علل ترس و اضطراب

چه چیزی باعث ترس و اضطراب می شود؟

ترس و اضطراب اغلب محصول استرس یا فشار روانی هستند. ترس و اضطراب حالاتی هستند که وقتی نگرانیم یا احساس می کنیم تهدید شده ایم تجربه می کنیم. با این حال، همیشه هم دقیقا نمی دانیم چه چیزی ما را تهدید می کند.

همه ما کما بیش ترس هایی داریم. بعضی از آنها را یاد می گیریم، اما بقیه بنظر درونی ( فطری) هستند. در آغاز نوزادان خوشحال می شوند که دیگران در آغوششان بگیرند، اما بعد از چندماه از غریبه ها می ترسند و اغلب وقتی فردی ناآشنا بغلشان می کند گریه می کنند. می دانیم که چرا این کار به نفع آنها است. در گذشته زایمان خیلی خطرناک بود و مادران اغلب جانشان را از دست می دادند. کودکی که دوست نداشت بلافاصله بعد از تولدکسی او را در آغوش بگیرد اگر مادرش بیمار می شد یا او را از دست می داد برایش سخت بود که توجه کسی را جلب کند تا از او مراقبت کند. با این حال ، بعد از چندماهی که به خوبی از او مراقبت می شد، برایش خیلی مهم بود که نزد فرد آشنا و قابل اعتمادی که از او مراقبت می کرد بماند. غریبه ها تهدیدی برای وجود او به حساب می آمدند و به همین دلیل وقتی غریبه ای به او نزدیک می شد گریه می کرد.

باقی ترس ها هم بنظر ژنتیکی می آیند ، مانند ترس ما از حیواناتی که با سرعت به اطراف می دوند، ترس از مارها یا ترس از ارتفاع. همه ما می توانیم توضیحاتی احتمالی برای این ترس ها پیدا کنیم، برای مثال شاید آنها می توانند میکروب هایی را به ما انتقال دهند که باعث مرگ ما شود، می توانند ما را گاز بگیرند ، یا ممکن است از بلندی سقوط کنیم و صدمه ببینیم.

با این حال، بعضی واقعیت ها ابل توضیح نیستند. به ندرت افراد از ماشین می ترسند – در حالیکه در انگلستان بالاترین آمار حوادث به ماشین ها مربوط می شود، و بسیاری از مردم از پرواز با هواپیما می ترسند، در حالی که هواپیما واقعا امن است.

مسائلی هست که باعث می شود ما ناخودآگاه از بعضی چیزها بترسیم و از بعضی چیزها نه.

اضطرب و عملکرد

طبیعی است که ما از بعضی چیزها بترسیم. کمی تنرسیدن همیشه هم بد نیست.کمی اضطراب باعث می شود هوشمندانه تر عمل کنیم. اضطراب کمی ما را تحریک می کند و عملکرد ما را بهبود می بخشد. کمی ترس کمک می کند سریع تر فکر کنیم، و عملا بهتر کار کنیم. دانش آموزانی که اضطراب ندارند در امتحانات ضعیف تر عمل می کنند و افرادی که در مصاحبه ها به اندازه کافی اضطراب ندارند عملکرد خوبی هم ندارند. در موقعیت های پیچیده ، کسانی که ترسیده اند سریعتر فکر می کنند و وارد عمل می شوند و به همین دلیل بیشتر احتمال دارد نسبت به کسانی که نمی ترسند زنده بمانند. پاسخ به ترس در جای خودش خوب است.

با این حال، ترس و اضطراب بیش از حد اصلا برای ما خوب نیست. باعث کاهش عملکرد ما می شود. یعضی از افراد آنقدر قبل از صحبت در جمع مضطرب می شوند که عرق م کنند و به لکنت می افتند . بعضی دانش آموزان آنقدر برای امتحان اضطراب دارند که نمی توانند درس بخوانند، هر وقت می نشینند نگرانند که چه خواهند کرد. بعضی از افراد مصاحبه را خراب می کنند چون خیلی عصبی می شوند و بعضی آنقدر در موقعیت های پیچیده می ترسند که کاملا خشکشان می زند.

رابطه ی دوجانبه بین سطح اضطراب افراد و عملکرد آنها وجود دارد. با افزایش اضطراب سطح عملکرد فیزیکی و ذهنی افزایش می یابد اما به تدریجی به نقطه ای می رسد که هر افزایشی در سطح اضطراب عملکرد را بیشتر و بیشتر کاهش می دهد. همه ما به ترس نیاز داریم، اما ترس زیاد مانع از عملکرد می شود.

اگر خیلی بی خیال باشید ممکن است خوب عمل نکنید. اما اگر بیش از اندازه مضطرب یا تحت استرس باشید هم عملکرد شما خراب می شود.

اضطراب ، اضطراب می آورد

مشکل دیگری هم وجود دارد، اضطراب و فشار روانی ممکن است به چرخه ای معیوب تبدیل شود. برای مثال، دانش آموزانی که در شرف امتحان خیلی مضطرب می شوند و از نگرانی اینکه امتحانشان را خراب کنند نمی توانند درس هایشان را مرور کنند ، ناگهان متوجه می شوند که درسشان را نخوانده اند. این امر باعث می شود که بیشتر نگران و مضطرب شوند و بیشتر وقتشان صرف افسوس خوردن به چگونگی پیشرفت کارها شود. هرچه بیشتر نگران شوند، کمتر درس می خوانند و بیشتر مضطرب می شوند.

انواع دیگری از اضطراب هم وجود دارد که هیچ کدام به ما کمکی نمی کنند. در بخش های بعدی کتاب انواعی از اضطراب را توضیح می دهیم که بنظر می رسد بی دلیل هستند و به هیچ چیزی مربوط نمی شوند. بعلاوه ترس ها و اضطراب هایی را توضیح می دهیم که کاملا با تهدیدها مطابقت می کنند. این صورت های اضطراب هم هیچ نفعی ندارند و می توانند آزارنده باشند.

گاهی اوقات زمان بروز اضطراب گمراه کننده است. به هنگام رخداد رویداد آسیب زا بنظر می رسد که افراد خیلی خوب با مسئله کنار آمده اند اما چند ساعت یا چند روز بعد اضطراب ضربه خودش را وارد می کند. نتیجه این نوع ترس و اضطراب تاخیری، بازهم، خیلی ناراحت کننده و منفی است.

مشکلات اضطرابی چقدر شایع هستند؟

اضطراب برای بسیاری از مردم چیزی هرروزه است. بسیاری از مردم به اضطرابی که مانع از لذت بردن از زندگی است دچار هستند. تخمین زده اند که 14 درصد از جمعیت ( 14 نفر از هر 100 نفر) مشکلاتی دارند که قابل درمان است. مشکلات اضطرابی خیلی شایع هستند و شایع ترین مشکل روانی اضطراب است. حتی از افسردگی هم شایع تر است. اضطراب می تواند به چرخه معیوب فزاینده ای تبدیل شود، یعنی وجود اضطراب موجب اثرات دیگری در بدن می شود، مانند علائم جسمانی، که به اضطراب بیشتر منجر می شود.

آیا اضطراب من به درمان نیاز دارد؟

پاسخ ساده این است که،اگر اضطراب برزندگی شما اثر گذاشته است و مانع از لذت بردن شما از زندگی است، درمان به نفع شماست.اما، با این حال، میل به پیشرفت در بعضی از افراد متکی بر نگرانی آنها در مورد خودشان است . بنابراین، اگر بخواهید از شر همه نگرانی ها خلاص شوید، ممکن است بیشتر احساس آرامش کنید اما ممکن است میل به پیشرفت را در خودتان کمرنگ کنید.

نکات کلیدی

اضطراب و ترس واکنش های طبیعی هستند که به آنها نیاز داریم تابتوانیم به تهدیدها پاسخ مناسب بدهیم.

اضطراب بیش از حد مانعاز عملکرد بهینه است.

اختلالات اضطرابی نتیجه اضطراب بیش از اندازه یا ناگهانی است .

چهارده درصد از جمعیت گاهی اوقات از مشکلات اضطرابی رنج می برند که قابل درمان است.

اگر اضطراب بر شیوه زندگی شما اثر گذاشته است، به فکر درمان باشید.

بازدید 291 بار
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

همکاران ما در مشکلات بالینی

                        373121      

     

                           

 

 

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196