تعریف اعتیاد

اعتیاد یک بیماری روحی،روانی،مغزی،جسمی،اجتماعی،خانوادگی وفردی و پیشرونده است.بنابراین بهبودی یک فرایند است و نیازمند زمان میباشد.

عوارض ناشی از مصرف الکل

ممکن است به نظر شما نوشیدن الکل راه حل مناسبی برای رسیدن به آرامش ،کنترل اضطراب و رهایی از افسردگی باشد.اما به یاد داشته باشید که مصرف الکل در نهایت اثرات نامطلوبی بر ذهن و جسم شما خواهد گذاشت.در صورت مصرف مداوم الکل،شانس شما برای ابتلا به اختلالات روحی نظیر افسردگی بیشتر خواهد بود.این مسئله میتواند در هر سنی،از نوجوانی گرفته تا سنین بالاتراتفاق بیفتد.البته باید این نکته را یاداور شد که جوانان بیش از بالغین ممکن است دچار صدمات ناشی از مصرف الکل شوند.مصرف الکل در درازمدت میتواند منجر به مشکلات شناختی،صدمات مغزی و سایر مشکلات جسمی نظیر نارسایی کبد، فشار خون بالا، بیماری های قلبی، بیماری هایی مربوط به لوزالمعده وسرطان ( دهان، مری، معده، کبد، روده و پستان) گردد.همچنین مصرف الکل توسط زنان باردار میتواند صدمات جبران ناپذیری برای جنین انها به دنبال داشته باشد.الکل حتی پس از یکبار مصرف ، میتواند مشکلاتی نظیر سردرد،تهوع، گیجی و یا از دست دادن هوشیاری بوجود اورد.همچنین مصرف الکل به مقدار زیاد میتواند موجب بروز خشونت،درگیری فیزیکی،رفتارهای جنسی پرخطر و به طبع ان بیماریهای مقاربتی، صدمه به خود و دیگران  و حتی ازار و اذیت جنسی شود.

مصرف توام الکل و سایر مواد ( مخدر یا محرک)

مصرف کنندگان الکل ممکن است مصرف همزمان سایر مواد نظیر حشیش، شیشه، تریاک و... را نیز داشته باشند.مصرف توام این مواد میتواند اثرات نامطلوب زیادی بر روی ذهن این افراد داشته باشد.ترکیب این مواد با الکل میتواند به مراتب خطرناکتر از مصر الکل به تنهایی باشد.مواد اثرات متفاوتی روی بدن دارند.تداخل اثرات انها باالکل در بسیاری از موارد به سختی قابل پیش بینی میباشد.گاهی تداخل اثرات این مواد برای مصرف کننده خطر مرگ را در پی دارد.

تاثیر مصرف الکل بر افسردگی واضطراب

به عنوان یک ماده محرک عوارض و پیامدهای سوء مصرف

(( متیل فندیت )) با نام تجاری ریتالین در سال 1954 با هدف درمان افسردگی، خواب آلودگی در طول روز و سندرم خستگی مزمن به بازار عرضه شد. اما بتدریج با پیشرفت علم و تجربه های گوناگون، مشخص شد می توان از این دارو در درمان کودکانی که دچار اختلال پیش فعالی و کم نیز هستند، استفاده کرد.

متاسفانه با ایجاد تبلیغات توسط سودا گران در برخی از دانشگاه های آمریکایی و استرالیایی برای ترویج و مصرف قرص (( ریتالین)) ( که خواصی شبیه آمفتامین دارد) مسبب گردید دانشجویان به دلیل تاثیر آن در درمان خواب آلودگی در طول روز، برای درس خواندن و یا مهمانی های شبانه شان چند عدد از این قرصها را مصرف نمایند.

بدین ترتیب در سال های اخیر مصرف خود سرانه این دارو در برخی کشورها رو به افزایش گذاشته، که متاسفانه عدم آگاهی از آثار و عوارض این قرص، سبب بروز نگرانی شده است. هم اکنون گزارش هایی وجود دارد که برخی از افراد در خوابگاه ها یا خانه های دانشجویی برای بیدار ماندن در شبهای امتحان از قرص های ریتالین استفاده می کنند. شواهد متعدد حاکی از آن است که این افراد از این قرص ها استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیر معمولی و کاذب تمرکز خود را برای مدت طولانی حفظ کنند.

آثار و عوارض سوء مصرف ریتالین

زندگی بدون دخانیات

امروزه، مصرف دخانیات ( محصولات تنباکو)، یکی از بزرگترین تهدید کننده های سلامت بشر، در دنیا به حساب می آید، به طور کلی مصرف دخانیات، در کشورهای کم در آمد رشد فزاینده و در کشورهای پیشرفته روند رو به کاهش داشته است. بنا به گزارش سازمان جهانی بهداشت مصرف دخانیات سالانه، به طور متوسط منجر به مرگ 4/5 میلیون انسان در جهان می شود. آمارها نشان می دهد، مصرف دخانیات در قرن بیستم موجب مرگ تقریبا صد میلیون انسان شده است که با روند فعلی، احتمال می رود، این عدد در قرن بیست و یکم به یک بیلیون برسد. در مجموع دخانیات موجب مرک بیش از نیمی از مصرف کنندگان آن می شود.

وابستگی به محصولات تنباکو از جمله سیگار همانند وابستگی به سایر مواد اعتیاد آور، تدریجی، مزمن و خطرناک است، عوارض جدی بسیاری دارد، قطع آن با علایم ترک همراه است و دروازه اعتیاد محسوب می شود، با این حال در بیشتر جوامع ممنوعیتی برای مصرف آن وجود ندارد و برخی کشورها تنها به منع تبلیغات و ایجاد محدودیت سنی جهت خرید و یا منع مصرف آن در مکان های خاص بسنده کرده اند، در حال حاضر رایج ترین شیوه مصرف دخانیات در کشور ما سیگار و قلیان است.

تنباکو چیست؟

تنباکو، گیاهی با برگ های پهن و سبز رنگ است که در آب و هوای گرم می روید. تنباکو به شکل خشک ، مرطوب و طبیعی موجود است و از طریق سیگار، سیگار برگ، پیپ و قلیان به صورت تدخین ( دود کردن) ، جویدن ( تنباکوی بدون دود) و به صورت پودر شده از طریق استشمام از راه بینی ( انفیه) مصرف می شود. همه روش های استعمال تنباکو، مقدار زیادی تنباکو وارد جریان خون مصرف کننده می کند. همانگونه که اشاره شد یکی از رایج ترین روش های مصرف تنباکو در کشور ما استفاده از سیگار و قلیان است.

نیکوتین چیست؟

نیکوتین یکی از چهار هزار ماده شیمیایی شناخته شده در فرآورده های تنباکوست.این ماده یکی از عمده ترین ترکیبات تنباکو و یکی از اعتیاد آورترین مواد شناخته شده است . در واقع، علت اعتیاد به تنباکو، نیکوتین موجود در آن است. به همین دلیل افرادی که به صورت مستمر سیگار و قلیان مصرف می کنند، به آن اعتیاد پیدا می کنند و قادر به ترک آن نیستند.

تاثیر نیکوتین بر مغز

نیکوتین به دو صورت محرک و مسکن عمل می کند. بلافاصله پس از مصرف نیکوتین، بخش  های خاصی از غده آدرنال تحریک و در نتیجه مقداری آدرنالین آزاد می شود. هجوم آدرنالین بدن را تحریک می کند و با آزاد کردن گلوکز، فشار حون و ضربان قلب بالا می رود و تنفس تندتر می شود. از طرفی، نیکوتین تولید انسولین از لوزالمعده را متوقف می کند و به همین دلیل سیگاری ها معمولا میزان قند خونشان کمی بالا است. نیکوتین به طور غیر مستقیم به آزادشدن دوپامین در منطقه ای از مغز می انجامد که لذت و انگیزش را کنترل می کند و بنابراین در فرد سیگاری احساس لذت ایجاد می شود. این بازتاب شبیه عملکردی است که در برخی داروها مثل کوکائین و هروئین دیده می شود.

همانطور که اشاره شد، نیکوتین تاثیر مسکن دارد و این تاثیر به میزان برانگیختگی سیستم عصبی فرد و میزان نیکوتین مصرف شده بستگی دارد.

اعتیاد، راههای پیشگیری ودرمان                       &

مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد یکی از معضلات اصلی افرادی است که مصرف مواد را کنار می‌گذراند. در واقع این افراد احساس می‌کنند که برای تجربه دوباره لذت رابطه جنسی به اندازه گذشته باید مواد مصرف کنند. هرگاه به رابطه جنسی با همسر خود یا ایجاد یک رابطه جدید فکر می‌کنند وسوسه مصرف مواد نیز شروع می‌شود.  در این مقاله به بررسی مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد و راه های مواجهه با آن می پردازیم.

آیا به خاطر مشکلات جنسی شروع به مصرف مواد کرده‌اید؟

مخدر جدید دستمال چیست

جدیدترین مخدری که روانه بازار شده و بحث و ترس زیادی را بین مردم به راه انداخته است، مخدر دستمال است که به راحتی قابل استفاده بوده و با بوییدن آن احساس مستی به فرد دست می دهد. بهتر است بدانیم مخدر جدید دستمال چیست تا بتوانیم از آسیب های ناشی از آن پیشگیری کنیم.

نام "کروکدیل" را روسی‌ها به این دلیل براي این ماده مخدر انتخاب کردند که مصرف آن باعث می‌شود "پوست بدن" به رنگ سبز در آید و پس از مدتی گوشت بدن به طور كامل پوسیده شده و از بین برود.

به گزارش <

مهم ترین پیامدهای اجتماعی مصرف مواد مخدر و داروهای روان گردان چیست؟

۱- افت تحصیلی :

یکی از مهم ترین پیامدهای اجتماعی مصرف مواد مخدر برای دانش آموزان و دنشجویان افت تحصیلی است که هر چه قدر میزان و مدت مصرف بیشتر و نوع ماده خطرناکتر باشد این مساله گسترش بیشتری خواهد داشت. زیرا مصرف مواد مخدر می تواند در فعالیتهای آموزشی اختلال ایجاد کند.

روش های ترک اعتیاد به مواد مخدر(تریاک,هروئین و شیشه):

علیرغم اینکه اعتیاد یکی از پیچیده ترین بیماریها می باشد چنانچه فرد تمایل واقعی به درمان و ترک اعتیاد داشته باشد و با روش ترک اعتیاد درست به پیش رود قطعا درمان می گردد اما اگر فرد هنوز به تشخیص درستی نرسیده باشد، به عمق مشکلات و عوارض ناشی از اعتیاد خود واقف نگردیده ، تمایل واقعی جهت درمان نداشته و حتی به ادامه روند اعتیاد خود بیشتر تمایل داشته باشد متاسفانه هرگونه اقدام درمانی بی نتیجه خواهد بود

<

همکاران ما در اعتیاد

                                

    

 

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196