حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

ترس کودکان

ترس کودکان

کودکان ما از پدیده هایی میترسند که اغلب ما بزرگسالان آن ها را ترسناک نمی دانیم. برای چنددقیقه به دوران کودکی خود برگردید، به زمانی که سایه های اجسام در شب، موجب ترس ووحشت شما کی شد.در آن لحظه چه احساسی داشتید، اکنون درباره سایه ها چه فکر می کنید، آیا ترس شما پوچ و بی معنی نبوده است؟

احساسات و تصورات کودکان برای آن ها کاملا واقعی است. وقتی که کودک با عروسک ها و اسباب بازی هایش بازی می کند و به هرکدام از آن ها شخصیتی می دهد، چرا سایه روی دیوار نباید هیولایی بزرگ باشد که قصد دارد او را بگیرد؟

تمامی احساسات کودکان – حتی آن ها که بار منفی دارند- باید به عنوان واقعیت مورد پذیرش قرار گیرند. اگر والدین قبول کنند که ترس و دلهره بخش طبیعی زندگی کودک است و در برابر اضطراب های فرزندشان ملایم و صبور باشند، در رویارویی با ترس به او بهترین کمک را کرده اند، زیرا او احساس خواهد کرد که هر اندازه هم پریشان و آشفته باشد، بازهم والدینش تعادل خود را از دست نخواهند داد و می توانند با حضور خود از او حمایت و پشتیبانی کنند.

ترس دو کاربرد مهم برای فرد دارد، اول آن که باعث تمرکز فکری می شود و دوم انرژی لازم برای روبه رو شدن با موقعیت های ناشناخته را در او ایجاد می کند.

کودکان نباید در محیطی زندگی کنند که عاری از مشکلات و دشوار باشد، چرا که بزرگ شدن آن ها مستلزم روبه رو شدن با وقایع و کسب تجارب گوناگون است. اگر کودکی برای مقابله با ترس هایش همیشه وابسته به والدین و اطرافیانش باشد، انتظار دارد که آن ها همیشه مشکلات او را حل کنند.

او را درک کنید

پذیرش احساس ترس کودک و طبیعی شمردن آن موجب می شود که کودک خود را ضعیف، کم عقل و یا بی لیاقت به حساب نیاورد.

در هر صورت ترس کودک را باید پذیرفت.پدر و مادر می توانند با حمایت و اطمینان دادن به کودک و البته فراهم آوردن شرایطی که موجب راحتی خیال وی شود، از میزان ترس او بکاهند.

زمانی که کودکی شب هنگام از وجود هیولایی در اتاقش می ترسد والدین و نزدیکان او می توانند با در آغوش کشیدن او بگویند، قبول دارم که ترسیده ای، ولی تو الان پیش ما هستی. در چنین شرایطی اگر به کودک بگویند ، نترس، شجاع باش، دیگه بزرگ شده ای و نباید بترسی... نه تنها مشکلی از او حل نمی شود، بلکه تنها، مشکل او نادیده گرفته می شود.

به او احترام بگذارید

هیچ گاه کودک را برای ترسش مسخره نکنید و او را در بین دوستان و آشنایان، ترسو و بزدل خطاب نکنید. با بی احترامی نسبت به ترس کودک، نه تنها کمکی به حل مشکل او نکرده اید، بلکه مشکل دیگری نیز که همانا ضعف و کاهش اعتماد به نفس اوست، بر مشکلات او افزوده اید.

پدر و مادر آگاه و صبوری که خانه را تبدیل به محیطی سرشار از صمیمیت و محبت می کنند، به فرزندان شان این فرصت را می دهند که مشکلات و مسایل خود را به راحتی با آنان در میان بگذارند.

برنامه ریزی کنید

خوب است والدین طوری برنامه ریزی کنند که کودک در موقعیت های ترسناک و هراس آور قرار نگیرد. اگر کودک از صحنه های زد و خورد و درگیری می ترسد، ترتیبی دهید که فیلم ها و کارتون هایی را که همراه با صحنه های خشونت آمیز و درگیری است، نبیند.

برای مثال وقتی صحنه فیلم، شیر درنده ای را نشان می دهد که به دنبال شکار خود می دود و با شقاوت تمام شکار خود را پاره می کند، موجب ترس ووحشت کودک می شود . یکی از اقدامات موثری که والدین می توانند برای کاهش ترس کودک شان به گونه ای هدفمند انجام دهند، این است که برای کودک داستان بخوانند.

به طورکلی، کودکان با شنیدن داستان های ساده و کوتاه می توانند نکات آموزنده یاد بگیرند. آن ها می توانند از طریق شنیدن ماجراجویی های قهرمان داستان، روش حل بسیاری از مشکلات و از جمله غلبه بر ترس های خود را بیاموزند.

او را بپذیرید

ترس کودک را بپذیرید و سعی نکنید با انکار آن کودک را از خود برانید. کودک باید این مکان را داشته باشد که درباره شرایطی که موجب ترس او می شود. تامل و بررسی کند تا بتواند به کمک اطرافیان خود شیوه های مقابله با آن را فرا بگیرد. وقتی کودکی درباره حادثه ای صحبت می کند، خوب است به جای توجه به واقعه و اظهار نظر درباره آن به احساساتی که کودک نسبت به آن رویداد ابراز می دارد، توجه کنید.

ترس فرزندتان را تایید کنید، ولی در ترسیدن بااو مشارکت نکنید.

او را در آغوش بکشید

زمانی که فرزندتان ترسیده است، با خم شدن و هم سطح او قرار گرفتن، کودک را در آغوش بگیرید و اجازه دهید که از تماس فیزیکی با بدن شما و حمایتی که از این طریق کسب می کند، احساس آرامش نماید.

با فرزند خود درباره ترس هایش صحبت کنید و بابررسی روش های مختلف رویارویی با ترس در صدد کمک به او برآیید تا رفته رفته بتواند احساس ترس ووحشت خود را تحت کنترل در آورد. در اغلب موارد با شناخت دقیق علت ترس کودک، می توان بر آن غلبه کرد. برای مثال اگر فرزند شما از بلندی می ترسد، می توان با گفتن چنین جملاتی لزومی ندارد نگران باشی، ما هیچ گاه به برج ها و یا مکان های بلند نخواهیم رفت، به او اطمینان دهید که علتی برای ترس ووحشت وجود ندارد. بیشتر کودکانی که ترس بر آن ها غلبه کرده است، می خواهند مدام درباره آن حرف بزنند. این طور به نظر می رسد که نمی توانند از فکر کردن درباره آن خلاصی یابند. در چنین شرایطی والدین می توانند با پذیرش احساسات کودک و شنیدن حرف هایش، درصدد کمک و حمایت از کودک برآیند.

گاهی نیز کودک تمایل برای صحبت کردن درباره ترسش ندارد، در چنین مواقعی بهتر است او را وادار به این کار نکنید. پدر و مادر می توانند با رفتار خود به کودک بفهمانند که متوجه ترس او شده اند و هروقت که کودک دوست داشته باشد، می تواند درباره آن صحبت کند.

نکته دیگر که خوب است یادآور شویم آن است که هیچ گاه به زور از کودک نخواهید با ترسش مقابله کند. برای مثال کودکی را که از آب می ترسد، به زور با خود به درون استخر نبرید، شاید او ترجیح می دهد در حالی که روی صندلی راحتی کنار استخر نشسته است، بازی بچه های دیگر را تماشا کند و به تدریج که احساس امنیت نماید جلو بیاید و پاهای خود را در آب فرو کند و تلاش کند که بر ترسش فائق آید.

کودکی که ترس راامری عادی و طبیعی بداند، خودپنداره مثبتی نسبت به خویشتن در ذهن خواهد داشت، زیرا خود را زبون و بی کفایت نمی داند.

سعی کنید این فکر را در کودک تقویت کنید که همه حتی پدر و مادر او تحت شرایطی خواهند ترسید. والدین یا وابستگان نزدیک کودک می توانند با تعریف داستان و یا خاطره ای از دوران کودکی خود، ترس را برای کودک هیجانی طبیعی جلوه دهند.

برای مثال بگویند : وقتی هم سن و سال تو بودم از حشرات و زنبورها می ترسیدم، یک بار که یک کفشدوزک را روی زمین دیدم، تصمیم گرفتم آن را به دقت دنبال کنم... بعد از مدتی متوجه شدم که کفشدوزک نمی تواند صدمه ای به من بزند.

با پذیرش ترس کودک می توان به او فهماند که بسیاری از ترس های دوران کودکی بر خلاف ترس های بزرگسالان که اغلب پایدار و همیشگی هستند موقتی و گذرا هستند و اغلب بدون هیچ اقدامی از بین خواهند رفت.

اعتماد به نفس را در او شکوفا کنید

سعی کنید همیشه خصوصیات برجسته کودک را هر چند هم که نا چیز و کوچ باشند تحسین کنید. با بزرگ جلوه دادن شهامت های کوچک کودک، او را در خصوص رفتن به تاریکی، تنها خوابیدن، شنا کردن در آب و ... حمایت کنید و به او اعتماد به نفس ببخشید تا برای گام های بعدی در زندگی اش انگیزه و تمایل داشته باشد.

بازدید 40 بار
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196