فشار روانی(استرس)

فشار روانی چیست؟

پاسخ بدن به محرکهای بیرونی و درونی فشار روانی نامیده میشود.رهاسازهای بیرونی فشار روانی شامل تغییر شغل، نقل مکان به یک شهر جدید، ازدواجف مرگ شخص محبوب و وجود یک بیماری درخانواده می باشد.حوادث شادی آور به همان اندازه غمبار می تواند فشارزا باشد.محرک های درونی شامل ناراحتیهای جسمانی و یا روانی است.

ویژگی شخصیتی از قبیل نیاز به بی نقص گرایی یا بدست آوردن رضایت دیگران نیز میتوانند فشارآفرین باشند.فشار روانی می تواند هم واکنش های مثبت و هم منفی ایجاد کند. بعنوان نمونه شاید به دلیل احساس بی کفایتی میل به بی نقص بودن داشته باشید و در نتیجه فشار دائمی که برخود وارد می کنید درنهایت به ضرر خودتان تمام می شود.از سوی دیگر ممکن است شما فشار را بصورت مثبت تجربه کنید و در نتیجه به شدت بهم ریخته شده و مولد باشید و بتوانید بیش از آنچه که درشرایط معمولی می توانستید موفقیت بدست آورید.

چرا فشار روانی آسیب رسان است؟

اختلالات شخصیت


ویژگی اختلال شخصیت مادام العمر بودن آن و رفتارهای تکراری، نابهنجار و اغلب ناکام کننده فرد مبتلا به آن است. این اختلالات به حدی عمیق بوده و در لایه های زیرین شخصیت فرد بیمار ریشه دوانیده اند که وی هیچ گونه آزاری از آن‌ها نمی بیند و بر عکس، رفتار خود را صحیح دانسته و دیگران را مسئول شکست ها و مشکلات خود می داند.


 فرد مبتلا به اختلال‌شخصیت هیچ گونه انگیزه و تمایلی به بهبود نداشته و معمولا در برابر انتقادات و اعتراض دیگران به این جمله بسنده می کند که «من همین هستم که هستم".
اما انواع اختلال شخصیت کدامند و ویژگی های عمده هر یک چیست؟

اختلالات شخصیت را اغلب به سه دسته تقسیم می کنند که هر کدام در برگیرنده انواعی از این بیماری است:

اختلالات دسته الف:

مبتلایان به اختلالات دسته اول اغلب عجیب و غیرعادی به نظر می رسند.

این دسته از اختلالات شامل سه مورد زیر است:

ویژگی های شخصیت اجتنابی

به سبب ترس از انتقاد، عدم تایید یا طرد، از فعالیت هایی که نیاز به تعامل با افراد زیادی داشته باشد، اجتناب می کند.

جز با افراد خاصی که از آنها خوشش می آید، مایل به ارتباط با فرد دیگری نیست.

به سبب احساس شرم و یا ترس از تمسخر، از بین دنیای درون خود حتی به افرادی که با آنها رابطه نزدیک و صمیمانه نیز دارد، خودداری می کند.

در موقعیت های اجتماعی همواره به این فکر می کند که مبادا مورد انتقاد یا طرد واقع شود.

به سبب احساس، بی کفایتی ، از حضور در موقعیت اجتماعی جدید اجتناب می ورزد یا در صورت حضور در آن ، احساس ناراحتی می کند.

به سبب احساس کهتری، خود را فاقد مهارت اجتماعی لازم می داند.

غالبا به خاطر اجتناب از احساس شرمندگی ، از ورود به فعالیت ها جدید و ناشناخته اجتناب می ورزد.

شخصیت اجتنابی چگونه شکل می گیرد؟

فرد اجتنابی در دوران کودکی خود معمولا خجالتی و آرام بوده است. این گونه افراد حتی در کودکی نیز از حضور در میان جمع و فعالیت های گروهی اکراه داشته و از اینکه در برابر نگاه  دیگران قرار گیرند، احساس ناراحتی می کرده اند. چنین کودکی ممکن است که از رفتن به مدرسه خودداری کند، چرا که او از تعامل با دیگران در مدرسه احساس ناراحتی می کند و از اینکه در موقعیتی قرار گیرد که هیچ ضمانتی برای پذیرش کامل او وجود ندارد، وحشت دارد. شخصیت اجتنابی همچون دیگر اشکال کمرویی ریشه ژنتیکی نیز دارد و بنابراین ، از کودکی به بزرگسالی امتداد می یابد.

بنابراین ، محیط زندگی دوران کودکی تاثیر به سزایی در شکل گیری شخصیت اجتنابی دارد. افراد اجتنابی غالبا دارای والدینی با تاریخچه اضطراب و ترس که داشته اند، در حمایت و مراقبت از آنها افراط کرده باشند. همچنین این نوع والدین ممکن است در قبال موقعیت های اجتماعی مختلف، به وسیله فوبی اجتنابی یا ترس شدید، از خود واکنش نشان می داده اند و بدین ترتیب ، ترس از موقعیت های اجتماعی را به طور ناخواسته به کودک خود القا کرده باشند.

شخصیت اجتنابی در نقش شریک زندگی

زندگی مشترک با فردی دارای شخصیت اجتنابی بایستی خسته کننده باشد. این طور نیست؟ اگر صادقانه بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم، بایستی بگوئیم: ((آری)) چرا که شخصیت اجتنابی همواره نیاز به اطمینان دهی و پذیرش غیر مشروط دارد. همسر شما همواره خواهان تایید عشقی غیر مشروط از جانب شما خواهد بود، بدون اینکه خودش نیز چنین مسئولیتی را در رابطه با شما در خود احساس کند. هیچ مقدار اطمینان دهی و ابراز عشق و علاقه او را راضی نخواهد ساخت. به همین دلیل در نهایت شما از یک سو در نتیجه تلاش بی وقفه در جهت ارضای نیازهای او و از سوی دیگر به دنبال نادیده گرفتن نیازهای عاطفی و اجتماعی خودتان، دچار احساس خستگی ، خشم و رنجش خواهید شد. حتی در همان اوایل آشنایی نیز کمرویی شخصیت اجتنابی و هراس او از ایجاد رابطه صمیمانه تر می تواند برا شما ناراحت کننده باشد، چرا که تمام زحمت رابطه مزبور را برروی دوش خود احساس می کنید، این شما هستید که به او تلفن می کنید ، قرار ملاقات می گذارید و یا در حسرت شنیدن کلمه ای عاشقانه و محبت آمیز از سوی او می گذارید. همچنین شما ممکن است متوجه شوید که اضطراب همسر شما و هراس او از اعتماد به دیگران به شما نیز سرایت کرده است.

همچنین شاید شما متوجه شده باشد که فعالیت اجتماعی شما در مقایسه با دوران قبل از زندگی با همسرتان، محدود تر شده است. او همواره شما را از حضور در فعالیت اجتماعی ترسانده و بر حذر می دارد، چیزی که در ابتدا گمان می کردید از روی محبت و دلسوزی به شما می گوید، در حالی که اکنون آن را به شیوه کسل کننده او در زندگی نسبت می دهید. شخصیت اجتنابی، غالبا شیوه زندگی خود را به گونه ای تعیین می کند که هر چه بیشتر از تعامل با دیگران دوری کرده و از صدمات احتمالی ( به طور مثال طرد و تمسخر) ناشی از رابطه با آنها در امان بماند. یک محبوب اجتنابی نسبت به دیگران مشکوک است و همواره انتظار دارد که از سوی آنها مورد آزار و تحقیر قرار گیرد. بنابراین، هر نوع شوخی یا جوکی می تواند برای او آزار دهنده تلقی شود و بار دیگر به خودش ثابت کند که دیگران قابل اعتماد نیستند و قصد طرد و تحقیر او را دارند. اگر از سوی شما، یا فرد دیگری ، کوچیکترین انتقادی به او شود، او به شدت احساس طرد و آزار خواهد کرد. در نتیجه، شما ممکن است به این احساس برسید که از گفتن بسیاری از حرف ها به او خودداری کنید.

علل دمانس

علل ایجاد آلزایمر هنوز ناشناخته اند.

نتایج تحقیقات نشان داده اند که بسیاری از عقاید مرسوم در رابطه با این بیماری، اشتباه می باشند.

مواردی که مسبب ایجاد بیماری نیستند

استفاده بیش از حد از مغز

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه زیاد فکر کردن می تواند منجر به دمانس گردد وجود ندارد. با فعالیت های ذهنی مغزتان آسیب نمی بیند و فرسوده نمی گردد.

اتفاقات پر استرس زندگی

دمانس به دنبال تغییرات ناگهانی و عمیقی مانند سوگواری، طلاق، عوض کردن محل سکونت، تصادف یا بستری شدن در بیمارستان ایجاد نمی شود. گرچه چنین اتفاقاتی می توانند یک دمانس پنهان را آشکار سازند، به این ترتیب که مثلا اگر بیمار تا آن لحظه با دمانس خود سازگاری داشته، با مواجهه با اتفاق مذبور، زمینه ای فراهم می گردد که برخی علایم پنهان بیماری اش بروز کنند. در چنین مواقعی ممکن است اینطور به نظر بیاید که بیماری در نتیجه آن اتفاق ایجاد شده است، در حالیکه بیماری از قبل شکل گرفته و آن اتفاق صرفا زمینه ساز بروز علایم و جلب توجه دیگران به این علایم، شده است.

مشکلات روانی

<

6 ترسی که باعث میشه نتونیم رشد و تغییر کنیم!

1-ترس از شکست خوردن !

ندای درونی: اگر موفق نشوم؟

اگه سقوط کنم؟

2- ترس از مسیر اشتباه:

ندای درونی:

اگه  به هدفم برسم اما بعد متوجه بشم که این هدفم نبوده...

3- ترس از رها کردن دلبستگی ها، خاطرات و پشت سر گذاشتن تموم چیزهای آشنا

4- ترس از اعتماد کردن دوباره!

ترس از اینکه به شرایط و اوضاع تسلط نداشته باشین!

5- ترس از دست دادن اطرافیانتان!

<

من اخیرا اسامی افراد را فراموش می کنم. همین هفته پبش به یکی از کسانی که پایین خیابانمان زندگی می کرد برخوردم . من کاملا او را بجا آورده بودم، اما نمی توانستم نامش را بخاطر بیاورم. خیلی خجالت کشیدم. اخیرا چنین مشکلاتی خیلی بیشتر برایم اتفاق می افتند و نگرانم کرده اند. آیا وضعیتم و خیکم تر خواهد شد؟ آیا من دچار آلزایمر شده ام؟ آیا کم کم دارم خرفت می شوم؟

چنین مشکلاتی بسیار متداولند و اغلب افراد متوجه می شوند که با بالا رفتن سن، حافظه شان ضعیف تر و ضعیف تر می شود و ممکن است مانند مثالی که زدیم، کسی را ملاقات کنند که چهره اش برایشان بسیار آشناست، اما نتوانند نام او را بخاطر بیاورند.

ضعف حافظه، معمولا در رابطه با بخاطر آوردن اسامی شدیدتر است. البته کسی که در بخاطر آوردن اسامی افراد مشکل دارد، ممکن در موارد دیگری مثل به خاطر آوردن قرارهای ملاقات، کارهایی که باید انجام دهد، لیست خرید و یا محلی که کلید یا عینکش را گذاشته است نیز، دچار مشکل شود.

تکرار شدن خطاهای حافظه، فرد را نگران می کند و ممکن است تصور کند که دچار آلزایمر شده و یا دارد خرفت می شود.

حافظه شما چگونه کار می کند

تصور کنید که یک روز صبح، دوستی، شما را به خانمی بنام موریل پریچت معرفی می کند. همان روز، شما دوباره با این خانم ملاقات می کنید و می گویید: " سلام موریل، ما همین امروز صبح با هم آشنا شدیم" بدیهی است که شما نام این خانم را به خاطر می آورید ، اما چگونه؟

علی رغم بسیاری از مطالعات علمی و اطلاعات زیادی که تاکنون بدست آورده ایم، هنوز نکات کشف نشده بسیاری در رابطه با نحوه کارکرد حافظه وجود دارند. یکی از بهترین راه ها برای تشریح نحوه عملکرد حافظه، این است که آن را به سه مرحله تقسیم کنیم:

دریافت اطلاعات جدید

در مرحله اول، حافظه شما می بایست اطلاعات جدید را دریافت نماید. وقتی دوستتان شما را به موریل معرفی می کند، نام و چهره او را به خاطر می سپارید. در واقع، مغز این اطلاعات را دریافت کرده و آنها رات به محل ذخیره سازی خاطرات می فرستد.

ذخیره سازی

در این مرحله، مغز اطلاعات جدید را بایگانی می کند. نام موریل و چهره او در حافظه ثبت می شوند.

<

اضطراب چیست؟

06 ارديبهشت 1399 نوشته شده توسط

اضطراب چیست؟

زندگی بدون ترس و اضطراب تقریبا غیر ممکن است. اضطراب همه جا متدوال شده است.مامعمولا مضطرب می شویم، گرچه هریک از ما از رویدادها، موقعیت ها و روابط متفاوتی مضطرب می شویم. چیزهای زیادی هستند که ما را مضطرب یا هراسناک می کنند، از کارهای روزمره مانند رد شدن از خیابان یا برخورد با افراد جدید گرفته تا تصمیمات مهمی مانند انتخاب مدرسه فرزندمان یا مراجعه به پزشک به دلیل احساس دردی که داریم. اضطراب همه افراد را گاهی مبتلا می کند.

ترس و اضطراب

تفاوت ظریفی بین ترس و اضطراب وجود دارد. ترس احساسی است که وقتی چیزی ترسناک را می بینید یاتجربه می کنید به شما دست می دهد. اضطراب را می توان به عنوان نوعی ترس در نظر گرفت که وقتی راجع به چیزی فکر می کنید یا نگرانش هستید نه اینکه واقعا آنرا تجربه می کنید به شما دست می دهد.اگر هنگامی که در وسط جاده هستم ماشینی با سرعت به سمت من بیاید برای جانم می ترسم اما اگر در خانه نشسته باشم، فکر کنم و نگران امنیت خودم در وسط جاده باشم، می توان گفت در این مورد اضطراب دارم. ترس و اضطراب حالت های مشابهی را در بدن به وجود می آورد.

ترس یکی از مکانیسم های مهم دفاعی است که همیشه با ما است. افرادی که ترس را احساس نممی کنند می توانند برای خودشان خطرناک باشند و با آنها بودن هم خطرناک است.

بعضی از دانشمندان باور دارند که ترس پایه ایی غیر ارادی دارد. ما برای ترسیدن از بعضی اشیاء برنامه ریزی شده ایم. ای ترس های اصلی شامل ترس از حیوانات خاصی مانند مارها و عنکبوت ها هستند. در سیر تکاملی ما ، افرادی که پاسخ های ترس دپخته تری به این حیوانات نشان می دادند بیشتر احتمال داشت که زنده بمانند و بیشتر احتمال داشت که بچه دار شوند و ژن هایشان را به نسل های بعدی انتقال دهند. این تکامل تدریجی میلیون ها سال طول کشیده است و بعضی از ترس های امروزی ما ممکن است با مکانیسم بقای ما در سال های دور ارتباط داشته باد.

ترس هم جنبه جسمانی دارد هم جنبه روانی. موقعیت هایی که محرک ترس هستند باعث ترشح هورمون ها و مواد شیمیایی می شوند که عملکردهای بدن را تغییر می دهند . این پاسخ ها برای زمان های گذشته مناسب بودند وقتی که زندگی اینقدر پیچیده نبود و چالش های ما مشخص تر بودند. هورمون ها و موادشیمیایی در بدن ما تغییراتی ایجاد می کردند که باعث می شد ما گوش بزنگ باشیم و خودمان را برای مبارزه و یا فرار آماده کنیم.

می توانید اضطراب را ترسی فرض کنید که خیلی طولانی تر یا خیلی شدیدتر از تهدید است. در نتیجه، باعث مشکلاتی در زندگی روزمره ما می شود.

موقعیت های تهدیدآمیز یا چالش انگیز موجب اضطراب و گاهی ترس می شوند.این واکنش طبیعی است که برای ادامه حیات ضروری است.

اما اگر ترس یا اضطراب، شدید، مداوم یا متناسب با تهدید باشد، یا اگر به زندگی و کارشما صدمه بزند، احتمالا شما دچا اختلال اضطرابی شده اید.

اختلالات اضطرابی، اغلب بدون دارو درمان می شوند.

نکات کلیدی

تقریبا غیر ممکن است که بدون ترس یا اضطراب زندگی کنیم.

اضطراب را می توان ترسی در نظر گرفت که وقتی راجع به چیزی فکر می کنید یا نگران آن هستید تجربه می کنید بجای اینکه واقعا آن را تجربه کنید.

<

چه چیزی باعث ترس و اضطراب می شود؟

ترس و اضطراب اغلب محصول استرس یا فشار روانی هستند. ترس و اضطراب حالاتی هستند که وقتی نگرانیم یا احساس می کنیم تهدید شده ایم تجربه می کنیم. با این حال، همیشه هم دقیقا نمی دانیم چه چیزی ما را تهدید می کند.

همه ما کما بیش ترس هایی داریم. بعضی از آنها را یاد می گیریم، اما بقیه بنظر درونی ( فطری) هستند. در آغاز نوزادان خوشحال می شوند که دیگران در آغوششان بگیرند، اما بعد از چندماه از غریبه ها می ترسند و اغلب وقتی فردی ناآشنا بغلشان می کند گریه می کنند. می دانیم که چرا این کار به نفع آنها است. در گذشته زایمان خیلی خطرناک بود و مادران اغلب جانشان را از دست می دادند. کودکی که دوست نداشت بلافاصله بعد از تولدکسی او را در آغوش بگیرد اگر مادرش بیمار می شد یا او را از دست می داد برایش سخت بود که توجه کسی را جلب کند تا از او مراقبت کند. با این حال ، بعد از چندماهی که به خوبی از او مراقبت می شد، برایش خیلی مهم بود که نزد فرد آشنا و قابل اعتمادی که از او مراقبت می کرد بماند. غریبه ها تهدیدی برای وجود او به حساب می آمدند و به همین دلیل وقتی غریبه ای به او نزدیک می شد گریه می کرد.

باقی ترس ها هم بنظر ژنتیکی می آیند ، مانند ترس ما از حیواناتی که با سرعت به اطراف می دوند، ترس از مارها یا ترس از ارتفاع. همه ما می توانیم توضیحاتی احتمالی برای این ترس ها پیدا کنیم، برای مثال شاید آنها می توانند میکروب هایی را به ما انتقال دهند که باعث مرگ ما شود، می توانند ما را گاز بگیرند ، یا ممکن است از بلندی سقوط کنیم و صدمه ببینیم.

با این حال، بعضی واقعیت ها ابل توضیح نیستند. به ندرت افراد از ماشین می ترسند – در حالیکه در انگلستان بالاترین آمار حوادث به ماشین ها مربوط می شود، و بسیاری از مردم از پرواز با هواپیما می ترسند، در حالی که هواپیما واقعا امن است.

بعضی افراد در بیشتر زمان ها دچار مشکلات هیجانی نظیر اضطراب، افسردگی، ترس و خشم هستند و این مشکلات به شکل های مختلف در طول زندگی همواره برایشان تکرار می شود. اگرچه در بعضی مواقع نیز ظاهرا در صدد رفع آن هستند ولی گویی این هیجانات بخشی از سبک زندگی آنها شده است.

برای درک اینکه چگونه، فرد مدت زیادی مشکلات عاطفی و هیجانی اش را حفظ می کند، نخست باید فلسفه شکل گیری ناراحتی هیجانی را درک کنیم.این فلسفه شامل چهار باور غیر منطقی است:

1.باورهای ضرورت

زمانی که فرد باورهای ضرورت را شکل می دهد، ابتدا اولویت هایش را بر می گزیند و سپس آنها را به ضرورت های قطعی تبدیل می کند.

ضرورت های فرد عبارتند از:

ازدواج با افراد دارای اختلال شخصیت پارانوئید( محبوب شکاک):

علائم شخصیت پارانوئید:

1-او گمان میکند که شما به او صدمه میزنید،از او سواستفاده میکنید یا او را تا حدی فریب میدهید.

2-به نظر میرسد به طور دائم به این فکر میکند که آیا شما به او وفادار هستید ؟

3-او در اینکه به شما اعتماد کند تردید دارد و از این میترسد که مبادا شما از اطلاعاتی که درباره او دارید ، علیه او استفاده کنید.

4-او حرف های شما را حتی اگر در تحسین وتمجیدش باشد به گونه ای منفی، تهدیدکننده وتحقیر کننده تعبیر وتفسیر میکند.

5-هنگامی که او احساس میکند از سوی فردی مورد تحقیر، توهین یا بی اعتنایی واقع شده است ( که غالبا چنین احساسی دارد)، به احتمال زیاد کینه فرد را برای همیشه به دل میگیرد.

6-او به اسانی احساس میکند که مورد حمله واقع شده است وبه سرعت با خشم و پرخاشگری به مقابله برمی خیزد.

7-به نظر میرسد او همواره نسبت به وفاداری شما مشکوک است وهمواره احتمال میدهد که شما به او خیانت میکنید و در این رابطه از شما بازجویی میکند.

محبوب شکاک:

همه ما اذعان داریم که در این زمانه محتاط بودن وحالت دفاعی داشتن تا حدی معقولانه محسوب میشود.چرا که ادمهای ساده لوح وخوش بین همواره در معرض آزار وسواستفاده قراردارند.همه انسانها برای انکه زندگی خوبی داشته باشند لازم است که بتوانند در مواقع ضروری ازخود در مقابل خطرهای زندگی از جمله روابط ازاردهنده دفاع کنند.هنگامیکه فرد محبوب ما به طور مداوم به ما شک داردوبه ما اعتماد نمیکند در اینصورت ما با فردی دارای اختلال شخصیت پارانویا وارد ارتباط شده ایم.این فرد عقیده دارد که واقعا نمیتوان به دیگران اعتماد کرد وهمه افراد موذی و مغرض هستند ونسبت به او سو نیت دارند .برای یک فرد پارانویا شوخی های سالم وعادی دیگران با او،حتی هنگامیکه از سوی دیگران مورد تحسین واقع میشود به مثابه تمسخر،تحقیر و تهدید تلقی میشود.انها از نظر اطرافیان خود افرادی خشک،رسمی، بی احساس وفاقد حس شوخ طبعی هستند.فقدان اعتماد انها به دیگران سبب میشود که در مقابل هرگونه تاثیرپذیری از سوی دیگران از خود مقاومت نشان دهند.هیچکس حتی همسر انها برایشان به قدر کافی قابل اعتماد نیست .این افراد به عنوان افرادی کینه ای شهرت دارند.این افراد ازردگی خود از دیگری را به مرور زمان شدت بیشتری می بخشند.انچه همسر این افراد را ازار میدهد این است که این افراد همواره خود را محق وغیر قابل سرزنش میداند وبه جای انکه نقش خود را در مشکلات به وجود امده به رسمیت بشناسد دیگران را عامل مشکلات خود تلقی کرده وبه سرزنش انها میپردازد.این افراد دارای افکاری دوقطبی هستند.انها دنیا را یا سفید یا سیاه میبینند.به مرور زمان این افراد غیر قابل تحمل شده واز سوی دیگزان طرد میشود و همین سبب میشود که او بیشتر نسبت به دشمنی دیگران به خودش اطمینان یابد وبدین ترتیب او وارد یک حلقه معیوب میشود.در حقیقت ایجاد رابطه عاطفی با فرد پارانوئید تقریبا غیر ممکن است.

صفحه1 از2

همکاران ما در مشکلات بالینی

                        373121      

     

                           

 

 

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196