مسوولیت پذیری

مسوولیت پذیری

بهترین سن ایجاد مسوولیت پذیری

بهترین سن ایجاد روحیه مسوولیت پذیری در کودکان چه زمانی است؟

ج: دوران خردسالی ،؛ بهترین زمان برای آموزش مسوولیت پذیری است، چرا که کودک به طور فطری به کار و فعالیت علاقه دارد و برایش لذت بخش است و احساس مهم بودن را در او بر می انگیزد. افزون بر این، روحیه استقلال طلبی و خود اتکایی کودک می تواند والدین را در این امر کمک کند.

شما می توانید با توجه به سن فرزند خود، اموری را به او واگذارید تا به مرور به انجام کارهای شخصی و انجام مسوولیت های واگذار شده عادت کند.

کودکان نوپا به جمع و جور کردن لباس ها، قرار دادن لباس های کثیف در سبد مخصوص ، ریختن زباله ها در سطل زباله و ... علاقه دارند.

کودکان 2 ساله می توانند جوراب ها را جفت، و لباس ها را مرتب کنند.

کودکان 3 و 4ساله دوست دارند غذایشان را خودشان بخورندو لباس ها و کفش هایشان را خود بپوشند.

کودکان 5 ساله مایلند میز غذا یا سفره را بچینند، کشوها و رختخواب را مرتب کنند، البته مقصود از چیدن میز یا سفره، حمل و نقل ظرف های داغ غذا یا اشیا ی خطرناک مانند چاقو یا ظرف های قابل شکستن نیست.

کودکان 6 ساله دوست دارند و می توانند نیازمکندی های اولیه منزل ( نان، سبزی، ماست و...) را با فرض مصونیت از خطرها بخرند.

کودکان سنین بالاتر، شیفته پذیرش مسوولیت های مهم تر هستند. اموری از قبیل تعمیر وسایل، محاسبه سندها، شست و شوی ماشین، بازنویسی مطالب، تصحیح ورقه و ... و آشپزی و خیاطی ( دختران) ، در ایجاد روحیه مسوولیت پذیری آنان بسیار موثر است.

برای ایجاد این روحیه در کودکان، بکوشید امور را به صورت جهت دار و در محدوده خاص به آنان واگذارید. واگذاری امور به صورت پراکنده، مطلوب نیست.

راهکارهای ایجاد مسوولیت پذیری

برای ایجاد روحیه مسوولیت پذیری در کودکان چه باید کرد؟

ج: باید از همان سنین کودکی، اموری را به آنان واگذارید، برخی والدین به سبب ترس از خطرها یا به جهت ضررهای مالی، کودکان را از انجام کارها منع می کنند که مطلوب نیست.

اگر مسوولیت ها را با توجه به اقتضای سن کودکان به آنان واگذارید، دیگر نباید نگران خطر ها باشید. کودک 3 ساله می تواند زباله ها را جمع کند و در سطل زباله قرار دهد، اما تواناییئ ندارد آن را از پله ها پایین ببرد . فرزند 4 ساله شما می تواند ظروف خالی غذا را بیاورد و روی میز یا سفره بچیند، اما آوردن ظرف غذای داغ در توانش نیست.

اگر سن کودک اقتضا دارد کارهایی با احتمال خطر را انجام دهد ( آوردن چای و غذای داغ، کار با چرخ گوشت، هویه، اتوزدن لباس، کار با درل، گذر از خیابان برای خرید و...) تا مدتی بر کارش نظارت کنید و زمانی که اطمینان نسبی یافتید می تواند بدون نظارت شما مسوولیت ها را انجام دهد، با توکل به خدای بزرگ به او استقلال دهید.

اگر از ضررهای مالی واگذاری مسوولیت نگرانید، از کارهای کم اهمیت تر ( پول کم برای خرید، لباس ارزان قیمت برای اتو زدن، پارچه کم بها برای دوخت و دوز، آشپزی برای اعضای خانواده و نه مهمان و ...) آغاز گکنید.

اگر امر دایر است بین رشد عاطفی و شخصیتی فرزند و ضرر مالی قابل تحمل ( ریختن ظرف ماست، گم کردن پول خرید نان، خرید میوه نامطلوب، خرید روزنامه اشتباهی ، شکستن لیوان، سوزاندن لباس کم بها با اتو، خراب کردن پارچه کهنه هنگام خیاطی، شور کردن خورش در آشپزی و ...) رشد او ترجیح دارد و آثار این رشد را در آینده زندگی اش خواهید دید.

برایایجاد تنوع و پیشگیری از خستگی کودکان همسال، بککوشید مسوولیت ها را چرخشی کنید. به کودکان خردسال که مایلند مسوولیت های برادر یا خواهر بزرگ تر را انجام دهد، توضیح دهید که وقتی سنشان بالاتر رود، آن مسوولیت ها را به عهده خواهند گرفت.

بازدید 142 بار
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

همکاران ما در کودک و نوجوان

             

     

                          

 

 

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196