حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

کراک

کراک

کراک چیست؟

کراک همان هروئین است.که به صورت فشرده در آمده و معمولا به شکل کشک خشک دیده می شود.بعد از جدا سازی مرفین از تریاک هروئین ساخته می شود،کراک هروئین جامد و فشرده می باشد و با کراکی که از کوکائین و در اروپا و آمریکا مصرف می شود تفاوت ساختاری دارد.روش مصرف این نوع هروئین دود کردن و تزریقی است.

این ماده فوق العاده اعتیاد آور بوده و قدرت اعتیاد آوری آناز هروئین معمولی(که بصورت پودر است) تا چند برابر بیشتر است.از آنجا که کراک شکل فشرده هروئین است لذا آثار آن همانند پودر هروئین ولی با شدت بیشتر است.شدت این حالت بستگی دارد که چه مقدار کراک مصرف شود و با چه سرعتی این ماده به مغز برسد.در واقع یکی از دلایل اعتیاد آور هروئین و کراک این است که خیلی زود به مغز می رسد شخصی که کراک مصرف می کند در ابتدا احساس سر خوشی و نشئگی می کند همراه با این سرخوشی بدن گرمتر و دهان خشک می شود و فرد در دست ها و پاها احساس سنگینی می کند. در مراحل اولیه مصرف این ماده فرد دچار حالت تهوع و استفراغ و بی قراری شدید می شود بعد از این حالت اولیه ممکن است  تا چند ساعت سر گیجه پیش آید.در این وضعیت تمامی اعمال مغز تحت تاثیر آثار این ماده قرار گرفته و دچار نابسامانی آنچنان آهسته می شود که می تواند منجر به مرگ شود.

آثار بلند مدت مصرف کراک

اولین اثر مصرف مداوم کراک اعتیاد و وابستگی به آن است.بدیهی است با بروز اعتیاد هدف اصلی زندگی فرد مصرف کننده به دست آوردن و مصرف مواد مخدر خواهد بود.در واقع کراک به معنای واقعی کلمه سبب تغیرات بارز در مغز می شود.

وقتی که وابستگی جسمی به کراک بوجود بیاید بدن فرد به حضور این ماده در بدن عادت می کند به گونه ایی که اگر مصرف آن به یکباره قطع شود علائم وابستگی شدید بروز می کند. این علائم معمولا چند ساعت پس از آخرین مصرف نمایان میشود که شایع ترین آن ها عبارتند از:

1-بی قراری

2-اسهال

3-درد استخوان و عضلات

4-استفراغ

5-اختلال خواب

6-حرکات غیر ارادی در پاها

7-اختلات مغزی،تغییرات شخصیتی

8-بیماری های گوارشی و اختلال در هضم غذا

9-ناتوانی در تخلیه ادرار و نارسایی و عفونت مجاری ادرار و کلیه ها

10-بیماری کبدی که آثار آن را روی پوستبا تیره شدن رنگ پوست،تیرگی لبها،عفونت پوستی و.....میتوان دید

11-اختلال شدید جنسی، کاهش توان میل جنسی

کراک نیز همانند هروئین نه تنها مغز را به خود وابسته می کند بلکه سیستم پاداش مغز را شدیدا وابسته کرده و به همین علت میل دائمی و شدید برای مصرف را پدید می آورد.

کراک باعث کاهش تنفس می شود.این عمل از طریق تغییراتی که در فعالیت سلولی-شیمیایی ساقه مغز بوجود می آید،رخ می دهد.ساقه مغز کنترل اعمال غیر ارادی بدن را برعهده دارد.باعث تغییرات سیستم لیمبیک می شود.این سیستم مسئول کنترل عواطف است و تحت تاثیر کراک احساس لذت را افزایش داده،باعث می شود که پیام درد از نخاع به مغز انتقال پیدا نکند.

درمان داروئی:

به علت غلظت بالای هروئین در این ماده و وابستگی شدیدتر،درمان در این ماده مخدر باید با جدیت بیشتری درمان شود.

درمان سم زدایی د رمصارف کوتاه مدت بسیار موفق عمل می کند به شرط اینکه درمان کاهش وسوسه به صورت غیر داروئی و یا با استفاده از داروی(نالتریکسون)به دقت پیگیری شود و در مواردی که مصرف چند نوع ماده مخدر وجود داشته باشد،درمان نگهدارنده با متادون یا درمان نگهدارنده به ویژه( بی.ام.تی)بوپرنورفین زیر زبانی پیشنهاد میشود گاهی اوقات به علت مخلوط شدن مواد مخدر نا مشخص با هروئین علائم دیگری نیز ظاهر می شود که باید با مراجعه به پزشک درمان غیر داروئی درمان شود.

درمان غیر داروئی:

مشاوره و روان درمانی،خانواده درمانی،گروه درمانی وکاهش آسیب ها دیده شده که اختلالات رفتاری و تصمیم گیری های لحظه ای در مصرف کنندگان کراک بسیار شایع تر از مصرف کنندگان هروئین است.

بنابراین:

1-رعایت روابط جنسی سالم و بهداشتی،استفاده از کاندوم و سایر وسایل پیشگیری از انتقال عفونت های جنسی،ایدز و..... بسیار مهم است.

2-جلوگیری از تبدیل مصرف دود کردن به روش تزریق و عدم استفاده از سرنگ مشترک

3-عدم مصرف مواد مخدر دیگر مانندمحرک ها(اکستاسی،شیشه و....) که موجب تشدید علائم رفتاری و مشکلات بعدی خواهد شد لازم و ضروری است.

مشکلات هروئین فشرده یا کراک:

1-به علت غلظت بالای هروئین و تاثیر زیاد آن در این ماده، معمولا این سوء برداشت در مصرف کنندگان به وجود می آید با مصرف کم،کراک اثر مطلوب تری ایجادمی کند.

2-اغلب در کراک های موجود،مخلوط هروئین با ترکیبات محرک(کافئین) وجود دارد که این بسیار خطرناک است.

3-به علت نوع ترکیبات در این ماده،وابستگی و پیشرفت به سمت روش ها ی خطرناک مصرف مانند تزریق،خیلی سریع اتفاق می افتد.(در استعمال تزریقی ابتدا معتادان از رگ های جلوی ساعد دست ها استفاده می نمایند لیکن به دلیل اسیدیته بالا در کراک و تنگی عروق محل تزریق دچار انسداد شده و بافت ها را تخریب می کند لذا معتاد مجبور است از دیگر اندام بدن حتی ناحیه تناسلی برای تزریق استفاده کند.)

4-درمان کراک نسبت به سایر مواد مخدر به علل مختلف از جمله (دست کم گرفتن شدید اعتیاد توسط مصرف کننده، وجود مواد مخدر و مشتقات مواد محرک شرطی شدن قوی تر مصرف کننده به علت غلظت بالا و.....)سخت و طولانی تر است.

 

 

بازدید 127 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 12 تیر 1402 ساعت 05:32
Share
محتوای بیشتر در این بخش: « چرا مردم سیگار می کشند؟ قلیان »

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196