حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

? فرزندان خود را بیشتر ببینیم

جامعه ی که ما در آن زندگی می‌کنیم بدون تردید

دارای فرصت های تازه ای است و با دشواری های زیادی هم همراه است. خانواده مهمترین حوزه ای است که زندگی ما از آن تاثیر می پذیرد.

مراقبت از فرزندان و رسیدگی به آنها کاری دشوار است.اکثر کودکان، والدین دلسوز و مهربانی دارند که با جان و دل ،غذا، پوشاک ،سرپناه ، تحصیلات و محبت در اختیار آنها می گذارند. رسیدگی و مراقبت از کودکان  بی نهايت کاری دشوار است.

مراقبت ، مواظبت و تربیت فرزندان نیازمند وقت گذاشتن و صبر و حوصله والدین است.

چرا فرزندم خجالتی است؟

کم رویی چیست؟

کم رویی، صفت فردی است که به خاطر ترس، محتاط بودن و عدم اطمینان او نزدیک شدن به او مشکل است. فرد کمرو هشیارانه از مواجهه با افراد یا چیزهای مشخص یا انجام کاری همراه آن ها بیزار است. در گفتار یا کردار خود ملاحضه کار است. از ابراز وجود بیزار است و به طور محسوسی ترسو است. ممکن است فرد کم رو کناره گیر یا بی اعتماد و یا از خمیر مایه دیگری باشد: شخصیتی پرسش انگیز، بی اعتماد و مشکوک. فرهنگ لغت، کم رویی را به عنوان ناراحت بودن در حضور دیگران تعریف می کند. اما به نظر می رسد که این تعریف مطلب زیادی به آن چه عموما درباره کم رویی می دانیم بیفزاید. هیچ تعریف واحدی کفایت نمی کند، زیرا کم رویی برای افراد مختلف دارای معانی متفاوت است. کم رویی شرایط پیچیده ای است که آثار مختلفی بر جای می گذارد، از ناراحتی کمختصر تا ترس بی مورد از مردم و روان رنجئری حاد.

علل کم رویی

چرا سر بچه ها داد می زنید؟

چرا با داد و هوار کردن می خواهید بچه را سر جایش بنشانید؟

در بیشتر وارد ما به این امید سر بچه ها داد می زنیم که آنها یاد بگیرند دفعه ی بعد بدون داد زدن ما، کاری را انجام بدهند یا ندهند.

اما چیزی که در واقعیت اتفاق می افتد کاملا برعکس است!

با تکرار فریاد زدن بر سر کودک ، ما به آنها یاد می دهیم تا زمانی که سرشان داد نزنیم، جدی نیستیم.

آن مرد از وجود مار درون سوراخ بی‌خبر است! و زن هم از وجود سنگ روی مرد بی‌خبر است! زن با خودش فکر می کند که من در حال سقوط هستم، نمی توانم بالا بروم چون مار دست مرا نیش زده است! چرا مرد کمی بیشتر از قدرت خود استفاده نمی‌کند و مرا بالا نمی کشد!؟ مرد هم با خود فکر می‌کند که من درد زیادی را تحمل می‌کنم، با این وجود با تمام توان دست زن را گرفته ام، چرا زن کمی تلاش نمی کند و خود را بالا نمی کشد!؟

حقیقت این است که شما فشاری که بر روی دیگران است را نمی‌بینید، دیگران هم فشاری که بر روی شما هست را نمی بینند! زندگی اینگونه است! سر کار، در خانواده، فامیل، دوستان و آشنایان! ما باید سعی کنیم یکدیگر را بفهمیم و درک متقابل از هم داشته باشیم! یاد بگیریم متفاوت از قبل فکر کنیم، شاید کمی عمیق تر، واضح تر و در تعامل بیشتر با دیگران باشیم! اندکی فکر کردن و صبور بودن نتایج بزرگی را در پی خواهد داشت! با یکدیگر مهربان باشیم! هر کسی را که در اطراف خود می بینید در حال جنگیدن در زمین جنگ زندگی خود است!

تک فرزندی، آسیب ها و مزایایش وقتی فقط یک فرزند داریم...

بیش از این، خانواده ها معمولا تعداد زیادی فرزند داشتند، به طوری که هرکس حداقل 3-4 خواهر و برادر داشت و در مواردی حتی خیلی بیشتر . اما رفته رفته، خانواده ها ترجیح می دادند فرزندان کم تری داشته باشند. درواقع به نظر می رسد این تغییر اجتناب ناپذیر باشد. در زندگی امروز، در بسیاری از خانواده ها، پدر ساعات زیادی از روز را بیرون از خانهمی گذراند و مادرهم، یا خود شاغل است یا مشغولیتی چون درس دارد. به علاوه، در دوران گذشته، معمولا خانواده ها دورهم زندگی می کردند، مادر بزرگ و پدر بزرگ و خاله و دایی. بنابراین همیشه بزرگ تری برای مراقبت از بچه ها بود و لازم نبود پدر و مادر خودشان تمام مسئولیت های مراقبت از فرزند را برعهده بگیرند. آن زمان، آن ها از کمک و حمایت دیگران برخوردار بودند، اما در زندگی امروز، والدین دست تنها باید فرزند خود را بزرگ کنند. خوب یا بد، در زندگی مدرن امروزی بسیاری به داشتن تنها یک فرزند قانع هستند ووقتی مجموع شرایط را می سنجند، می دانند که داشتن فرزند بیشتر ساده نخواهد بود. با این حال، نگرانند از این که تک فرزندی به نفع فرزندشان نباشد.

 حرف ها و باورهای عمومی

بسیاری می گویند بچه هایی که خواهر و برادری در خانه ندارند دچار مشکلات رفتاری می شوند.آن ها همیشه تنها و افسرده اند. هیچ کس را ندارند که بااو بازی و درد دل کنند و در آینده هم همیشه تنها خواهند ماند. حتی بسیاری به نوه ها هم فکر می کنند که ممکن است دیگر خاله و دایی و عمه و عمویی نداشته باشند. اما این حرف ها چقدر درست هستند؟ واقعا تک فرزندها سالم بار نمی آیند؟ در اطرافتان خانواده یا فردی را می شناسید که تجربه ی تک فرزندی داشته باشید؟ به نظرتان با بقیه  متفاوت است؟

ترس کودکان

25 ارديبهشت 1401 نوشته شده توسط

ترس کودکان

کودکان ما از پدیده هایی میترسند که اغلب ما بزرگسالان آن ها را ترسناک نمی دانیم. برای چنددقیقه به دوران کودکی خود برگردید، به زمانی که سایه های اجسام در شب، موجب ترس ووحشت شما کی شد.در آن لحظه چه احساسی داشتید، اکنون درباره سایه ها چه فکر می کنید، آیا ترس شما پوچ و بی معنی نبوده است؟

احساسات و تصورات کودکان برای آن ها کاملا واقعی است. وقتی که کودک با عروسک ها و اسباب بازی هایش بازی می کند و به هرکدام از آن ها شخصیتی می دهد، چرا سایه روی دیوار نباید هیولایی بزرگ باشد که قصد دارد او را بگیرد؟

تمامی احساسات کودکان – حتی آن ها که بار منفی دارند- باید به عنوان واقعیت مورد پذیرش قرار گیرند. اگر والدین قبول کنند که ترس و دلهره بخش طبیعی زندگی کودک است و در برابر اضطراب های فرزندشان ملایم و صبور باشند، در رویارویی با ترس به او بهترین کمک را کرده اند، زیرا او احساس خواهد کرد که هر اندازه هم پریشان و آشفته باشد، بازهم والدینش تعادل خود را از دست نخواهند داد و می توانند با حضور خود از او حمایت و پشتیبانی کنند.

ترس دو کاربرد مهم برای فرد دارد، اول آن که باعث تمرکز فکری می شود و دوم انرژی لازم برای روبه رو شدن با موقعیت های ناشناخته را در او ایجاد می کند.

<

با کمک این 10 بازی شما هم به راحتی می توانید کودکانتان را با بازیهای آپارتمانی آشنا کنید .

امروزه به علت گستردگی رسانه ها و آموزش هایی که از طریق آن ها به خانواده ها داده می شود، سطح آگاهی و اطلاعات خانواده ها از مسائل تربیتی و عوامل پرورش دهنده شخصیت کودکان بسیار افزایش پیدا کرده است. شاید دیگر نتوان پدر و مادری را یافت که از اهمیت و نقش بازی در رشد شخصیت و پرورش هوش و عواطف کودکان بی خبر باشند! اما امروزه متاسفانه به دلیل مشغله های زیاد والدین و نیز فضاهای محدود زندگی به ویژه در آپارتمان های کوچک فرصت بازی های متنوع و همراه با شور و هیجان از بسیاری از کودکان سلب شده است، بنابراین والدین باید بتوانند با تلاش و دقت این محرومیت جدی را جبران کنند. شاید برای شما هم مانند بسیاری از پدران و مادران جوان سوالاتی وجود داشته باشد. از جمله این که چه بازی هایی با چه شیوه هایی برای کودکان در سنین مختلف مناسب است. در اینجا کودک شما را با انواع بازی های موثر در آپارتمان آشنا می کنیم.

1-بازی تشخیص جهات ( هدف: جهت یابی، دقت، تمرکز)

قابل اجرا از 5 سالگی این بازی می تواند به شکل انفرادی یا با تشکیل چند گروه 2 نفره انجام شود. در گروه های 2 نفری چشمان یکی بسته می شود و نفر دیگر به عنوان راهنما فقط با دادن علامت چپ، راست، جلو، عقب، زیر، رو ، بالا، پایین فرد دیگر را راهنمایی می کند تا شی ء مورد نظر را پیدا کند. در شکل انفرادی همه افراد گروه به عنوان راهنمای فرد هستند. در این بازی، زمان مطرح است.

در خانواده ها به دلیل انتظاری که در کودکی از بچه ها دارند که مودب باشند که تحمل کنند، صبور باشند، احساسات منفی مانند خشم یا غم را نشان ندهند در بزرگسالی بسیاری از آنها تا جای ممکن تحمل می کنند و بعد منفجر می شوند یا در ظاهر خواسته ای ندارن اما مرتبا غر می زنند. شخصیت منفعل پرخاشگرانه شخصیتی است که نیاموخته به موقع درباره مشکلات صحبت کند، احساسات خود را به زبان بیاورد، یا خشم خود را ابراز کند برای همین تحمل می کند ونهایتا منفجر می شود وبه خود و دیگران آسیب میزند. به فرزندتان بیاموزید درباره احساساتش حرف بزند نه آنکه آنها را پنهان کند. احساسات پنهان شده معمولا به صورت انفجاری خود را آزاد می کند.

برای فرزندتان نامه بنویسید:

عشق

احتمالا عشق مهم ترین کلمه ای است که می توانید در نامه به فرزندتان از آن استفاده کنید. حتی اگر هر روز به فرزندتان می گویید" دوستت دارم"، وقتی آن را برای فرزندتان می نویسید، پیام خود را به صورتی متفاوت با او به اشتراک می گذارید.

لذت

وقتی فرزندتان متوجه می شود که از انجام دادن کاری که او دوست دارد لذت می برید بسیار خوشحال می شود. به چیزهای ساده ای که لبخند را به صورت شما و فرزندتان می آورد فکر کنید:

بچه مضطرب کیست؟

اضطراب چندین چهره دارد.بعضی از بچه ها آشکارا نشان می دهند که اضطراب دارند،عده ایی از آنان اضطراب خود را پنهان میکنند و نگرانی شان را بروز نمی دهند در حالی که بچه هایی مضطرب و عصبانی هم هستند که از سر استیصال در برابر محدودیت های خودشان واکنش نشان می دهند.از لحاظ آمار جمعیتی شیوع اضطراب به میزان 7/5 تا17 در صد در کل بچه ها دیده میشود.میزان اختلالهای اضطراب تا حدود کمی به بالا رفتن سن ربط دارد.با این حال بیشترین مطالعات در مورد اختلال های اضطرابی در بچه های بالای هفت سال انجام شده است.بنابرین شیوع اختلال های اضطرابی در بچه های کوچکتر نامعلوم است.دختر های دارای اختلال های اضطرابی،اغلب بیشتر از پسرها تمایل دارند بیماریشان تشخیص داده شود،هر چند این پسرها هستند که برای درمان به نزد پزشک آورده می شوند زیرا نشانه های رفتار مضطربانه،مانند گریه کردن،خجالتی بودن و پریشانی آشکار-از لحاظ اجتماعی در پسر ها کمتر از دختر ها قابل قبول است.تحقیقات بیشماری درباره رفتار بچه های مضطرب نشان می دهد که اکثر آنها بیش از یک اختلال ناشی از اضطراب در یک زمان دارند،که از آن به عنوان"بیمار گونه مشترک"یاد می شود.اگر برای درمان آن کاری انجام نشود نشانه های اختلال های اضطرابی با گذشت زمان بیشتر سبب ناتوانی فردی می شود و روند بیماری را با نوسان هایی در دوره زندگی مزمن میکند.

صفحه1 از4

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196