تفاوت نحوه ی برقراری ارتباط بین زن و مرد

زنان از طریق برقراری ارتباط، احساس موجودیت و خرسندی خواهند کرد و این امر از سه طریق گفتگو، نگاه چشم در چشم و مجاورت حاصل می شود.

زنان در بیان مسئله معمولا از جزئیات شروع کرده و در پایان به موضوع اصلی می رسند، اما برعکس، مردان ابتدا موضوع را بیان کرده و آنگاه در صورت لزوم به ذکر جزئیات خواهند پرداخت.

زنان در گفتگوها یک ارتباط دو طرفه و فعال برقرار می کنند و مقاصد خود را به صورت ایماء و اشاره و در لفاف ابراز می کنند، ولی مردان بسیار مختصر، کوتاه، شفاف و صریح مطلب خود را بیان می کنند.

برای مردان فقط حل مسئله مهم است ولی برای زنان طرح و شرح مسئله و ابراز همدلی و همراهی مهمتر است.

نقش هورمون عشق در وابستگی را دستکم نگیرید

آیا پس از برقراری رابطه ی جنسی حس می کنید که به شریک جنسی تان وابسته شده اید؟

خودتان را سرزنش نکنید، مقصر هورمون اوکسی توسین است که طی رابطه ی جنسی تولید شده و در بدنتان پخش می شود و باعث می شود بخواهید کنار آن فرد بمانید.

اوکسی توسین همچنین به ایجاد پیوندهای متعهدانه بین زوج ها هم کمک می کند و بین افراد حس اعتماد به وجود می آورد. به عبارت دیگر، مغزتان شما را به بازی گرفته است.

البته از آنجا که زندگی هیچوقت عادلانه نیست، اوکسی توسین در مغز زنان بسیار بیشتر از مغز مردان ترشح می شود و به همین دلیل است که زنان بیشتر از مردان بعد از رابطه ی جنسی دچار وابستگی می شوند.

اعتمادکردن، یکی از  رفتار پیوند دهنده   زوجین است. بسیاری از ما با قضاوت هایی که از روابط قبلی خود داریم وارد رابطه ای جدید می شویم و ممکن است اعتماد کردن برایمان سخت باشد.اغلب مردم می گویند طرف مقابلمان باید اعتماد را به دست بیاورید:به بیان دیگر وظیفه اوست تا کاری کند که به او اعتماد کنم اما از دیدگاه تئوری انتخاب، اگر شما تصمیم گرفته اید وارد رابطه ای شوید باید اعتماد کنید تا زمانی که خلافش ثابت شود. اعتماد هدیه واقعی و بی هزینه در هر رابطه است. شاید در تصمیم گیری های مهم به اندازه ای که به خودتان اعتماد دارید، به همسرتان اعتماد نکنید. اگر در گذشته قضاوت های ضعیفی داشته اید و از بابت آن آسیب دیده اید آن را بهانه ای برای اعتماد نکردن به شریک کنونی تان ندانید. در عوض می توانید از آن تجربه برای ایجاد بینش و داروی معقول استفاده کنید. اگر ابتدا بیاموزید که به خودتان اعتماد کنید اعتماد کنید اعتماد کردن به دیگران راحت تر میشود.

با این پیش فرض اگر همسرتان به اعتماد شما خیانت کرد با تکیه بر قذرت و توانایی درونی و صداقت و یکپارچگی شخصیت خود می توانیددرباره رابطه تان بهتر تصمیم گیری کنید.این گونه نیست که اگر در رابطه ای از اعتماد سوء استفاده شود حتما آن رابطه به پایان می رسد.خیلی ها توانسته اند بر خیانت غلبه کنند و راه اعتماد مجدد به یکدیگر را بیابند. هرگاه اعتمادتان جریحه دار شد حق دارید هر تصمیی که میخواهید بگیرید ولی هرگز اجازه ندهید بی صداقتی و فریب کاری یک نفر شخصیت و زندگی شما را تعریف و تعیین کند.همسر شما انسان است و هر انسانی در معرض اشتباه بی وفایی سوء استفاده از اعتماد و خیانت نیز ممکن است یکی از همین اشتباهات باشد اما نکته مهم تر این است که اجازه ندهید اشتباه او (بی وفایی و سوء استفاده از اعتماد طبیعی شما) باعث شود احساس کنید ایرادی در شما وجود دارد یا شما در جایی کم گذاشته اید یا به اندازه کافی خوب نبوده اید یا احمق بوده اید که تا این اندازه به او اعتماد کرده اید.اعتماد به همسر بنیاد رابطه ای سالم و رضایت بخش است.

دوران یائسگی

با آگاهی از دوران یائسگی میتوانیم این دوران را با آرامش سپری کنیم واز عوارض آن پیشگیری نماییم

آیا یائسگی مترادف با پیری و به معنای از میان رفتن حالات زنانگی است یا مانند دوران بلوغ مرحله ای از روند تکاملی زندگی بشمار می رود؟

چگونگی دوران یائسگی مطابق تصویری است که از این دوران در ذهن خود ساخته ایم.واکنش زنان در برابر یائسگی متفاوت است وبرخی در برابر مشکلات این دوره بحرانی تسلیم می شوند و برخی با آن مقابله می کنند و مشکلات را پیچیده تر می سازند و گروهی هم واقع بینانه با این دوران روبرو می شوند و آگاهانه این دوران را سپری میکنند و با روحیه ای سالم وارد مرحله دیگری از زندگی خود می شوند.شما درباره دوران یائسگی چگونه می اندیشید و چه تصویر ذهنی برای خود ساخته اید؟

<

زندگی     جنسی    مردان

چرخه پاسخ جنسی

پاسخ جنسی در انسان دارای چهار مرحله است که عبارتند از: مرحله انگیختگی، مرحله فلات، مرحله اوج لذت جنسی ومرحله فرو نشینی.

مرحله انگیختگی مرحله ایی از پاسخ جنسی است که در آن فرد در پی یک تحریک جنسی یا روانی،کشش جنسی را در خود احساس می کند که در غیاب تحریک وجود نداشته است. در مرحله فلات،به شرط ادامه تحریک جنسی،انگیختگی جنسی حفظ و تشدید می شود،به طوری که فرد آمادگی رسیدن به اوج لذت جنسی را کسب می کند.طول مدت این مرحله از فردی به فرد دیگر و از موقعیتی به موقعیت دیگر بسیار متغیر است. در طول این مرحله تغییرات فیزو لوژیایی چشمگیری رخ می دهد که برخی از آنها عبارتند از انقباضهای ماهیچه ایی در ناحیه کفل و ران ،افزایش ضربان قلب،تند شدن تنفس و بالا رفتن فشار خون.چنانچه تحریک جنسی موثر تا پایان این مرحله صورت گیرد فرد به مرحله اوج لذت جنسی می رسد.مرحله اوج لذت جنسی کوتاهترین بخش اسخ جنسی است که معمولا فقط چند ثانیه ادامه می یابد.کیفیت اوج لذت جنسی در افراد مختلف و در یک فرد خاص نیز بسته به موقعیتهای گوناگون متغیر است.

گاهی اوقات در پی رسیدن به اوج لذت جنسی احساسهای فرد و تحریکهایی که از موضوع جنسی دریافت می کند دچار افت ناگهانی می شود اما در مواقع دیگر چنین کاستی به آرامی و تدریجی صورت می گیرد.تجربه اوج لذت جنسی در زنان تغییرات آشکاری چه از نظر شدت و چه از نظر طول مدت نشان می دهد اما در مردان تغییرات فردی اندکیمشاهده می شود.کیفیت اوج لذت جنسی به عوامل گوناگونی بستگی دارد که از جمله آنها می توان به حالت سلامت یا ضعف جسمانی مدت زمان گذشته از آخرین تجربه اوج لذت جنسی عوامل روانی-اجتماعی همچن خلق فرد کیفیت رابطه عاطفی با شریک جنسی فعالیتها نگرشها و احساسهای مربوط ه عمل جنسی اشاره کرد.

مرحله فرونشینی که آخرین مرحله پاسخ جنسی به شمار می رود عبارت است از برگشت به مرحله قبل از انگیختگی و برقراری دوباره تعادل فیزولوژیایی.در این مرحله همه تغییرات فیزیولوژیایی که در طول مراحل انگیختگی،فلات و اوج لذت جنسی ایجاد شده بود به حالت قبل انگیختگی بر می گردند و هر دو جنس با برگشت به وضعیت قبل از انگیختگی جنسی،به یک حالت رخوت و آرامش می رسند که با تعریق و شل شدن تمام بدن و احساس ذهنی رضامندی همراه است.طول مرحله فرونشینی بستگی به رخداد اوج لذت جنسی دارد.چنانچه فرد در پی ادامه تحریک جنسی و قرار گرفتن در مرحله فلات نتواند به اوج لذت جنسی برسد پس از توقف تحریک مرحله فرونشینی بیشتر طول کشیده و ممکن است با احساس ذهنی نارضایتی و برخی احساسهای جسمانی ناخوشایند همچون احساس بروز درد در بیضه ها یا مثانه همراه باشد.

کژکاریهای جنسی مردان

کژکاریهای جنسی عبارتند از بروز اختلال یا آشفتگیهایی در میل جنسی،انگیختگی جنسی یا اوج لذت جنسی که در هر دو جنس مرد و زن دیده می شود،اما جلوه های آن در زنان و مردان متفاوت است.

   &

چرخه پاسخ جنسی به مجموعه ای از مراحل فیزیکی و عاطفی مربوط می شود که وقتی یک فرد تحریک جنسی می شود، رخ می دهد.

در طول چنین فعالیت هایی تحریک جنسی محدود به مقاربت ساییدگی واژن و دخول نیست. چرخه پاسخ جنسی کامل می تواند در طول استمناء، تحریک دستی توسط شریک جنسی، رابطه جنسی دهانی یا فانتزی تجربه شود. دانستن و درک جامع از تغییرات فیزیولوژیکی بدن که در طول یک رابطه رخ می دهد، می تواند به بهبود رابطه جنسی شما، تعمیق روابط با یک شریک و یا ریشه های یک مشکل جنسی کمک کند.

مراحل چرخه پاسخ جنسی

مراحل چرخه پاسخ جنسی یک دستورالعمل کلی هستند و بنا بر تجربه ذهنی هر فرد می تواند متفاوت باشد. هر فرد باید اجازه دهد بدنش به طور طبیعی پاسخ دهد و از بررسی حالات بدن در طول چرخه دست بردارد. تمرکز بر پاسخ جنسی بدن می تواند باعث انحراف از لذت لحظه ای شود و منجر به پدیده “تماشاگر شدن” شود. در این شرایط فرد احساس می کند که یک شخص ثالث در اتاق است، تماشا می کند و نظر خود را در مورد پاسخ جنسی خود می دهد. بنابراین نمی تواند لذت ببرد.

مدل چهار مرحله ای مستر و جانسون:

مدل مستر و جانسون یکی از معروفترین مدلهای پاسخ جنسی است. این مدل شامل یک مرحله هیجان که شامل یک عنصر احساسی است که اغلب برای برخی از افراد برای رسیدن به ارگاسم لازم است. زن و مرد هر دو هر مرحله از مدل چهار مرحله ای را تجربه می کنند، اما مدت هر مرحله برای زن و مرد و یا بین افراد متفاوت است. با رابطه جنسی متعدد، شرکای جنسی می توانند تفاوت در سیکل پاسخ های جنسی یکدیگر را بیشتر درک کنند.

مرحله 1: هیجان

مرحله هیجان شروع برانگیختن است. اگرچه از فعالیت جنسی همجنسگرایانه یا خودارضایی، این مرحله نیز وجود دارد.

    افزایش تنش عضلانی

    ضربان قلب و فشار خون افزایش می یابد

<

چطور جلویش را بگیریم؟

روان شناسان می گویند دلزدگی زناشویی روندی تدریجی است و ذره ذره در تن و روان ما ته نشین می شود. دلزدگی زناشویی آن قدر موثر است که حتی می تواند بدن ما را هم درگیر کند. اگر شما هم از این سه دسته از نشانه ها رنج می برید بدانید به دلزدگی زناشویی مبتلا شده اید:

نشانه های جسمی

بعضی افراد اصلا دلزدگی را یک نوع احساس خستگی تعریف می کنند. غیر از خستگی و کسالت، دلزده ها علامت هایی مثل بی حالی، سردردهای مزمن، دردهای شکمی و بی اشتهایی یا پرخوری هم از خودشان نشان می دهند. دلزده ها از نظر جسمی هم از پا می افتند.

نشانه های عاطفی

دلزده ها قبل از هرچیز احساس آزردگی می کنند. آنها حس می کنند درزندگی مشترک اذیت می شوند. تمایلی به حل مشکلات نشان نمی دهند و امیدی هم ندارند مشکلات شان حل شود. گاهی این ناامیدی و اندوه آنان را به وادی افسردگی می کشاند. آنها احساس می کنند زندگی پوچ و بی معنایی دارند. حس می کنند کسی را درزندگی ندارند که از آنها حمایت عاطفی کند.

نشانه های روانی

دلزده ها خودشان را باور ندارند، حس می کنند شکست خورده اند و خودشان را دوست ندارند. درست همین احساسات را نسبت به همسرشان هم دارند. آنها دیگر نه همسرشان را قبول دارند و نه می توانند او را دوست داشته باشند.

چرا دلزدگی پیش می آید؟

توقعات غیر منطقی و غیر واقع بینانه

گاهی توقعات ما آن قدر بالا و غیر واقع بینانه است که ازدواج با هر فرد دیگری هم نمی تواند آن توقع ها را برآورده کند. مثلا زنی که توقع دارد شوهرش که از صفر زندگی را با او شروع کرده باید یک ساله هم خانه و هم ماشین بخرد معلوم است با دیدن واقعیت دلزده میشود.

گذشتن از فاز هیجانی اول ازدواج

وقتی زن و شوهر از فاز هیجانی و عاطفی اول ازدواج بیرون می آیند، هر حادثه ی کوچکی را بهانه می کنند تا به همسرشان یک بر چسب منفی بزنند. در این مواقع سکوت مردها نشانه ی بی احساسی شان تلقی می شود و یک بار محبت نکردن زن ها نشانه ی نامهربانی شان.

نگفتن احساسات به یکدیگر

<

راهکارهایی برای فرد خیانت دیده نباید انجام داد:

1-سریع و انفجاری واکنش نشان ندهید

نباید عکس العمل آنی از خود نشان دهید و یک مرتبه به دلیل بد عهدی همسرتان تصمیم بگیرید از او جداشوید. شما نیازمند کمی زمان هستید تا مسائل دیگر را نیز بررسی کنید، نباید به طور خاص همه ی توچه خود را به خیانتی که از او سرزده معطوف کنید.

2- به افراد غیر قابل اعتماد نگویید همسرتان به شما خیانت کرده است

اگر دیگران از موضوع مطلع شوند و زمانی شما بخواهید وی را ببخشید ممکن است آنها مانع این کار شوند. علاوه بر این نکوهش دیگران و نگاه های سخت آنان را باید تحمل کنید. در این صورت فرآیند ترمیم زخم خیانت طول خواهد کشید.

عوامل بسیاری روی بی میلی جنسی زنان تاثیر می گذارند که شاید هیچ کدام از آن ها را ندانید برخی از خانم ها از باردار شدن می ترسند و برخی افسرده اند.

سرد مزاجی در خانمها بسیار پیچیده تر از آقایان است و به راحتی قابل تشخیص نمی باشد.کاهش میل جنسی در زنان به عوامل مختلفی بستگی دارد و نقش مردان در به وجود آمدن آن اهمیت بسیاری دارد. در درمان

شور و هیجان در رابطه جنسی

بدون هیجان و شوق و شور رابطه جنسی تبدیل به امری مستمر و کسالت آور می شود.با کمک مهارت های پیشرفته اتاق خواب و عشق، یک زوج می توانند هم چنان شور و شوق و رضایت را به اوج برسانند. به جای آنکه با گذشت زمان، هیجان کاستی گیرد، مرد می تواند با دیدن و لمس بدن برهنه زنش بیش از گذشته به شور و هیجان آید. نه تنها می تواند لذت تحریک جنسی و تشدید فزاینده عواطف جنسی را تجربه کند، بلکه هم چنین می تواند عشق بیش تر، گرمای بیش تر، شور و هیجان بیش تر و عواطف جسمانی و فیزیکی بیش تر را دریابد و به زنش نیز منتقل کند. این آگاهی، رابطه جنسی را اوج می دهد و به آن چنان ارتفاعی که همتراز با هیجان و شوق و شور است.

وقتی زن شور و هیجان را در مرد می بیند، می تواند در نشاط و تمنای شوهرش سهیم شود و لذت بیش تری ببخشد. آن گاه زن نیز در می یابد رابطه جنسی فرصتی است تا در عشق سهیم شود به نحوی که مرد را سرشار و غنی و سیراب گرداند. و بدین ترتیب رابطه جنسی تبدیل به یک شیوه بیان عاشقانه از طرف زن به مرد می شود و فرصتی است برای مرد تا به عمیق ترین نسج زن به جهت عشقی که نسبت به او دارد ، ورود کند. رابطه جنسی با شکوه است آن گاه که همراه با عشق است و سهیم شدن در عشق و بدین گونه عشق قوت می گیرد.

همکاران ما در زوج و خانواده

                                  

     

                        

 

 

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196