حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

مرکز روانشناسی و مشاوره آرام

مرکز روانشناسی و مشاوره آرام

دوشنبه, 30 خرداد 1401 ساعت 18:07

? فرزندان خود را بیشتر ببینیم

? فرزندان خود را بیشتر ببینیم

جامعه ی که ما در آن زندگی می‌کنیم بدون تردید

دارای فرصت های تازه ای است و با دشواری های زیادی هم همراه است. خانواده مهمترین حوزه ای است که زندگی ما از آن تاثیر می پذیرد.

مراقبت از فرزندان و رسیدگی به آنها کاری دشوار است.اکثر کودکان، والدین دلسوز و مهربانی دارند که با جان و دل ،غذا، پوشاک ،سرپناه ، تحصیلات و محبت در اختیار آنها می گذارند. رسیدگی و مراقبت از کودکان  بی نهايت کاری دشوار است.

مراقبت ، مواظبت و تربیت فرزندان نیازمند وقت گذاشتن و صبر و حوصله والدین است.

آیا کودکان ما در خانواده در محیط مدرسه و جامعه..آموزش های لازم در خصوص تربیت جنسی دیده اند؟

چرا بعضی کودکان عملا مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند؟

تجربه نشان داده است که چون کودکان دراین سنین از رشد عقلی لازم برخوردار نیستند و نوعی سادگی کودکانه در آنها وجود دارد به آسانی ممکن است مورد سوءاستفاده قرار بگیرند

متاسفانه بعلت بی خبری و ساده لوحی و نداشتن آگاهی برخی والدين  گاهی کودکان مورد سوءاستفاده بزرگترها قرار می گيرند و به انحراف کشیده می‌شوند. این مسئله در مورد دختر بچه ها بیشتر است اگرچه پسر بچه ها از خطر آن در امان نیستند. و گاهی بی توجهی و بی احتیاطی در این شرایط مشکلات روحی، روانی، عاطفی و تربيتی جدی به بار می آورد. در هر صورت نباید کودکان را به حال خود رها ساخته و از وضعیت آنها بی خبر ماند. که حجب و حیای بی اندازه نامعقول در این مورد مشکلاتی را برای فرزندان به وجود آورده و آنها را به سوی دیگران و راههای نا مطمئن سوق می دهد.

تجاوز به‌عنف که از نظر قانون تجاوز به شخصی زیر سن قانونی،  بدلیل ضربه عاطفی تجربه شده از طرف قربانی،  که این جرم ،جرمی است که بسیار کمتر میزان واقعی رویداد آن گزارش می شود.

 این تجاوز در سه طبقه جای می گیرد: تجاوز قدرتی، تجاوز خشمانه، تجاوز دیگر آزارانه.

در تجاوز قدرتی متجاوز قربانی را با تهدید به آسیب جسمی تسلیم می‌کند. در تجاوز خشمانه متجاوز خشم خود را از طریق بدزبانی و بدرفتاری جسمانی ابراز می کند.

سومين و نادرترین نوع، تجاوز دیگر آزارانه است، به نظر می رسد خشم وشهوت تلفيق شده بر زجر دادن قربانی متمرکز می شود.

متجاوزان تقریبا همیشه مرد هستند. قربانی می تواند مرد یا زن یا کودک باشد. قربانی تا مدتی‌ طولانی بعد از وقوع تجاوز ضربه روانی آنرا تجربه می کند. اما ترس و اضطراب در سطح بالایی باقی می ماند.  اغلب قربانی ها حداقل تا یکسال پس از حمله بیشتر مضطرب، هراسناک، مظنون و سردرگم هستند. بارزترین ترس های این افراد از تنها ماندن کنار مردهای غریبه، بیرون رفتن و تاریکی است. و کودکان و قربانیان احتمال می رود تا مدت‌های طولانی ترسان و افسرده شوند.

راهکار و راه حل پیشنهادی برای از جلوگیری ازاین معضل بزرگ اجتماعی‌ چیست؟ که در این راستا نکات زیر می تواند تا حدودی راهگشا باشد..

باید تصاویری کودک آزاری را دسته بندی کرد و محکومیت های مختلفی برای هر کدام در نظر گرفته شود.

نکته آخر اینکه  کودکان از لحاظ روانی و عاطفی باید آرامش بيشتری داشته باشند تا کمتر در معرض انحرافات جنسی قرار بگيرند. کمبودهای عاطفی اضطراب و تشويش و نداشتن روابط خانوادگی گرم و سالم و روابط تبعیض آلود در میان فرزندان و محترم نشمردن شخصيت کودکان ،عواملی هستند که کودکان را به سوی انحرافات و دوستی های خطرناک سوق می دهد

دوشنبه, 30 خرداد 1401 ساعت 18:04

اعتیاد مثبت – تغییر در عادات رفتاری

اعتیاد مثبت – تغییر در عادات رفتاری

   

 کتاب «اعتیاد مثبت» نوشته‌ی ویلیام گلاسر است.

در این کتاب، ویلیام گلاسر، بحث خود را اینگونه شروع می‌کند که :

 «قسمت عمده‌ای از نوشته‌ها، تحقیقات و افکار و بحث‌های ما، در خصوص جنبه‌های منفی اعتیاد بوده است».

 او معتقد است که درد و رنج و غمگین بودن، یک احساس است. احساسی که به من و شما پیام می‌دهد که چیزی در جایی نادرست است و باید تغییر کند.

این ما هستیم که «انتخاب» می‌کنیم که در مواجهه با این پیام، چه رفتاری نشان دهیم.

 انسان‌های ضعیف، سه گزینه پیش روی خود دارند:

 گزینه اول «تسلیم شدن» است. اینکه خود را به دست شرایط بسپاریم و بگوییم: به هر حال اینها اتفاق افتاده و این وضعیت زندگی من است و اوضاع نامناسب را نمی‌توان تغییر داد و بهتر است آن را بپذیرم. واقعیت این است که تسلیم شرایط شدن، درد  و رنج وضعیت موجود را تا حدی کاهش می‌دهد و شاید به همین دلیل است که انسانها، این گزینه را انتخاب می‌کنند.

 اگر چه منجر به بهبود وضعیت نمی‌شود.

گزینه دوم، افسردگی است. این رفتار می‌تواند موجب جلب محبت دیگران، توجیه رفتارهای نادرست شما و همین طور تنش‌های ذهنی کمتر برای شما باشد.

گزینه سوم، اعتیاد منفی است. اعتیاد منفی (مواد مخدر، الکل و مراجعه دائمی به سایت‌های پ.و.ر.ن) روشی بسیار قدرتمند و اثربخش برای فرار از مشکلات و تحمل بهتر درد و رنج است.

 مشکل انتخاب این روش از آنجا ناشی می‌شود که پس از اینکه درد و رنج و منشاء مشکل از بین رفت، شما همچنان باید با اعتیادی دست و پنجه نرم کنید که سالها همراه شما باقی خواهد ماند…

 گلاسر در مقابل گزینه قدرتمند سوم، راهکار دیگری را مطرح می‌کند که آن را «اعتیاد مثبت» نامیده است.

او معتقد است عادتهای منفی به خودی خود حذف نمی‌شوند و تلاش برای حذف آنها نیز چندان اثربخش نخواهد بود مگر آنکه، عادتهای رفتاری مثبت (اعتیاد مثبت) جایگزین آن شود.

 اگر تصمیم دارید نسبت به یک رفتار اعتیاد مثبت داشته باشید، آن رفتار باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

باید ذات آن از رقابت و فضای رقابتی دور باشد. اینکه بگویید من هر روز تلاش می‌کنم بیشتر از خواهرم یا همکارم کتاب بخوانم یا یک ساعت بیشتر از همکارم کار کنم یا اینکه برای آشپزی وقت می‌گذارم تا بهترین غذاها را در فامیل درست کنم، یک فعالیت رقابتی است و خودش می‌تواند درد و رنج‌های جدیدی را به زندگی شما اضافه کند. اینکه بگویید هر شب چند صفحه کتاب می‌خوانم یا هر شب چند قطعه موسیقی گوش می‌دهم و سپس می‌خوابم و یا اینکه صبح ها که بیدار می‌شوم به دوستان نزدیکم پیامک احوال پرسی ارسال می‌کنم می‌تواند غیر رقابتی باشد.

البته غیر رقابتی بودن کافی نیست و باید سایر شرط‌های زیر نیز در مورد «اعتیاد» شما برقرار باشد.

باید بتوانید حداقل روزی یک ساعت برای آن وقت بگذارید. اساساً کمتر از این زمان را به سختی می‌توان یک رفتار «اعتیاد آور» دانست.

نمی‌توانید بگویید که من خودم را به فعالیت فیزیکی و ورزش و پیاده‌روی و مطالعه و گوش دادن موسیقی و انجام کار خانه و آشپزی و … معتاد می‌کنم اما فقط می‌خواهم روزی ۱۵ دقیقه برای اینها وقت بگذارم.

این نوع رفتارها ممکن است رفتارهای مثبتی باشند، اما تا زمانی که یک سهم جدی در زندگی شما به خود اختصاص ندهند، «اعتیاد مثبت» تلقی نخواهند شد.

 نباید فشار خیلی سنگین به شما وارد کند! چه فکری چه فیزیکی و چه احساسی.

 اساساً اگر دقت کرده باشید ویژگی رفتارهای اعتیادآور این است که خیلی ساده هستند. تا به حال شنیده‌اید کسی به جابجایی روزانه ۲ تن بار، معتاد شود؟! یا به خواندن روزانه ۱۰ مقاله؟! ما به الکل و مواد مخدر و س.ک.س و پیامک و ف.ی.س بوک و … معتاد می‌شویم به دلیل اینکه انرژی زیادی از ما نمی‌گیرند.

 بنابراین در انتخاب فعالیت‌ها و تعیین مسیر برای «اعتیاد مثبت» به این مسئله هم توجه کنید. موسیقی گوش دادن شاید نمونه‌ای از فعالیت‌های مثبتی باشد که فشار ذهنی و فیزیکی و احساسی زیادی به ما وارد نمی‌کنند.

 باید تا حد امکان بتوانید تنهایی آن را انجام دهید.

دوشنبه, 30 خرداد 1401 ساعت 18:01

چرا فرزندم خجالتی است؟

چرا فرزندم خجالتی است؟

کم رویی چیست؟

کم رویی، صفت فردی است که به خاطر ترس، محتاط بودن و عدم اطمینان او نزدیک شدن به او مشکل است. فرد کمرو هشیارانه از مواجهه با افراد یا چیزهای مشخص یا انجام کاری همراه آن ها بیزار است. در گفتار یا کردار خود ملاحضه کار است. از ابراز وجود بیزار است و به طور محسوسی ترسو است. ممکن است فرد کم رو کناره گیر یا بی اعتماد و یا از خمیر مایه دیگری باشد: شخصیتی پرسش انگیز، بی اعتماد و مشکوک. فرهنگ لغت، کم رویی را به عنوان ناراحت بودن در حضور دیگران تعریف می کند. اما به نظر می رسد که این تعریف مطلب زیادی به آن چه عموما درباره کم رویی می دانیم بیفزاید. هیچ تعریف واحدی کفایت نمی کند، زیرا کم رویی برای افراد مختلف دارای معانی متفاوت است. کم رویی شرایط پیچیده ای است که آثار مختلفی بر جای می گذارد، از ناراحتی کمختصر تا ترس بی مورد از مردم و روان رنجئری حاد.

علل کم رویی

کم رویی علل مختلفی دارد. بعضی از آن ها از این قرارند:

وجود فرم کم رو در خانواده مثل پدر، یا مادر کم رو و الگوگیری کودک از او، تحقیر کودک در خانه و مدرسه، زدن برچسب کم رویی بر کودک و تلقین کم رویی به او، مقایسه کودک با دیگران، بیش از حد از کودک توقع داشتن، تجارب منفی کودک در موقعیت های کودک مختلف، نقل مکان های مکرر خانواده، ترتیب توالد، طلاق یا مرگ یکی از والدین، آرمان گرایی والدین و یا جامعه.

راه های پیشگیری از کم رویی در کودکان

بیشتر اوقات خجالت هنگامی در طفل ایجاد می شود که او در زندگی خانوادگی خود تکیه گاه مطمئنی نمی یابد تا با اطمینان و اعتماد به آن، شخصیت خویش را ثبات بخشد. همین کمبود باعث می شود که کودک شما از تجربه کردن وقایع تازه و عجیب برحذر باشد. ممکن است شما اظهار کنید که: من چند فرزند دارم ، اما چرا فقط این یکی کم رو شده؟ توجه داشته باشید حتی در یک خانواده که نحوه تعلیم و تربیت در آن یکسان است همه افراد بهره یکسانی از آن نخواهند برد. پس اگر متوجه کم رویی فرزند خود شدید، به هیچ وجه او را با فرزندان دیگر مقایسه نکنید. هم چنین نباید رفتار و کردار او را تایید کنید مثلا بگویید: آفرین چه دختر ساکتی! و یا او بچه بسیار خوبی است، همیشه گذشت می کند. بدانید که کودک شما مثل شاخه نورسی در دستان قدرتمند شماست. پس با فرزند خود در کمال دقت و ظرافت رفتار کنید، زیرا کم رویی و یا برعکس اعتماد به نفس او، در خانواده شکل می گیرد.

از کودک خود توقع انجام کارهای محال را نداشته باشید

سعی کنید انجام کارهایی را از کودک در خواست کنید که می دانید از عهده آن ها بر می آید مثلا اگر در دوره ترس های کودکانه است از او نخواهید که در استخری از آب بپرد و یا به زیر زمین تاریک برود.

زیاد از حد نگران فرزند خود نباشید

اگر ترس و نگرانی شما در مورد فرزندتان زیاد از حد باشد، ناخودآگاه این ترس را به کودک تان نیز منتقل می کنید. اگر این روش را ادامه دهید، امکان عمل و ابتکار را از او می گیرید. سعی کنید همه چیز را از قبل برایش آماده نسازید، بلکه به او کمک کنید تا بتواند دربرابر موقعیت هایی که احتمال خطر در آن می رود عکس العمل مناسبی نشان دهد. در ضمن سن و سال او را از یاد نبرید و او را به انجام کارهای ساده تشویق کنید که از هر عامل دیگری در تصحیح رفتارش مناسب تر است.

ابتکارهای کودک را دست کم نگیرید

به کارهای کودک خود بها بدهید و بدانید که او در حد توان خود توانسته کارهایی هر چند کوچک را انجام دهد. نکته مهم آن است که او به خود و به نیروی خود اطمینان پیدا کند و نتایج کارهای خویش را بسنجد. تجربه اندوزی فعلی اوست که اساس رشدش را در آینده فراهم می کند. از گفتن جملات هشدار دهنده مثل: مواظ باش و یا حواست  را جمع کن خودداری کنید و به جای این جملات منفی ، محیط او را از عوامل خطرزا تخلیه کنید.

تولد نوزاد جدید

تولد نوزاد جدید همواره با واکنش های خاصی از جانب کودک بزرگ تر همراه بوده است. تنها راه درمان در این موقعیت، عبارت است از سهیم کردن او در مراقبت از نوزاد و بدترین روش آن است که مانع از دست دادن او به نوزاد بشویم. به خصوص در روزهای اول تولد در مقابل کودک ارشد به ناز و نوازش نوزاد نپردازیم و این کاررا حتما در غیاب کودک بزرگ تر انجام دهیم.

کودک را از مدرسه نترسانید

ورود به مدرسه را دروازه دخول به اجتماع فرزندتان بدانید و هر ترس و تردیدی را از دل او دور کنید . کودک را با تنبیهات احتمالی مدرسه  نگران نسازید. توجه داشته باشید که کودک در صورتی این گام های نخستین را با موفقیت بر خواهد داشت که والدین با عقل و تدبیر، او را آماده این کار ساخته باشند. سعی کنید او را به حال خود واگذارید تا تجارب تلخ و شیرین این ایام را خود تحربه کند و بیش از حد نگران او نباشید.

کشف عوامل جاذب

به کودک در کشف هرچیز جذب کننده ای که در وجودشان هست کمک کنید و از امروز به تعریف کردن از فرزند خودتان به خاطر تمام چیزهای جذب کننده ای که در اعمال وجود او می یابید، بپردازید.

عرصه برخورد های کودک را با محیط خارج گسترش دهید.

شرایطی به وجود آورید که کودک نحوه استفاده از معلومات کودکان دیگر را، به عنوان یک منبع، فرا بگیرند و از یکدیگر کمک بخواهند و به یکدیگر کمک کنند . هدف، تمرین و تشویق به همکاری، اشتراک مساعی و دوستی برای ایجاد یک جامعه سالم است. علاوه بر آن بازی ها و اسباب بازی هایی که به دو بازیکن یا بیشتر نیاز دارند باید برای تقویت بازی اشتراکی در دسترس باشند.

کودک را به خود وابسته نکنید

فرزندان یا شاگردان خود را صرفا به این دلیل که بهتر می توانید آن ها را تحت کنترل یا سازماندهی در آورید، تشویق به وابستگی نکنید. وابستگی مانند شکلات کشی است، هرچند مزه آن خوب است اما همیشه در آخر کار، به دندان شما می چسبد.

حس قبول مسوولیت را در کودکان تقویت کنید

به کودکان یاد بدهید که مسوول کارهای خودشان باشند. کودکان را تشویق کنید که در مقابل دیگران نیز مسوول باشند، البته نه فقط در کمک کردن به افراد سالمند برای عبور از خیابان، بلکه در کمک کردن به خواهران و برادران در انجام کارهای خانه، کمک به شما در زمان ناراحتی یا کمک به همکلاسی هایی که نیازمند یاری هستند.

کودک را از شکست نترسانید

بروز برخی اشتباهات را مجاز بدانید و بگذارید کودک با صرف وقت کافی متکی به نفس تر شود. کودکام کم رو به دلیل اضطراب ناشی از شکست در کار یا انجام هرکاری می ترسند. به کودکان بیاموزید به استقبال مخاطرات حساب شده بروند و شکست را متحمل شوند.

احساسات لذت در تنهایی

ترتیبی بدهید که کودکان به هنگام تنهایی با خودشان راحت باشند. تنهایی، زمانی که به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با خود انتخاب می شود می تواند تجربه ای مثبت باشد. این به آن معناست که مکان هایی اختصاصی و اوقاتی فردی در اختیار کودک شما قرار داده شود. هم چنین به آن معناست که زندگی کودک را با فعالیت های گروهی برنامه ریزی شده پر نکنیم. با توجه به موقعیت، حتی به آن معناست که کودک را به انجام فعالیت های اتفرادی مانند پیاده روی در اطراف منزل، رفتن به موزه و سینما، یا کودکان بزرگ تر را به گردش در پارک تشویق کنیم.

نوازش، اطمینان و عطوفت

سعی کنید فرزندان خود ( به خصوص فرزندان کم رو) را قدری بیشتر نوازش کنید. تماس جسمانی باعث می شود که کودک احساس طرد شدن نکند. این کار احساس رضایت را در او ایجاد می کند و واقعیت وجودی او را مورد تایید قرار می دهد.

به جای آن

والدین محترم باید بدانند که دستور العمل هایی که ذکر شد، بسیارساده و عملی است.با این حال اگر باز هم احساس کردید که فرزند کم رویی دارید، هرگز مایوس نشوید و خود را نبازید، بهترین کار این است که کار رابه کاردان بسپارید و از کارشناسان متخصص کمک بخواهید در ضمن سعی کنید که رفتارتان کاملا طبیعی باشد در این صورت کودکان هم آرامش خاطر پیدا می کنند و روند درمان به سرعت پیش خواهد رفت.

هرگز از کودک خود آدمی خجول نسازید.

دوشنبه, 30 خرداد 1401 ساعت 17:53

چرا سر بچه ها داد می زنید؟

چرا سر بچه ها داد می زنید؟

چرا با داد و هوار کردن می خواهید بچه را سر جایش بنشانید؟

در بیشتر وارد ما به این امید سر بچه ها داد می زنیم که آنها یاد بگیرند دفعه ی بعد بدون داد زدن ما، کاری را انجام بدهند یا ندهند.

اما چیزی که در واقعیت اتفاق می افتد کاملا برعکس است!

با تکرار فریاد زدن بر سر کودک ، ما به آنها یاد می دهیم تا زمانی که سرشان داد نزنیم، جدی نیستیم.

این باور نادرست است که اگر با صدای بلند حرف بزنیم یا نکته ای را گوشزد کنیم، کودک مان راحت تر می تواند آن نکته را به خاطر بسپارد و در آینده کار اشتباهش را تکرار نخواهد کرد.

نکته ای که به آرامی و با شیوه های درست گوشزد می شود بسیار موثر تر و عمیق تر در ذهن کودک جا می افتد تا نکته ای که با داد زدن به کودک منتقل می شود.

هنگامی که سر کودک داد می زنید در واقع درک اطلاعات توسط کودک را مختل میکنید. اما وقتی به آرامی اشتباهاتش را به او گوشزد کنید او با آسودگی خیال می تواند درک کند که منظور و هدف شما چیست.

اگر به هر علتی سر کودک فریاد کشیده اید بسیار مهم است که در شرایط مناسبی از او عذرخواهی کنید. این کار به شما کمک می کند تا بیشتر حواس تان به واکنش هایتان باشد تا روشی غیر از داد زدن را برای تربیت کودک خود انتخاب کنید.

از اینکه با لایکهاتون، به انتشار بیشتر مطالب فرهنگی و آموزشی کمک می کنید سپاسگزاریم

دوشنبه, 09 خرداد 1401 ساعت 11:56

مطالعه کامل اخبار

آن مرد از وجود مار درون سوراخ بی‌خبر است! و زن هم از وجود سنگ روی مرد بی‌خبر است! زن با خودش فکر می کند که من در حال سقوط هستم، نمی توانم بالا بروم چون مار دست مرا نیش زده است! چرا مرد کمی بیشتر از قدرت خود استفاده نمی‌کند و مرا بالا نمی کشد!؟ مرد هم با خود فکر می‌کند که من درد زیادی را تحمل می‌کنم، با این وجود با تمام توان دست زن را گرفته ام، چرا زن کمی تلاش نمی کند و خود را بالا نمی کشد!؟

حقیقت این است که شما فشاری که بر روی دیگران است را نمی‌بینید، دیگران هم فشاری که بر روی شما هست را نمی بینند! زندگی اینگونه است! سر کار، در خانواده، فامیل، دوستان و آشنایان! ما باید سعی کنیم یکدیگر را بفهمیم و درک متقابل از هم داشته باشیم! یاد بگیریم متفاوت از قبل فکر کنیم، شاید کمی عمیق تر، واضح تر و در تعامل بیشتر با دیگران باشیم! اندکی فکر کردن و صبور بودن نتایج بزرگی را در پی خواهد داشت! با یکدیگر مهربان باشیم! هر کسی را که در اطراف خود می بینید در حال جنگیدن در زمین جنگ زندگی خود است!

یکشنبه, 08 خرداد 1401 ساعت 18:12

4راه کار موثر بعد از طلاق

دوره طلاق دوره پراسترسی است پس به خودتان اهمیت دهید. داشتن تغذیه مناسب و خواب کافی به اعتماد به نفس شما کمک می کند. با آشنایان و دوستان خود ارتباط داشته باشید.

خیلی از افراد سعی می کنند برای فراموش کردن خاطرات تلخ وسایل خاطره برانگیز را دور بریزند اما این کار اشتباه است. چرا که متحمل هزینه زیاد می شوند. بهتر است وسایل را در گوشه ای نگه دارید. بعد از التیام می توانید دوباره استفاده کنید. برخی افراد خیلی خودشان را غرق فضای مجازی می کنند و تن به هر تفریحی برای دوری از تنهایی می دهند. خیلی ها محیط زندگی را تغییر می دهند و فکر می کنند با شروع جدید در زندگی و شهر جدید همه چیز عوض می شود. این در حالی است که استرس شان بیش تر می شود زیرا حمایت اطرافیان را از دست می دهند.

4راه کار موثر بعد از طلاق

برخی افراد در غار تنهایی خود فرو می روند یا تمرکزشان ازبین می رود، در محیط کار دیر حاضر می شوند. هم چنین ممکن است رفتارهای خودآسیب رسان مثل خودزنی داشته باشند یا شروع به انتقام کنند. از بهترین کارها این است که:

1-بپذیرید: خشم و غم و...  به وجود می آید. بدانیم با قطع رابطه به هر دلیلی این احساسات در ما به وجود می آید. وقتی بپذیریم به لحاظ فیزیولوژیکی به آرامش می رسیم. به خاطر داشته باشید که کناره گیری عاطفی و قطع رابطه با اطرافیان می تواند آسیب ناشی از طلاق را تقویت کند. اگر نیاز به ریکاوری و تنهایی دارید هوشمندانه زمان مناسبی را برای آن تعیین کنید. اما نباید در تله آن گرفتار شوید.

2-برخورد منطقی داشته باشیم: از سیستم روان شناختی و جسم خود بهتر است محافظت کنیم. طلاق را پایان زندگی ندانیم. با آموزش مهارت تصمیم گیری درست، شرایط خود را بهبود ببخشیم.

3-فرصت دهیم:یک فرصت زمانی حداقل شش ماه به خود دهیم و بررسی کنیم خودمان و طرف مقابل چقدر در این مسئله سهم داشتیم.

4-از مشاوره کمک بگیریم:حتما از مشورت متخصصان جهت بهبود خود استفاده کنیم.

هیجده گامی که در زندگی بعد از طلاق تجربه می شود.

1-حس انکار و عدم پذیرش واقعیت

ابتدا حس می‌کنید که یک کابوس می‌بینید که هر لحظه ممکن است تمام شود و هر لحظه منتظر از خواب پریدن و تمام شدن این کابوس هستید. واقعیت را نمی‌پذیرید و باورتان نمی‌شود که این تغییر در زندگیتان اتفاق افتاده است. در واقع مغز با انتخاب یکی از مکانیسم های دفاعی قصد حفاظت سلامت روان را در مقابل یک اتفاق ناخوشایند دارد.

2- ترس از زندگی پیش رو

بعد از اینکه پذیرفتید که واقعا جدا شده‌اید، تــرس از آینده شروع می‌شود. ترس‌هایی مانند اینکه نکند نتوانم به تنهایی از عهده زندگی جدید و مسائلش بر بیاییم. اگر خانم باشید ممکن است اســترس مالی  برایتان به وجود بیاید که چگونه بعد از طلاق مخارج خود را تأمین کنید و یا چگونه مشکلات مالی را مدیریت کنید. همچنین در صورتی که فرزند داشته‌باشید این نگرانی وجود دارد که چگونه می‌توانید به تنهایی به تربیت او بپردازید.

3- فرار از واقعیت

بعد از شروع شدن ترس‌ها و قبول واقعیت، دست به هر کاری به عنوان مکانیسم دفاعی فرار می‌زنید. کارهایی مانند اعتیاد به مواد مخدر، روابط جنسی متعدد و پر خطر، کار‌های هیجانی و ... ممکن است بروز پیدا کند. که این کارها معمولا در کوتاه مدت نتیجه بخش ولی در بلند مدت نتایج خوبی را به همراه نخواهد داشت.

4- احساس تنهایی در زندگی بعد از طلاق

بعد از اینکه راه حل‌هایتان برای زندگی مستقل نتیجه نداد، احساس تنهایی می‌کنید. حس می‌کنید دنیا به آخر رسیده و احساس می‌کنید که کسی نیست شما را آن گونه که انتظار دارید درک کند.

5- به دنبال روابط قدیمی و دوستی‌های گذشته

معمولا برای رفع تنهایی به دنبال راهی می‌گردید تا آن را به شیوه‌ای که به نظر خودتان درست می‌آید، پر کنید. گاهی با پیدا کردن و مصاحبت با دوستان قدیمی این اتفاق رقم می‌خورد. گاهی نیز ممکن است به دنبال معشوقه قدیمی‌تان که پیش از ازدواج با او در ارتباط بودید، بروید و او را جستجو کنید. ملاقات با دوستان مشترک بین شما و همسر سابقتان می‌تواند مشکل آفرین باشد. در این زمینه مطالعه مقاله درمان تنهایی می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهد.

6- احساس گناه در زندگی بعد از طلاق

هنگامی که جدا شدید معمولا این حس به شما دست می‌دهد که نمی‌توانید با حس‌های منفی و احساس گناه مقابله کنید. این که تمام اتفاقات منفی ناشی از طلاق را به خود نسبت می‌دهید و حالتان بدتر می‌شود. در حالی که طلاق مانند تمام اتفاقات دیگر می‌تواند صرفا یک اتفاق باقی بماند و تأثیرات مخربی بر زندگی نداشته‌ باشد. هر چند که این کار نیازمند تلاش و صبــور بودن است.

7- اندوه پس از جدایی

به دلایل مختلف در این مرحله تمام غم‌ها و اندوه‌های ناشی از طلاق به شما هجوم می‌آورند. اینجا احساس می‌کنید که انگار یک چیز ارزشمند و بسیار عزیزی را از دست داده‌اید. این را باید بپذیرید که همیشه پس از یک از دست دادن، داشتن احساس غــم طبیعی است.

8- زندگی بعد از طلاق | خشم ناشی از جدایی

بعد از احساس غم احساس بعدی که فرصت بروز می‌یابد، خشم است. خشم بابت گرفتن حق زندگی شاد و سرشار از آرامش که معمولا محکوم اصلی در نبود آن، همسر سابقتان است. واقعیت این است، زمانی که طلاق صورت می‌گیرد، آثــار طلاق یکی پس از دیگری نمایان می شود. معمولا افراد خشم‌هایی در خود احساس می‌کنند که در درون خود انباشته شده و هیچ وقت فرصت بروز نیافته‌اند.

در واقع افراد هر چقدر هم زمان جدایی فرد جسوری باشند معمولا خشمی در درون خود احساس می‌کنند. این خشم می‌تواند از ناگفته‌ها، ناحقی‌ها، توهین‌ها و... نشأت بگیرد. ممکن است احساس کنید که اگر این خشم به شیوه‌ای مناسب و درست تخلیه نشود بعدا، باعث انباشتن خشم، سرکوب شدن و انفجار بی موقع خشم می‌شود. در نتیجه می‌بایست سعی کنید با تــخلیه روانی درست خشم‌های خود در هنگام طلاق به شیوه صحیح هدایت کنید.

9- رها کردن

حال زمان رها کردن رسیده‌ است. اینجا از نظر فیزیکی جدا شده‌اید اما هنوز از نظر ذهنی برای رهایی نیاز به زمان و درمان مناسب دارید. در صورتی که درمانی برای آسیب‌های روحی روانی در این مرحله صورت نگیرد، با مشکلات بیشتری در آینده مواجه خواهید شد.

10- خود ارزشمندی و افزایش اعتماد به نفس

این گام، گام تقویت احساسات مثبت است که در ادامه‌ی این راه به آن می‌رسید. اینکه با ارزش هستید و لایق بهترین زندگی‌ها می‌باشید.

11- انتقال

در اینجا می‌خواهید آثار زندگی قبلی را از زندگی خود پاک کنید. به دوره پاک کردن گذشته و ورود به دوره جدید، دوره انتقال می‌گویند. یعنی انتقالی که با طغیان و تحول همراه است.

12- صداقت در زندگی بعد از طلاق

در بسیاری از جلسات مشاوره طلاق با افرادی مواجه هستیم که بعد از طلاق توانایی بازگشت به زندگی عادی خود را از دست می‌دهند. این افراد به دلیل زخم‌ها و آسیب‌های روحی که در رابطه قبلی خود متحمل شده‌اند، باور دارند که دیگر آن آدم سابق قبل از ازدواج نیستند. به همین دلیل خود را لایق داشتن یک زندگی ایده آل نمی‌دانند.

مشاوره روانشناسی و مشاوره طلاق به این افراد کمک می‌کند تا بتوانند درد‌ها و رنج‌های ناشی از رابطه قبلی را پشت سر بگذارند و به زندگی خود بازگردند. متخصصین مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی آماده است تا با استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و حضوری خود پاسخگوی شما در هر جایی که هستید باشد. در این گام است که دیگر نمی‌خواهید بر روی چهره خود نقاب بزنید. نه نقاب قهرمان بودن و نه نقاب قربانی بودن. با پذیرفتن تقصیرات خود به عنوان یک از علت اصلی و عوامل طلاق، صادقانه با پیامدهای آن مواجه می شوید. دیگر به خود نمی‌گویید که «طلاق و جدایی از همسر بر روی من هیچ تأثیری ندارد» و یا سعی نمی‌کنید باور هیولا بودن همسر سابقتان را در ذهن خود پرورش دهید.

13- عشق (تمایل به دوست داشتن و دوست داشته شدن)

در اینجاست که کم کم احساس ارزشمندی کرده و خود را لایق دوست داشتن و دوست داشته شدن می‌دانید و باور می‌کنید آدمی هستید که ممکن است در نظر دیگران دوست داشتنی هم به نظر برسید.

14- اعتماد

حال زمان آن فرا رسیده‌است که به جنس مخالف اعتماد کنید. توجه داشته باشید که برای هر شخصی می‌تواند این مورد به دلیل عمیق بودن آسیب‌های عاطفی که خورده و زخم‌هایی که تحمل شده‌است، متفاوت باشد.

15- تمایلات جنسی

میــل جنسی یک ویژگی خدادادی است که بعد از طلاق قاعدتا با آن مواجه می‌شوید و ممکن است با این مسئله دچار چالش‌های ذهنی متعددی شوید. با حل کردن این چالش‌ها می‌توانید به تعادل کافی برسید.

16- استقلال

در این مرحله علاوه بر استقلال مالی و فیزیکی می‌توانید از نظرذهنی نیز به یک استقلال نسبی دست پیدا کنید. یعنی خود را به عنوان یک شخصی جدا و مستقل در جامعه و دارای حقوق طبیعی انسانی بپذیرید. استقلال مالی زنان بیشتر از مردان در مسئله طلاق می تواند چالش برانگیز باشد. اما می توان با کسب مهارت های لازم به این مهم دست یافت.

17- هدف‌مندی در زندگی بعد از طلاق

زمانی که از نظر ذهنی مستقل شدید، می‌توانید با اتکا به خــودباوری به صورت هدفمند عمل کنید و هدف‌هایی را برای خود ترسیم کنید که اغلب در گذشته موفق به انجام آن‌ها نشده‌اید و حال که احساس مستقل بودن می‌کنید، آن را به سر انجام برسانید.

18- آزادی

در این مرحله که مرحله آخر است خود را از بند تمام چیزهایی که پیرامون طلاق بوده رها می‌کنید و درست مانند پرنده‌ای که می‌خواهد در آسمان پرواز کند، رها و آزاد می‌شوید. اینکه همه می‌توانند از تمام این مراحل به راحتی عبور کنند یا نه، کاملا به تفاوت‌های شخصیتی بر می‌گردد. همیشه نمی‌توان گفت که این مراحل را به انتها خواهید رساند.

بلکه ممکن است در هر کدام از این مراحل مانند انکار، رفتن در لاک تنهایی یا عدم آشنایی با مهارت های ارتباطی درست با جنس مخالف با مشکل مواجه شوید. به واسطه‌ی توانایی‌ها و تفاوت‌های فردی می‌توان این مراحل را طی کرد. در یک فرد ممکن است یک سال و در شخص دیگر چهار سال طول بکشد. اما هر تغییری نیازمند صبر است.

زندگی بعد از طلاق | مواجهه با آسیب‌ها

در هر کدام از این مراحل چالش‌ها و آسیب‌هایی برای افراد به وجود می‌آید که نحوه واکنش به آن‌ها در زنان و مردان متفاوت است که نشات گرفته از تفاوت زن و مرد و نوع نگرش آن ها می باشد. همچنین آسیب‌ها برای مردان، زنان و کودکان متفاوت است. تثبیت در هر یک از مراحل بالا می‌تواند منجر به بروز مشکل و بحران در زندگی شود.

همچنین واکنش‌های افراد بعد از طلاق در بروز و یا تشدید آسیب‌ها نقش دارد. مردان بعد از طلاق معمولا گرایش دارند ناراحتی‌های خود را سرکوب کنند و به سمت دوستان خود و وقت گذراندن با آن‌ها گرایش دارند. واکنش مردان بعد از جدایی احتمال بروز رفتارهای پر خطر را بیشتر می کند.

بازگشت به زندگی بعد از طلاق

در ادامه اقداماتی که به شما برای بازگشت به زندگی بعد از طلاق کمک می‌کند آورده شده‌است:

1- پرداختن به سلامتی روحی و جسمی تا حد امکان

2- تغییر زندگی بازسازی منزل و تغییر دکوراسیون منزل در حدی که بتوانید از پس آن بر آیید و در روحیه شما نیز تاثیر مثبت داشته باشد.

3- مدیریت مالی و سر و سامان دادن به زندگیتان از لحاظ مالی

(اگر که خانم هستید تلاش کنید از نظر مالی استقلال پیدا کنید. و شغل مناسب و در خور توجه برای خود پیدا کنید و اگر آقا هستید که سعی در مدیریت بهتر مخارج داشته باشید. به هیچ عنوان خرج و مخارج خود را وابسته به مسائل هیجانی نکنید.)

4- هدف از زندگی را برای خود مشخص کنید و سعی کنید هدف‌های بلند مدت و کوتاه مدت را برای خود تعریف کنید.

5- معاشرت را با اطرافیان قطع نکنید. سعی کنید با خانواده و بستگانتان که البته بی حاشیه‌تر و امن‌تر هستند رفت و آمد داشته باشید.

6- در کل به خودتان فرصت ایجاد تغییر در سبک زندگی بدهید‌. هیچ تغییری ناگهانی و به یک باره اتفاق نمی افتد.

کارهایی که بعد از طلاق نباید انجام داد

بعد از طلاق بلافاصله ازدواج نکنید. زیرا هنوز مسائل قبلی زندگی گذشته حل نشده است. اگر خیلی احساس تنهایی می کنید دنبال کار جدید باشید. به خاطر داشته باشید که ازدواج به خاطر فرار از تنهایی اشتباه بزرگی است و پیامدهای ناخوشایندی را رقم خواهد زد.بیش از حد سرتان را شلوغ نکنید مثل اضافه کاری یا شغل دوم.

دوشنبه, 02 خرداد 1401 ساعت 17:14

توصیه هایی برای ایام امتحانات

توصیه هایی برای ایام امتحانات

امتحان معیار ارزشیابی دانسته‌ها و تواناییهای شماست و شما می‌‌توانید از آن بعنوان ابزاری برای ارزیابی مهارت های یادگیری خود استفاده کنید. اما شرایط فیزیکی و ذهنی وجود دارد که عملکرد شما در حین امتحان را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. بنابراین لازم است پاره ای نکات را هنگام امتحان رعایت کنید.

برای عملکرد بهتر در امتحان توصیه های زیر را بکار بندید:

۱- با آمادگی کامل و به موقع در سر جلسه امتحان حاضر شوید. وسایل مورد نیاز مثل مداد، خودکار، ماشین حساب، لغت نامه و ساعت را به همراه داشته باشید. با این کار همه چیز در دسترس شما خواهد بود و نیازی به قرض گرفتن وسایل دیگران پیدا نخواهید کرد.

۲- با اطمینان خاطر و آرامش کامل در امتحان شرکت کنید. مثبت اندیشی کنید. همواره این جملات را در ذهن خود تکرار کنید: ” من برای امتحان کاملا آماده ام و به خوبی از عهده آن برمی آیم. ” نگرانی را از خود دور کنید. هر گاه احساس نگرانی کردید، چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید. قبل از امتحان با دوستانتان راجع به اضطراب و دلشوره صحبت نکنید. بهتر است بدانید که نگرانی همچون یک بیماری مسری قابل سرایت به دیگران است.

۳- آرام ولی هوشیار باشید. اگر حق انتخاب دارید، مکان مناسبی را برای نشستن انتخاب کنید. نیمکتی را انتخاب کنید که بر روی آن فضای کافی برای کار داشته باشید. به پشتی نیمکت تکیه دهید و راحت باشید.

۴- در ابتدا نگاهی گذرا به سؤالات بیندازید. حدودا ۱۰% از وقت خود را برای این کار صرف کنید. کلمات کلیدی ( در سؤالات ) را مشخص کنید و برای پاسخ دادن به سؤالات زمانبندی کنید. در حالیکه سؤالات را می‌‌خوانید، نکاتی که به ذهنتان می‌‌رسد و می‌‌توانید مفید باشد را در کنار آنها یادداشت کنید.

۵- برای پاسخگویی به سؤالات از یک برنامه منظم پیروی کنید. ابتدا به سؤالات ساده تر پاسخ دهید و بعد به آنها که نمره بیشتری دارند. سپس به ترتیب به سوالاتی پاسخ دهید که:

– مشکل تر هستند.

– جواب دادن به آنها وقت بیشتری می‌‌گیرد.

– نمره کمتری دارند.

۶- در امتحانات تستی برای انتخاب پاسخ درست دقت کنید.

– ابتدا پاسخهایی را که می‌‌دانید اشتباه است، کنار بگذارید.

– اگر تست نمره منفی ندارد، از بین پاسخهای باقی مانده، پاسخ صحیح را انتخاب نمایید و یا حدس بزنید.

– اگر امتحان نمره منفی دارد و شما دلیل خاصی برای انتخاب پاسخ خود ندارید، حدس نزنید.

– شک نکنید، معمولا اولین گزینه ای که انتخاب می‌‌کنید، پاسخ صحیح است. پس پاسخ خود را تغییر ندهید، مگر اینکه واقعا به نتیجه قطعی رسیده باشید.

۷- در امتحانات تشریحی، قبل از پاسخ دادن به سؤالات خوب فکر کنید.

– ابتدا نکات مهمی را که راجع به سؤالات به دهنتان می‌‌رسد، در چرک نویس یادداشت کنید.

– این نکات را به ترتیب شماره گذاری کنید.

– سپس آنها را تنظیم کرده و پاکنویس کنید.

۸- در پاسخ به سؤالات تشریحی، به اصل موضوع بپردازید و حاشیه نروید.

– در جمله اول موضوع اصلی را بیان کنید.

– مقدمه ای برای آن بنویسید.

– سپس موضوع را با جزئیات بیشتری شرح دهید.

– به سؤال توجه کنید و فقط به آنچه از شما خواسته شده پاسخ دهید. از توضیحات غیر ضروری و مثالهای اضافی بپرهیزید.

۹-از وقت امتحان را برای مرور مطالب کنار بگذارید.

– برای ترک کردن جلسه امتحان عجله نکنید.

– در انتها تمام سؤالات را مرور کنید.

– مطمئن شوید که به تمام سؤالات پاسخ داده اید.

– پاسخ‌ها را یک بار دیگر بخوانید و در صورت لزوم جمله بندی، املای کلمات و … را تصحیح کنید.

۱۰- وقتی نتیجه امتحان را گرفتید، آن را بررسی کنید.

– به اشکالات خود توجه کرده و سعی کنید در آن زمینه بیشتر مطالعه کنید.

– برای امتحانات آخر سال، سؤالات امتحانات کلاسی را دوره کنید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.

– بهترین روش یادگیری را که برای شما مؤثر بوده، انتخاب کنید.

– روشهایی که برای شما کارآیی لازم را نداشته، کنار بگذارید.

– سعی کنید بهترین روش را پیدا کرده و بر روی آن تمرین کنید تا به نتیجه مطلوب برسید

تک فرزندی، آسیب ها و مزایایش وقتی فقط یک فرزند داریم...

بیش از این، خانواده ها معمولا تعداد زیادی فرزند داشتند، به طوری که هرکس حداقل 3-4 خواهر و برادر داشت و در مواردی حتی خیلی بیشتر . اما رفته رفته، خانواده ها ترجیح می دادند فرزندان کم تری داشته باشند. درواقع به نظر می رسد این تغییر اجتناب ناپذیر باشد. در زندگی امروز، در بسیاری از خانواده ها، پدر ساعات زیادی از روز را بیرون از خانهمی گذراند و مادرهم، یا خود شاغل است یا مشغولیتی چون درس دارد. به علاوه، در دوران گذشته، معمولا خانواده ها دورهم زندگی می کردند، مادر بزرگ و پدر بزرگ و خاله و دایی. بنابراین همیشه بزرگ تری برای مراقبت از بچه ها بود و لازم نبود پدر و مادر خودشان تمام مسئولیت های مراقبت از فرزند را برعهده بگیرند. آن زمان، آن ها از کمک و حمایت دیگران برخوردار بودند، اما در زندگی امروز، والدین دست تنها باید فرزند خود را بزرگ کنند. خوب یا بد، در زندگی مدرن امروزی بسیاری به داشتن تنها یک فرزند قانع هستند ووقتی مجموع شرایط را می سنجند، می دانند که داشتن فرزند بیشتر ساده نخواهد بود. با این حال، نگرانند از این که تک فرزندی به نفع فرزندشان نباشد.

 حرف ها و باورهای عمومی

بسیاری می گویند بچه هایی که خواهر و برادری در خانه ندارند دچار مشکلات رفتاری می شوند.آن ها همیشه تنها و افسرده اند. هیچ کس را ندارند که بااو بازی و درد دل کنند و در آینده هم همیشه تنها خواهند ماند. حتی بسیاری به نوه ها هم فکر می کنند که ممکن است دیگر خاله و دایی و عمه و عمویی نداشته باشند. اما این حرف ها چقدر درست هستند؟ واقعا تک فرزندها سالم بار نمی آیند؟ در اطرافتان خانواده یا فردی را می شناسید که تجربه ی تک فرزندی داشته باشید؟ به نظرتان با بقیه  متفاوت است؟

اتهام اول: کمبود مهارت های اجتماعی

در واقع، یکی از نگرانی های مهم در مورد کودکان تک فرزنداین است که آن ها چطور مهارت های اجتماعی لازم برای زندگی را می آموزند و چطور هوش هیجانی خود را پرورش می دهند. آن ها در خانه همبازی ندارند و بسیاری از تجربیاتی را که کودکان با خواهر و برادرهای خود دارند نخواهند داشت. همین می تواند باعث شود که مهارت های اجتماعی آن ها به خوبی رشد پیدا نکند. وقتی مطالعه ای برروی کودکان 5 ساله نشان داد که تک فرزندها در مقایسه با بچه هایی که خواهر و برادر دارند، مهارت های اجتماعی ضعیف تری دارند، نگرانی ها بیشتر شد. اما بعد، محققان نشان دادند که بعد از ورود به مدرسه، این تفاوت از بین می رود و بچه های تک فرزند خیلی زود در مهارت های اجتماعی به بقیه می رسند و دیگر تفاوتی با آن ها ندارند. بنابراین، می توان گفت مهارت های اجتماعی در حقیقت فرآیندی است که داشتن خواهر و برادر فقط یاعث تسریعش می شود.

خودتان این فرآیند را تسریع کنید

اگر نمی خواهید در همین حد هم فرزندتان منتظر مهارت های اجتماعی بماند، بهتر است دوستان و اقوامی در اطراف خود داشته باشید که فرزندان همسن فرزند شما دارند. با خانواده های دارای فرزند بیشتر رفت و آمد کنید و به فرزندتان اجازه بدهید تجربیاتی را که معمولا کودکان با خواهر و برادرهایشان دارند با فرزندان دوستان و آشنایان مورد اطمینان شما داشته باشد . مهدکودک و فضای بازی پارک ها هم موقعیتی مناسب برای یادگیری این مهارت ها خواهد بود. سعی کنید او را هدایت کنید تا ارتباطات بهتری داشته باشید.

اتهام دوم: زودتر بزرگ شدن

یکی از مسائلی که مرتبط با تک فرزندها عنوان می شود، این است که تک فرزندها همیشه در خانه ای هستند که با دو بزرگسال به سر می برند . بنابراین، همیشه با مسائلی روبه رو هستند که  به بزرگترها مربوط می شود. همین باعث می شود که زودتر بزرگ شوند و زودتر به بلوغ فکری برسند. آن ها معمولا رفتاری و کلامی بالایی دارند، با بزرگ تر ها خوب رابطه برقرار می کنند، در حدی که تعجب و تحسین همه را بر می انگیزند و در آینده هم زودتر وارد بازار کار و کسب در آمد می شوند و از پس مشکلات مربوط به دوران بزرگسالی به خوبی بر می آیند.

همه ی این ها اتفاقات خوبی است، اما مراقب باشید که فرزندتان از تجربیات کودکی مربوط به سن و سالی که در آن قرار دارد محروم نشود. او باید دوران رشد طبیعی خود را طی کند تا در آینده دچار مشکل نشود. بنابراین، او را درگیر مسائل خود نکنید.

اتهام سوم: آبدیده نشدن در برابر مشکلات و ناکامی ها و حمایت افراطی والدین

کودکان تک فرزند نه تنها کسی را برای رقابت و دعوا در خانه ندارند، بلکه معمولا بیش از سایر کودکان هم مورد توجه و حمایت والدینشان قرار می گیرند. والدین این کودکان دوست ندارند به اصطلاح آب در دل فرزندشان تکان بخورد . آن ها همیشه سعی می کنند همه چیز را برایش آماده کنند و نگذارند جایی ناراحت یا ناکام شود. این کار خوب بود اگر ما در دنیایی زندگی می کردیم که همه همین قدر مراقبمان بودند و همه چیز بر وفق مرادمان بود و هیچ وقت هم ناکام و ناراحت نمی شدیم. اما واقعیت این است که در این دنیا ما بسیار تحقیر می شویم، حقمان خورده می شود و باید از حق خود دفاع کنیم، کارها مطابق میلمان پیش نمی رود و باید صبور باشیم و پشتکار داشته باشیم. همه ی این مهارت های لازم برای این زندگی را باید در همان دوران کودکی بیاموزیم.

صحبت در این مورد کافی نیست بلکه مودم باید بارها و بارها چیزی را تجربه کند، راه حل های مختلف را امتحان کند و به این نتیجه برسد که در عمل بهترین روش مقابله با هر مسئله چیست.

اتهام چهارم: فشار زیاد بر فرزند

یکی از مسائلی که خانواده های تک فرزند ممکن است از آن غافل شوند این است که چون تنها یک فرزند در خانه دارند، ممکن است بخواهند همه ی آرزو ها و امیدهای والدین را همین یک فرزند برآورده کند. می خواهند او همیشه اول، بهترین و تک باشد. به همه انتظارات پاسخ بدهد و خانواده را سذبلند کند.

گاهی خانواده ها متوجه نیستند که فرزندشان زیر این همه انتظار دارد له می شود و اعتماد به نفسش در خطر قرار گرفته است. درست است که همین یک فرزند را دارید، اما او هم یک انسان منحصر به فرد و دارای سلایق مخصوص به خود است . ممکن است سلیقه ی او با شما متفاوت باشد. سعی کنید او را بشناسید ، نقاط قوت و ضعف او را ببینید و بپذیرید تا فرزندی شاد و موفق داشته باشید.

تک فرزندی خوب است، به شرطی که ...

در مجموع، می توان گفت که موفقیت یا عدم موفقیت، تنهایی یا عدم احساس تنهایی، و در خود فرو رفتن یا سرحال و با نشاط بودن در کودکان تک فرزند، بیش از هر چیزی به سبک فرزند پروری والدین بستگی دارد. والدینی که واقع بینانه با فرزند خود رفتار کنند نیازهای مخصوص به او را در هر سنی در نظر بگیرند و روابط اجتماعی خوبی داشته باشند می توانند فرزندانی بسیار موفق و شاد تربیت کنند که به واسطه ی روابط خوب پدر و مادر و ارتباط با فرزندان دوستان و آشنایان آن ها، نه تنها از نظر مهارت های اجتماعی و هوش هیجانی کم تر از سایر کودکان نیستند، بلکه به دلیل این که مجبور نیستند وقت، محبت و البته پول والدین خود را با کسی تقسیم کنند شادتر و راضی ترند. کودکان تک فرزند بیشتر والدین خود را می بینند، بیشتر با والدین صحبت می کنند و معمولا رابطه ی بهتری با پدر و مادر خود دارند. آن ها دایره ی لغات وسیع تری دارند و بهتر از کودکان هم سن خود می توانند حرف بزنند یا دیگران را درک کنند. همه ی این موارد به این دلیل است که والدین معمولا برای تک فرزند خود وقت بیشتری می گذراند و او را بیشتر کنار خود دارند.

قاعده ای برای تعداد فرزندان وجود ندارد.

تک فرزندی مانند هر حالت دیگری، مثل داشتن خواهر و نداشتن برادر، یا داشتن خواهر و برادرهای بیشتر، یکی از الگوهای خانواده است که مزایا و معایبی دارد و نمی توان گفت به طور مطلق خوب یا بد است. در واقع، هر خانواده بسته به شرایطی که دارد، از وقت و انرژی و حوصله گرفته تا در آمد و اکان خرید و فضای خانه، باید بهترین حالت را برای خود انتخاب کند. کودک به هزینه، زمان و حوصله ی والدین نیاز دارد. در مورد این که نتیجه ی کار چه خواهد شد باید گفت که شیوه ی صحیح رفتار والدین بیشترین میزان تعیین کنندگی را در این زمینه دارد.

صفحه1 از32

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196