حقوقی رایگان در واتساپ 300x150

09379629135

9b9787fb5209b99c3207554a341e3f32

تک فرزندی، آسیب ها و مزایایش وقتی فقط یک فرزند داریم

تک فرزندی، آسیب ها و مزایایش وقتی فقط یک فرزند داریم...

بیش از این، خانواده ها معمولا تعداد زیادی فرزند داشتند، به طوری که هرکس حداقل 3-4 خواهر و برادر داشت و در مواردی حتی خیلی بیشتر . اما رفته رفته، خانواده ها ترجیح می دادند فرزندان کم تری داشته باشند. درواقع به نظر می رسد این تغییر اجتناب ناپذیر باشد. در زندگی امروز، در بسیاری از خانواده ها، پدر ساعات زیادی از روز را بیرون از خانهمی گذراند و مادرهم، یا خود شاغل است یا مشغولیتی چون درس دارد. به علاوه، در دوران گذشته، معمولا خانواده ها دورهم زندگی می کردند، مادر بزرگ و پدر بزرگ و خاله و دایی. بنابراین همیشه بزرگ تری برای مراقبت از بچه ها بود و لازم نبود پدر و مادر خودشان تمام مسئولیت های مراقبت از فرزند را برعهده بگیرند. آن زمان، آن ها از کمک و حمایت دیگران برخوردار بودند، اما در زندگی امروز، والدین دست تنها باید فرزند خود را بزرگ کنند. خوب یا بد، در زندگی مدرن امروزی بسیاری به داشتن تنها یک فرزند قانع هستند ووقتی مجموع شرایط را می سنجند، می دانند که داشتن فرزند بیشتر ساده نخواهد بود. با این حال، نگرانند از این که تک فرزندی به نفع فرزندشان نباشد.

 حرف ها و باورهای عمومی

بسیاری می گویند بچه هایی که خواهر و برادری در خانه ندارند دچار مشکلات رفتاری می شوند.آن ها همیشه تنها و افسرده اند. هیچ کس را ندارند که بااو بازی و درد دل کنند و در آینده هم همیشه تنها خواهند ماند. حتی بسیاری به نوه ها هم فکر می کنند که ممکن است دیگر خاله و دایی و عمه و عمویی نداشته باشند. اما این حرف ها چقدر درست هستند؟ واقعا تک فرزندها سالم بار نمی آیند؟ در اطرافتان خانواده یا فردی را می شناسید که تجربه ی تک فرزندی داشته باشید؟ به نظرتان با بقیه  متفاوت است؟

اتهام اول: کمبود مهارت های اجتماعی

در واقع، یکی از نگرانی های مهم در مورد کودکان تک فرزنداین است که آن ها چطور مهارت های اجتماعی لازم برای زندگی را می آموزند و چطور هوش هیجانی خود را پرورش می دهند. آن ها در خانه همبازی ندارند و بسیاری از تجربیاتی را که کودکان با خواهر و برادرهای خود دارند نخواهند داشت. همین می تواند باعث شود که مهارت های اجتماعی آن ها به خوبی رشد پیدا نکند. وقتی مطالعه ای برروی کودکان 5 ساله نشان داد که تک فرزندها در مقایسه با بچه هایی که خواهر و برادر دارند، مهارت های اجتماعی ضعیف تری دارند، نگرانی ها بیشتر شد. اما بعد، محققان نشان دادند که بعد از ورود به مدرسه، این تفاوت از بین می رود و بچه های تک فرزند خیلی زود در مهارت های اجتماعی به بقیه می رسند و دیگر تفاوتی با آن ها ندارند. بنابراین، می توان گفت مهارت های اجتماعی در حقیقت فرآیندی است که داشتن خواهر و برادر فقط یاعث تسریعش می شود.

خودتان این فرآیند را تسریع کنید

اگر نمی خواهید در همین حد هم فرزندتان منتظر مهارت های اجتماعی بماند، بهتر است دوستان و اقوامی در اطراف خود داشته باشید که فرزندان همسن فرزند شما دارند. با خانواده های دارای فرزند بیشتر رفت و آمد کنید و به فرزندتان اجازه بدهید تجربیاتی را که معمولا کودکان با خواهر و برادرهایشان دارند با فرزندان دوستان و آشنایان مورد اطمینان شما داشته باشد . مهدکودک و فضای بازی پارک ها هم موقعیتی مناسب برای یادگیری این مهارت ها خواهد بود. سعی کنید او را هدایت کنید تا ارتباطات بهتری داشته باشید.

اتهام دوم: زودتر بزرگ شدن

یکی از مسائلی که مرتبط با تک فرزندها عنوان می شود، این است که تک فرزندها همیشه در خانه ای هستند که با دو بزرگسال به سر می برند . بنابراین، همیشه با مسائلی روبه رو هستند که  به بزرگترها مربوط می شود. همین باعث می شود که زودتر بزرگ شوند و زودتر به بلوغ فکری برسند. آن ها معمولا رفتاری و کلامی بالایی دارند، با بزرگ تر ها خوب رابطه برقرار می کنند، در حدی که تعجب و تحسین همه را بر می انگیزند و در آینده هم زودتر وارد بازار کار و کسب در آمد می شوند و از پس مشکلات مربوط به دوران بزرگسالی به خوبی بر می آیند.

همه ی این ها اتفاقات خوبی است، اما مراقب باشید که فرزندتان از تجربیات کودکی مربوط به سن و سالی که در آن قرار دارد محروم نشود. او باید دوران رشد طبیعی خود را طی کند تا در آینده دچار مشکل نشود. بنابراین، او را درگیر مسائل خود نکنید.

اتهام سوم: آبدیده نشدن در برابر مشکلات و ناکامی ها و حمایت افراطی والدین

کودکان تک فرزند نه تنها کسی را برای رقابت و دعوا در خانه ندارند، بلکه معمولا بیش از سایر کودکان هم مورد توجه و حمایت والدینشان قرار می گیرند. والدین این کودکان دوست ندارند به اصطلاح آب در دل فرزندشان تکان بخورد . آن ها همیشه سعی می کنند همه چیز را برایش آماده کنند و نگذارند جایی ناراحت یا ناکام شود. این کار خوب بود اگر ما در دنیایی زندگی می کردیم که همه همین قدر مراقبمان بودند و همه چیز بر وفق مرادمان بود و هیچ وقت هم ناکام و ناراحت نمی شدیم. اما واقعیت این است که در این دنیا ما بسیار تحقیر می شویم، حقمان خورده می شود و باید از حق خود دفاع کنیم، کارها مطابق میلمان پیش نمی رود و باید صبور باشیم و پشتکار داشته باشیم. همه ی این مهارت های لازم برای این زندگی را باید در همان دوران کودکی بیاموزیم.

صحبت در این مورد کافی نیست بلکه مودم باید بارها و بارها چیزی را تجربه کند، راه حل های مختلف را امتحان کند و به این نتیجه برسد که در عمل بهترین روش مقابله با هر مسئله چیست.

اتهام چهارم: فشار زیاد بر فرزند

یکی از مسائلی که خانواده های تک فرزند ممکن است از آن غافل شوند این است که چون تنها یک فرزند در خانه دارند، ممکن است بخواهند همه ی آرزو ها و امیدهای والدین را همین یک فرزند برآورده کند. می خواهند او همیشه اول، بهترین و تک باشد. به همه انتظارات پاسخ بدهد و خانواده را سذبلند کند.

گاهی خانواده ها متوجه نیستند که فرزندشان زیر این همه انتظار دارد له می شود و اعتماد به نفسش در خطر قرار گرفته است. درست است که همین یک فرزند را دارید، اما او هم یک انسان منحصر به فرد و دارای سلایق مخصوص به خود است . ممکن است سلیقه ی او با شما متفاوت باشد. سعی کنید او را بشناسید ، نقاط قوت و ضعف او را ببینید و بپذیرید تا فرزندی شاد و موفق داشته باشید.

تک فرزندی خوب است، به شرطی که ...

در مجموع، می توان گفت که موفقیت یا عدم موفقیت، تنهایی یا عدم احساس تنهایی، و در خود فرو رفتن یا سرحال و با نشاط بودن در کودکان تک فرزند، بیش از هر چیزی به سبک فرزند پروری والدین بستگی دارد. والدینی که واقع بینانه با فرزند خود رفتار کنند نیازهای مخصوص به او را در هر سنی در نظر بگیرند و روابط اجتماعی خوبی داشته باشند می توانند فرزندانی بسیار موفق و شاد تربیت کنند که به واسطه ی روابط خوب پدر و مادر و ارتباط با فرزندان دوستان و آشنایان آن ها، نه تنها از نظر مهارت های اجتماعی و هوش هیجانی کم تر از سایر کودکان نیستند، بلکه به دلیل این که مجبور نیستند وقت، محبت و البته پول والدین خود را با کسی تقسیم کنند شادتر و راضی ترند. کودکان تک فرزند بیشتر والدین خود را می بینند، بیشتر با والدین صحبت می کنند و معمولا رابطه ی بهتری با پدر و مادر خود دارند. آن ها دایره ی لغات وسیع تری دارند و بهتر از کودکان هم سن خود می توانند حرف بزنند یا دیگران را درک کنند. همه ی این موارد به این دلیل است که والدین معمولا برای تک فرزند خود وقت بیشتری می گذراند و او را بیشتر کنار خود دارند.

قاعده ای برای تعداد فرزندان وجود ندارد.

تک فرزندی مانند هر حالت دیگری، مثل داشتن خواهر و نداشتن برادر، یا داشتن خواهر و برادرهای بیشتر، یکی از الگوهای خانواده است که مزایا و معایبی دارد و نمی توان گفت به طور مطلق خوب یا بد است. در واقع، هر خانواده بسته به شرایطی که دارد، از وقت و انرژی و حوصله گرفته تا در آمد و اکان خرید و فضای خانه، باید بهترین حالت را برای خود انتخاب کند. کودک به هزینه، زمان و حوصله ی والدین نیاز دارد. در مورد این که نتیجه ی کار چه خواهد شد باید گفت که شیوه ی صحیح رفتار والدین بیشترین میزان تعیین کنندگی را در این زمینه دارد.

بازدید 56 بار
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196