اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی

افسردگی در نوجوانان به دلایل مختلفی بوجود می آید اما چنانچه حالت مزمن به خود بگیرد و نوجوان رفتارهایی غیر عادی از خود نشان دهند می تواند نشانه ابتلای او به بیماری اختلال دوقطبی باشد..

این اختلال تا حدودی حالت ژنتیکی دارد و در خانواده فرد مبتلا موارد دیگری از ابتلا به این بیماری یا سایر بیماری های روانی وجود دارد، زمان شروع آن معمولا در دوران نوجوانی است و همزمان با افزایش سن بیماری توسعه پیدا کرده و در بزرگسالی علائم بیماری به اوج می رسد.

در اثر پیشرفت بیماری و عدم درمان آن، فرد دچار جنون ادواری و رفتارهای پرخاشگرانه، گیجی، بی قراری، خواب کم، خشم های ناگهانی، احساس غم و اندوه دائمی، نوسانات خلقی و افسردگی حاد می شود که می تواند سبب تمایل وی به خود کشی و پایان دادن به زندگی شود.

نوجوانان مبتلا به این اختلال معمولاً مشکلات دیگری از جمله افسردگی، جنون، بیش فعالی، اضطراب و تمایل به مصرف مواد مخدر و استعمال سیگار را نیز دارند.

کارشناسان با بررسی بر روی نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به اختلال دوقطبی دریافتند بیش از ۶۰ درصد از آنها دچار سوء مصرف مواد مخدر و استفاده از سیگار هستند که این باعث کند و بی اثر شدن روند درمانی در آنها می شود.

فرد مبتلا به این بیماری دچار نوسانات خلقی شدید است و دریک لحظه از حالت شاد و خوشحال به حالت ناراحت و عصبی تغییر می کند به همین علت نام این بیماری اختلال دو قطبی است، زیرا فرد به طور ناگهانی ۱۸۰ درجه تغییر در رفتار خود می دهد، تغییرات در خواب و بی خوابی های چند روزه یکی دیگر از علائم این بیماری است.

این بیماری دو فاز دارد در حالت شیدایی و خوشحالی غیر عادی فرد علائم زیر را دارد:

خوشحالی بیش از حد، امیدواری و هیجان بی حد و حصر

تحریک پذیر بودن، عصبانیت و داشتن رفتارهای خصمانه

بی قراری

تند و بلا انقطاع حرف زدن

افزایش انر‍‍ژی و بی نیازی به استراحت

بالا رفتن توان عاطفی و احساسات عاشقانه به نحوی خطرناک

مصرف مواد مخدر

در فاز حالت غمگین و ناراحت فرد علائم زیر را دارد:

غمگین بودن برای روزهای طولانی

از دست دادن انر‍ژی

احساس ناامیدی و بی ارزشی، ضعف اعتماد به نفس

مشکل برای تمرکز بر کارها

عدم توانایی تصمیم گیری

کج خلقی

نیاز به خواب و ساعت های زیاد را به حالت خواب به سر بردن

تغییرات در اشتها و بی اشتهایی شدید یا در عوض تمایل به خوردن بی حد و حصر که منجربه اضافه وزن شدید می شود

داشتن افکار منفی و تمایل به خودکشی

اقدام به خود کشی

برای درمان بیماری فرد حتماً باید تحت نظر متخصص قرار داشته باشد، معمولاً برای درمان این اختلال از سه دسته دارو استفاده می شود: داروهای تثبیت کننده خلق و خو، داروهای ضد روان پریشی و داروهای ضد افسردگی که می توانند بیماری فرد را کنترل کنند.

در برخی مواقع پزشک برای درمان و کنترل علائم از داروهای استفاده شده برای درمان بیماری صرع نیز استفاده می کند، همچنین داروهای ضد روان پریشی حاوی لیتیوم می توانند اثرات مفیدی بر روحیه بیمار بگذارند.

البته در صورت مصرف بیش از حد دارو امکان مسمومیت و یا اوج گرفتن علائم بیماری وجود دارد و به همین دلیل متخصصان هشدار می دهند فرد بیمار تنها تحت نظر پزشک از دارو استفاده کند و از کم یا زیاد کردن دوز داروها جداً خودداری کند زیرا می تواند عواقب سنگینی به همراه داشته باشد.

هرچه بیماری زودتر تشخیص داده شود روند درمان و پاسخ به داروها سریعتر انجام شده و امید به زندگی سالم و طبیعی در بیمار افزایش می یابد.

چگونه با افراد دارای اختلال دوقطبی برخورد کنیم؟

10راه برای حمایت از فرد دارای اختلال  دو قطبی :

 

۱-هرگز ناامید نشوید

زندگی با فرد دوقطبی دشوارو گاها پیچیده است اما اگر همسر یا والدین افراد دارای اختلال دوقطبی بدانند که تاچه حد مدارا و تلاش وداشتن انگیزه وامید برای بهبود وضعیت فرد مبتلا سودمند است قطعا امیدوارتر وبا انگیزه تر به فرد کمک خواهند کرد.

.2-زمان می برد

زمان یکی از دشوارترین مفاهیم برای فهماندن به مردم است. همه ما نتایج آنی می خواهیم، دستیابی به موفقیت یک شبه حاصل ممکن نیست و سالها طول میکشد. پژوهش ها نشان می دهد که ممکن است ۱۰ سال یا بیشتر برای تشخیص پزشکی دقیق طول بکشد. مثلا خودِ من، ۸ سال طول کشید تا کسی بتواند نامی روی مشکل من بگذارد.

در اختلال دو قطبی برطرف شدن سریع مشکلات وجود ندارد. فکر یک درمان معجزه آسا اوضاع را بدتر میکند پس به جای آن به عزیزان دارای اختلال دوقطبی کمک کنید که اهداف واقع گرایانه تعیین کنند. راه بهبود یک جاده مستقیم نیست بلکه یک راه پر پیچ وخم و با پستی وبلندی است. به یاد داشته باشید که پیشرفت قابل دستیابی است اما زمان می برد. باید صبور باشید.

۳-با حقایق روبه رو شوید

اختلال دوقطبی یا بایپولار یک اختلال پذیرفته شده است. گفتن حرف هایی همچون ” فقط در ذهن توست” یا “این فقط تلقین است”در واقع انکار حقیقت است. همچون دیابت یا سرطان ، اختلال دوقطبی نیز نیاز به درمان پزشکی و کنترل دارد.و همچون بیماری‌های مزمن دیگر، معمولاً غیر قابل پیش بینی است. که می تواند بسیار ناخوشایند و در بعضی اوقات ترسناک باشد.

با حمایت شما فرد دارایی اختلال، می‌تواند از هزارتو نجات پیدا کند، بهترین درمان را پیدا کند و درمان موثر را دنبال کند.

۴-نگرش درست را برگزینید

شیوه نگاه کردن شما به مسائل اهمیت دارد. با این حجم از تفکر منفی و تبعیض موجود در جامعه، واقعا نباید بیمار را با افکار نادرست افراد خانواده و دوستان درگیر کرد.

حمایت و پشتیبانی بیشتری نیاز است نه شرم و خجالت بیشتر. هرچه واکنش شما بیشتر بر پایه حقایق باشد و نه برپایه باورهای غلط، حمایت شما تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

بسیار رایج است که اعضای خانواده این حس را به عزیزانشان منتقل می‌کنند که دارای اختلال دوقطبی نیستند بلکه این یک ضعف شخصیتی است و یا مشکل از خود فرد است.

شاید چنین اندیشه نادرستی رایج باشد ، اما این برای فرد که با اختلال دوقطبی در گیر هستند خطرناک است کسی که نیاز به بازخورد سازنده دارد نه واکنش های مخرب.

 ۵-بر دانش خود بیفزایید

افرادی که اختلال دوقطبی دارند معمولاً وجود این مشکل را انکار میکنند و به طور مکرراز ادامه درمان دارویی خودداری می کنند. مهم است که چنین اطلاعاتی را داشته باشیم. خوشبختانه امروزه، به ویژه به نسبت ۲۵ سال پیش که اینترنت وجود نداشت، منابع خوبی در دسترس است.

یک فروشگاه لباس از شعار “یک مشتری آگاه بهترین مشتری ماست” استفاده می کند. برای حمایت ازعزیزانتان چنین دیدگاه مشابهی را در نظر بگیرید. عضو آگاه در خانواده و یا یک دوست آگاه ، بهترین پشتیبان و بهترین منبع حمایتی است.

۶-با آنها همانند کودکان برخورد نکنید

اختلال دوقطبی می‌تواند بلوغ احساسی فرد را بگیرد و فرد دارای رفتاری بچه گانه بوده و سر به هوا باشد.

لطفاً به یاد داشته باشید که اگرچه کسی که اختلال دوقطبی دارد ممکن است که رفتار کودکانه داشته باشد ولی همچنان یک فرد بزرگسال است. ممکن است فرد دارای اختلال دو قطبی غرق در سردرگمی باشد همچنین عزت نفس پایین بسیار رایج است. نشان دادن احترام و تصدیق برای یک انسان بالغ که در حال مبارزه با مشکلات بیماری خود است می تواند برای او بسیار موثر باشد.

۷-به آنها کمی آزادی بدهید

زندگی با یک بیماری جدی کار دشواری به نظر می رسد. که این می‌توانند یک مفهوم خارجی برای جدایی شما از کسی که میخواهید به او کمک کنید باشد. ولی به عنوان یک پشتیبان بهتر است که یک فاصله دوستی میان خودتان و شخص دارای دو قطبی ایجاد کنید.

مرزها و پیامد ها یی تعیین کنید که باعث تشویق افراد دوقطبی برای دنبال کردن بهبودی توسط خودشان شود، در عین حال که در تمام مدت شما توجه و اشتیاق برای کمک را نشان میدهید. بدون این که مورد سواستفاده قرار بگیرید حمایتگر، صبور و شکیبا و مهربان وبخشنده باشید. تشویق موثر مفید است اما امر و نهی کردن خیر.

۸-گذشته را فراموش کنید

خانواده و دوستان ممکن است ساعات بی شمار و یا سالها با خودشان فکر کنند که کجای کار اشکال داشت. غلت زدن در گذشته تنها مسائل را بدتر میکند.

همدیگر را متهم کردن مشکلی را حل نمی‌کند، سرزنش کردن راه حل نیست و خشمگین شدن تنها مسائل را بدتر میکند.

بر روی فردایی بهتر ساختن تمرکز کنید، که این یک حمایت واقعی است.

۹-مراقب سلامت خود باشید

خانواده نیز در کنار فرد دارای اختلال دوقطبی رنج می برد، بنابراین مهم است که بر روی مهارت‌های کنارآمدن و مدارا کار کنید. تنها در صورتی شما می توانید کمک کنید که از خودتان نیز مراقبت کنید. خیلی مواقع مراقبان نیز سرانجام بیمار می شوند.

تکنسین های فوریت های پزشکی آموزش می بینند که هرگزجان خود را برای نجات فرد دیگری به خطر نیندازند. که اگر این کار را بکنند در این صورت امکان کمک به فرد دیگر نیز وجود ندارد. شرایط مشابهی برای کسانی که از عزیزانشان مراقبت میکنند وجود دارد. پس به یاد داشته باشید که شما باید مراقب سلامت خودتان نیز باشید.

10-به یک توازن سالم دست یابید

پرسش های فراوانی وجود دارد: “چقدر باید مشتاق باشم تا این کار را بکنم؟” “آیا نیاز به سخت گیری است؟” “چقدر وقت طول می کشد؟” “پیش از مداخله کردن چقدر باید صبر کنیم؟” و پرسش های فراوان دیگر. رویارویی با اختلال دوقطبی دشوار است. گاهی مانند عبور از روی بند (در بندبازی) است، که شما باید یاد بگیرید که میان سلامت جسمی و روانی خودتان و علاقه ای که برای حمایت از فرد دارای دوقطبی دارید توازن ایجاد کنید.

شما هنگام حمایت نیز نیازمند به پیدا کردن یک توازن سالم هستید. زمانی وجود دارد که باید کمک کنید و زمانی دیگر باید دست نگه دارید؛ زمانی باید صحبت کنید و زمانی باید گوش بدهید؛ زمانی باید صبور و شکیبا باشید و زمانی دیگر پافشاری کنید

بازدید 722 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 مرداد 1398 ساعت 14:18
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

همکاران ما در مشکلات بالینی

                        373121      

     

                           

 

 

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196