حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

ممکن است برداشت غلط از یک رفتار، باعث خاتمه یافتن یک رابطه‌ی عاطفی شود. برخی زوج‌ها به‌ علت عدم درک متقابل، دچار سوءتفاهم و بوجود آمدن کدورت در رابطۀ خود می‌شوند. شاید علت اصلی این کدورت، تفاوت دنیای زنان و مردان باشد

نشان دادن علاقه با رفتار 

برخی از مردان ترجیح می‌دهند به جای گفتن دوستت دارم، با حرکات و اعمالشان علاقه خود را نشان دهند. تعجب نکنید اما بعضی از مردان ممکن است با کمک کردن در امور خانه، تمیز کردن حیاط و حتی بیرون گذاشتن زباله‌ها، عشق خود را به طرف مقابل نشان دهند. پس نشنیدن ‘دوستت دارم’ از زبان فردی که با او در رابطه هستید را به معنی بی‌احساس بودن و کم‌علاقگی وی نپندارید..

زمانی برای خلوت کردن مردانه

در این نوع جدایی زوجین همچنان زیر یک سقف با یکدیگر زندگی می‌کنند اما هیچ گونه روابط عاطفی و زناشویی با یکدیگر برقرار نمی‌کنند یا روابطی بسیار محدود دارند.

به عبارت ساده تر در طلاق عاطفی زن شوهر مانند دو همخانه در یک ساختمان زندگی می‌کنند. این نوع طلاق به علل مختلفی ایجاد می‌شود که اگر به موقع بررسی و درمان نشود، می‌تواند بنیان خانواده را از هم بپاشد

نشانه‌ های طلاق عاطفی

حد و مرز  در زندگی مشترک

یکی از مشکلات رایج در روابط این است که حد و مرز های خود را نمی شناسیم و اجازه می دهیم طرف مقابل رفتاری انجام دهد که تحمل آن را نداریم . در چنین شرایطی به نظر ما می رسد از حد و مرز های ما رد شده است . اگر از کسانی هستید که حد و مرز ها، و خطوط قرمز خود را نمی شناسید روابط شما بسیار شکننده می شود. هر لحظه امکان دارد به خاطر این که شما مرز های خود را اعلام نمی کنید و دیگری مرز های شما را تشخیص نمی دهد از حدود قرمز شما رد شود و بعد نتوانید با این مساله کنار بیایید.

چرا حد و مرز های خود را نمی شناسیم؟

در واقع به ما اجازه ندادند که این افکار و احساس و رفتار خود را بشناسیم و عموماً از همان ابتدای کودکی از ما خواسته شده که احساس خود را برای جلب رضایت دیگران نادیده بگیریم. به نوعی به دیگران باج بدهیم تا ما را دوست داشته باشند و در این بین هویت واقعی ما گم شده است !

نوع و جنس نوازش های عاطفی هر زن و مردی متفاوت است باید تشخیص دهیم که مردها و زن ها به چه نوازش های عاطفی نیاز دارند .

زن ها به این شکل و جنس نوازش های عاطفی نیاز بیشتری دارند :

*نوازش در حوزه احترام (این که مردی با دل و جان به همسرش نوازش دهد و به او احترام بگذارد .)

*نوازش در حوزه درک (اینکه مردی احساسات و نیازهای آن هارا درک کند .)

*نوازش در حوزه محبت (اینکه مردی با دل و جان نوازش های محبت آمیزی به همسرش.)

<

مواردی که قبل از ازدواج باید توافق شود

همانطور که گفتیم اگر هدفتان از آشنایی با کسی جدی باشد و به ازدواج با او فکر کنید نیاز است که همه چیز آگاهانه و با برنامه پیش برود. طبیعی است که وقتی مقداری از آشنایی شما بگذرد و آگاهی هایی که در بالا گفتیم را بدست بیاورید نیاز است که خانواده های طرفین نیز در جریان قرار بگیرند. این آشنایی خانواده ها معمولا در طی

توصیه های قبل از ازدواج

علاوه بر آگاهی هایی که باید به دست بیاورید یک سری از توصیه ها وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید.

صحبت های قبل ازدواج. 1

هر موقع که با شخص مورد نظرتان وقت می گذرانید باید به صحبت های او توجه کنید. در میان صحبت های معمولی که شاید از نظر شما بی ارزش باشد افراد خیلی از مسائل و عقایدشان را بیان می کنند. با دقت به حرف هایش گوش دهید و با .چیزهایی که در مواقع دیگر می گوید مقایسه کنید. چیزهایی که متوجه می شوید شما را شگفت زده خواهد کرد

با دوستانش ملاقات کنید.2

به طور حتم یکی از نکات مهم قبل از ازدواج همین مورد است. در قسمت قبل به شما گفتیم که در مورد دوستانش از او سوال کنید. شما علاوه بر سوال کردن باید از نزدیک هم با آن ها ملاقات کنید. خانواده یک شخص انتخاب او نیست ولی دوستان یک شخص انتخاب خودش است. ببینید با چه افرادی رفت و آمد می کند

تن به خواسته های غیر معقول ندهید.3

آگاهی قبل از ازدواج

مهم ترین چیزی که شما باید در ابتدای آشنایی با فردی به آن تسلط پیدا کنید آگاهی و شناخت است. اگر قصد شروع کردن یک رابطه جدی که ممکن است منجر به ازدواج شود را دارید باید حتما به شناخت کافی از طرف مقابلتان برسید. این شناخت چیزی نیست که طی یک هفته و یا یک ماه به دست بیاید بلکه شما و شخص مورد نظرتان باید صبور باشید و رفتار او را در موقعیت :های مختلف بسنجید. در مشاوره ازدواج، آگاهی قبل از ازدواج شامل موارد زیر می شود

1_آگاهی از وضعیت خانوادگی:

باید سعی کنید که با سوالاتی که می پرسید در مورد وضعیت خانوادگی او اطلاعاتی بدست بیاورید. آدم ها تا حد زیادی شبیه به خانواده شان هستند. شاید با خود بگویید وقتی خودش را می توانم بشناسم چه نیازی به شناخت خانواده است؟

در این جا باید به این نکته توجه کنید که معمولا افراد وقتی در مورد خودشان صحبت می کنند، نکات منفی را فیلتر می کنند و سعی می کنند وجهه خوبی از خودشان نشان دهند در حالی که در مورد دیگران به این صورت نیست و به طور مثال اگر شما از اخلاقیات خواهرش از او سوال کنید خیلی راحت خصوصیات بدش را نیز به شما می گوید.

2_<

نامزدی را میتوان به بهار زندگی تشبیه کرد.چر ا که حال و هوای آن گاهی صاف و آفتابی،گاه ابری،گاه بارانی وگاه همراه با رعدو برق و طوفان است .اما برای حفظ آرامش و کاهش تنش ها در دوان نامزدی،راه حل های زیادی وجود دارد.دستورالعمل هایی که اگر در رفتار و گفتار خود در مقابل نامزدتان رعایت کنید تا حد زیادی از اختلاف نظرها و تنش های دوران نمزدی شما کاسته می شود.

نقطه ضعف نامزدتان را در جمع مطرح نکنید

حتی به عنوان شوخی نیز نکات منفی و نقاط ضعف نامزدتان را در جمع مطرح نکنید.این رفتار ناشایستی است که به راحتی باعث شکستن غرور نامزد شما و ایجاد اختلاف و کینه می شود.

سعی نکنید یکدیگر را تغییر دهید

روزهای اول آشنایی خود را به خاطر بیاورید شما یکدیگر را همانطور که هستید پذیرفتید.حالا چرا سعی در تغییر یکدیگر دارید؟چرا میخواهید عادتها رفتار ها و حتی لباس پوشیدن یکدیگر را تغییر دهید؟یکدیگر را همانطور که هستید بپذیرید.بخاطر بیاورید که چرا عاشق یکدیگر شدید؟فراموش نکنید که شما عاشق کسی نشدید که قرار است در آینده تبدیل شود،شما عاشق کسی شدیدکه هم اکنون هست.

پاسخ: ازدواج را می توان تا حدودی به ماشینی تشبیه کرد که ما را در مسیر زندگی بسیار کمک می کند. اولین مسئله این است که ماشین خود بخود حرکت نمی کند، بلکه بایستی ابتدا با آیین نامه رانندگی و کلیات ماشین آشنا شویم. مسئله دوم این است که همانند ماشین که نیاز به بنزین دارد و گاهی پنچر می شود و یا موتورش خراب می شود و یا نیاز به تعویض روغن پیدا می کند ازدواج نیز نیازمند رسیدگی و مراقبت روزانه و دوره ای دارد و هر از گاهی هم پستی بلندیهایی را پشت سر می گذارند، اگر می خواهیم ماشین زناشویی بدرستی و برای همیشه کار کند بایستی بدقت از آن مراقبت کرد. در این رابطه مراقبت های زیر می توانند بسیار کمک کننده باشند:

1)بهداشت فردی را رعایت کنید: بسیاری از خانم ها و آقایان به بوهای خاصی حساس هستند و بو تنها حسی است که بطور مستقیم وارد سیستم احساسی عاطفی مغز می شود و می تواند تاثیر زیادی در وضعیت روحی روانی فرد بگذارد. عادت کنید هر روز بعد از بازگشت به منزل و یا اتمام آشپزی یک دوش آب ولرم سریع بگیرید و از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید.

2)برای با هن بودن وقت اختصاص دهید: در زیر یک سقف بودن و داخل رختخواب رفتن با یکدیگر کافی نیست بایستی بطور مشخص زمانی را فقط فقط برای خود و همسرتان کنار بگذارید. بچه داری، خانه داری، شغل، درس، درگیری های شدید کاری و... هیچکدام نمی تواند بهانه ای برای نادیده گرفتن این نیاز باشد. حتما حداقل یک وعده غذایی روزانه را با هم صرف کنید، روزی 10 دقیقه با هم صحبت کنید ، از هر فرصتی برای با هم بودن استفاده کنید ، برای هم جک تعریف کنید و با هم بخندید، حداقل ماهی یک بار با هم قرار بذارید کافه سینما رستوران بروید. اگر بچه دار هستید می توانید از فامیل های نزدیک پدر و مادر بزرگ ها درخواست کنید تا آن تایم را از بچه مراقبت کنند.

3)محبت خود را ابراز کنید: بدون شک نکات و ویژگیهای خوبی در همسرتان وجود داشت که با او ازدواج کردید، آنها را بخاطر آورده و در هر موقعیت و زمان مناسب از ته دل و با احساس بگویید" دوستت دارم" ودر زمان ها و مناسبت های مختلف کادو را چاشنی آن کنید.

4)تمجید و ثناگو و قدردان یکدیگر باشید: در زندگی اشتراکی بر پایه عشق و محبت هیچ چیز جزو وظیفه نیست. لذا همیشه می توان چیزی برای تشکر کردن و تعریف کردن از یکدیگر پیدا کرد و از صمیم قلب سپاسگذار یکدیگر بود

5)حرمت و احترام همدیگر را حفظ کنید: هرگز، هرگز، هرگز چه در جمع چه در خلوت، چه در عصبانیت چه در شادی حرمت همسرتان را نشکنید و حرف رکیک بکار نبرید. شما در مشاجره ها اجازه دارید بلند صحبت کنید یا داد بزنید ولی اجازه ندارید بی احترامی کنید.

6)مسئولیت خود را پذیرفته و کار خوب و درست خود را انجام دهید: با مطالعه و آگاهی و تلاش بکوشید تا بقول استاد گرامی دکتر هلاکویی تاثیر ن نحس "نادانی، ناتوانی، نیازمندی، نگرانی" در زندگی تان به حداقل برسد و مسیولیت انتخاب های خود را بپذیرید و در مشکلات منتظر پاسخ و یا قدم برداشتن همسرتان نباشید و کار درست و خوب خود را انجام دهید.

7)تاریخ ها و مناسبت های خاص را بخاطر داشته و یادآور باشید: بسیاری از آقایان در حفظ تاریخ ها و سالگردها و... مشکل دارند. برای رفع این مشکل خوشبختانه تکنولوژی به کمک آقایان آمده است. به قسمت تقویم موبایل خود رفته و تاریخ های مهم را در آن ثبت کنید تا در زمان مناسب زنگ آن به صدا در آید و شما را مطلع کند

8)هیجان و شورو شوق ایجاد کنید: هر از گاهی به طور غافل گیرانه همسرتان را خوشحال کنید. بجای اینکه در ذهن خود خیال پردازی کنید، رویا و فانتزی های خود را با همسرتان به واقعیت تبدیل کنید. ماهی یک بار با هم دوش بگیرید و طبق تمرین تمرکز حسی ماهی یکبار همدیگر را ماساز دهید.

9)زمانی را هم برای خود اختصاص دهید: هر فردی نیاز دارد که هر از گاهی با خود یا دوستان و یا خانوادش خلوت کند و این مسئله هیچ منافاتی با زندگی اشتراکی و عشق بین زن و مرد ندارد و حتی توصیه می شود زن و شوهر هر از گاهی جدای از همسر خود چند ساعتی را برای خود باشند و در چهار چوب حریم خانوادگی آنچه را که دوست دارند، انجام دهند.

نحوه اداره بحران  یا گذرگاه میانسالی

همچنان که ملاحظه شد،بحران میانسالی نقطه ایی برای شروع مجدد است بازنگری ارزش ها ،اهداف و باورها و در صورت لزوم تغییر و اصلاح انها است؛در جریان بودن است و نه رسیدن به جایی؛چالشی است برای شدن.خلاقیت وآفرینندگی و رسیدن به معنا.برای رسیدن به این نقطه توجه به نکات زیر میتواند تا حدودی کمک کننده باشد:

-پیری و مرگ را بعنوان واقعیتی،نه به معنی پایان چیزی بلکه به عنوان یک دگردیسی بپذیرید.در این رابطه حضرت علی (ع) بیان بسیار زیبایی دارد:بکوشید برای دنیای خود انگار تا ابد زنده خواهید ماند و بیاندیشید برای آخرت خود انگار که فردا فرا خواهد رسید.

-بسلامتی خود اهمیت دهید( روزی نیم ساعت ورزش،تغذیه و خواب مناسب ،معاینات دوره ایی پزشکی،کنترل وزن و ...)

صفحه1 از6

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196