این خاصیت مصرف‌کنندگان این ماده تصور می‌کنند که به خاطر مصرف مواد قدرت جنسی آن‌ها افزایش یافته است و می‌توانند توانایی و لذت جنسی بیشتری داشته باشند. همچنین بازخورد مثبت همسران مردان مصرف کننده مواد مخدر، نسبت به رابطه جنسی طولانی غیر طبیعی آن‌ها منجر به تقویت این رفتار می‌شود. در پی مصرف مواد محرک مانند شیشه نیز لذت و برانگیختگی جنسی به شدت افزایش پیدا می‌کند که مصرف‌کنندگان را به شدت به ادامه مصرف این مواد ترغیب می‌کند..

پس از مصرف مواد برای روابط جنسی شما چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از دوره طولانی مصرف مواد محرک و مخدر نه تنها روابط جنسی جنبه لذت‌بخش خود را حفظ نمی‌کنند؛ بلکه نوعی بی‌میلی جنسی یا اصطلاحا پژمردگی جنسی ایجاد می‌شود. این عارضه به ویژه پس از مصرف طولانی‌مدت ترامادول، تریاک و شیشه مشاهده می‌شود. در این حالت به خاطر خاصیت شدید آرام‌بخشی مواد مخدر و خاصیت تحریک بیش از اندازه مواد محرک سیستم عصبی تحریک جنسی تضعیف شده و برای میل جنسی نوعی خاموشی و یاس اتفاق می‌افتد. اکثر مصرف‌کنندگان مواد در این مرحله و زمانی که دیگر مصرف دوز بالاتر مواد تاثیر خود را از دست می‌دهد به فکر درمان مشکل جنسی خود می‌افتند.

توجه به مسائل جنسی در زمان ترک مواد

پس از شروع دوره درمان اعتیاد و سم‌زدایی، میل جنسی که به دلیل مصرف شدید مواد مخدر محدود شده بود، تحت تاثیر علائم ترک به شدت افزایش می‌یابد. اما برعکس دوره مصرف مواد، در زمان پاکی دیگر از رابطه جنسی طولانی مدت خبری نیست و فرد حتی در برخی موارد ممکن است در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انزال برسد. این عوارض برای افرادی که خود و شریک جنسیشان به رابطه طولانی عادت کرده‌اند بسیار ناخوش‌آیند است. این مسئله به همراه اعتراض شریک جنسی آن‌ها می‌تواند فکر مصرف دوباره و وسوسه مصرف را ایجاد کند. در ادامه توصیه‌هایی برای مدیریت رابطه جنسی پس از ترک مواد مطرح می‌شود.

به آرامی پیش بروید

مهم‌ترین توصیه‌ای متخصصین درمان اعتیاد، به شخصی که دوره بهبودی را آغاز کرده می‌کنند آن است که برای از سرگیری روابط جنسی گذشته خود و یا برقراری رابطه جنسی جدید عجله نداشته باشند و با مشورت روانشناس و یا راهنمای گروه خودیاری خود عمل کنند. برخی از برنامه‌های درمانی رابطه جنسی را برای شش ماه یا یک سال اول پاکی ممنوع می‌دانند و باور دارند رابطه جنسی زودهنگام پس از قطع مصرف مواد منجر به وسوسه و عود دوباره مصرف می‌شود.

رابطه جنسی محدود

یکی دیگر از توصیه‌های متخصصین درمان اعتیاد برای افرادی که اقدام به ترک مواد مخدر کرده‌اند و در روابط جنسی دچار مشکل هستند؛ آن است که روابط جنسی خود را برقرار کنند اما به آمیزش جنسی کامل همراه با دخول نپردازند. در این روش‌ها به جای پرداختن به رابطه جنسی کامل همراه با ارگاسم به ماساژ عاطفی، حمام حباب و استمناء متقابل پرداخته می‌شود. در این مواقع تحریک شریک جنسی توسط درمانجویان مرد بدون دخول و به وسیله نوازش جنسی و تحریک با دست می‌تواند رضایت جنسی شریک جنسی آن‌ها را بالا برده و از نارضایتی آن‌ها از شرایط جدید بکاهد.

درباره احساسات خود گفت و گو کنید

اصل مهمی که باید همیشه به خاطر داشته باشید آن است که درباره احساسات جنسی خود و همچنین احساسات دیگری که هنگام رابطه جنسی با شریک جنسی خود تجربه می‌کنید با او و همینطور روانشناس خود گفت و گو کنید. بیان احساسات شما مانند احساس شرم و گناه که هنگام رابطه جنسی ناموفق تجربه می کنید با همسرتان به شما قابلیت درک متقابل و همدلی می دهد. این توانایی باعث کاهش احساس اضطراب شما و بهبود روابط بعدیتان خواهد شد.

درمان صحیح اختلالات جنسی

نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که اگر اختلال جنسی پیش از مصرف مواد و یا تحت تاثیر مصرف مواد به وجود آمده، تا زمانی که این مسئله درمان نشود فرد بهبود یافته از اعتیاد در معرض خطر بازگشت مصرف مواد قرار دارد. برای پیش‌گیری از این خطر باید راه درست درمان اختلال جنسی پی‌گیری شود. در این موارد با دریافت مشاوره جنسی، یا مراجعه به روان‌پزشک و یا ارولوژیست باتجربه در زمینه اختلالات جنسی دوره‌های درمانی آغاز شود. اختلالات جنسی رایج در این موارد انزال زودرس مردان، اختلال نعوظ و بی‌میلی جنسی زنان است

بازدید 1534 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 08 بهمن 1397 ساعت 07:36
Share
محتوای بیشتر در این بخش: « روش های ترک اعتیاد به مواد مخدر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196