(سنگ بزرگ نشانه ی نزدن است) یک ویژگی شخصیتی است.

کمال گرایی یا کمال طلبی یکی از شایع ترین پدیده هایی است که می توانید در اطرافتان مشاهده کنید.

کمال گرایی به معنای پیشرفت، تعالی، رشد، تکامل، مهمترین ویژگی انسانها است و از جمله معدود ویژگی های است که انسان را از حیوان جدا می کند. ( این کمالگرایی سالم است)

اگر کمال گرایی و میل به استانداردهای بالا نبود بسیاری از حرکتهایی که رشد و پیشرفت نسل بشر را طی سالها و قرنهای گذشته رقم زده است هرگز روی نمی داد.

چیزی که بعنوان کمال گرایی ناسالم است. داشتن استانداردهای بسیار بالا ( معیارها بالاست).

روان شناسی تئوری انتخاب

نیازهای اساسی

تئوری انتخاب ابتدا به بررسی پنج نیاز اساسی انسانها می پردازد.همگی ما نیازهای مشابهی داریم.متخصصان تئوری انتخاب به افراد آموزش می دهند که این نیازها و شدتشان به لحاظ ژنتیکی از پیش تععین شده اند.همه افراد در این پنج نیاز اساسی مشترکند؛ اما شدت این نیاز ها را ژن ها و شرایط ابتدایی زندگی هر فرد مشخص می کند.

شدت از پیش تعیین شده نیازها در طول زمان تغییر نمی کند.اما اگر نیازهای ضعیف تر پیش از این نادیده گرفته شده باشند یا در موقعیتی باشیم که ارضای نیاز های شدیدتر دشوارتر باشد ممکن است نیاز های ضعیف تر اولویت پیدا کنند.ما زمانی بهترین احساس را تجربه می کنیم که نیاز ها صرف نظر از این که شدتشان کم باشد یا زیاد به میزان دلخواهمان ارضا شوند.

متاسفانه ساختار ژنتیکی را نمیتوان اندازه گیری کرد تا متوجه شویم هر بار چقد از نیازمان ارضا می شود.بنابراین باید به احساس کلی خود    از رضایتمندی و شادکامی و آرامش تکیه کنیم. هر گاه چنین احساساتی داشته باشیم پی میبریم که نیازهایمان در حال برآورده شدن است.اگر احساسات دیگری را تجربه کنیم آن گاه این مسئولیت برعهده ماست که مشخص کنیم کدام یک از نیازهایمان با مشکل روبروست و باید برای آن چه کار کنیم.

نیازهای اساسی تئوری انتخاب عبارتند از:بقا،قدرت،عشق و تعلق خاطر،آزادی و تفریح.من گاهی نیاز به قدرت را "مهم بودن" می نامم،نیاز به عشق و تعلق خاطر را "پیوند" و نیاز به تفریح را "لذت". به نظر من این اصطلاحات معنای اصلی نیازها را بهتر می رسانند.

افرادی که نیاز به بقای بالایی دارند امنیت را به هر چیز دیگری ترجیح می دهند از رفتارهای مخاطره آمیز اجتناب می کنند و بسیار نگرانند؛بویژه در مورد افراد خطر پذیر زندگی شان. آن ها به سلامتشان اهمیت می دهند و اغلب ورزش غذای سالم و استراحت کافی را در اولویت قرار می دهند.همچنین علاقه دارند برای هر احتمالی برنامه ریزی کنند،پس انداز را ترجیح می دهند و به جای فعالیت های خود جوش و بدون برنامه،برنامه ریزی های بلند مدت را دنبال می کنند.

افرادی که نیاز بسیاری به قدرت دارند احترام را بر همه چیز مقدم می دانند.به رسمیت شناخته شدن برایشان بسیار ارزشمند است و بدون آن احساس ناکامی می کنند؛به ویژه اگر استحقاق آن را داشته باشند.برای آن ها داشتن شخصیتی متفاوت و تاثیر گذاری روی دیگران بسیار مهم است.آن ها دوست دارند همواره برنده و بی نقص باشند و در بحث حرف آخر را بزنند.برای آنها ضرورت دارد که از خود میراثی به جای بگذارند.این افراد دوست دارند رویدادهای پیرامونشان را در کنترل داشته باشند و مدام مهارت های مهمشان را روز آمد کنند.

افرادی که به پیوند نیاز بسیاری دارند علاقمندند زمانشان را در کنار دیگران سپری کنند.دوستدار کمک به دیگرانند و اغلب نقش مصلح و میانجی را ایفا می کنند.اگر هم خودشان در چنین موقعیتهایی قرار بگیرند می کوشند از تعارض اجتناب کنند.برای آنها عشق ورزی و دریافت عشق بسیار حائز اهمیت است.آن ها عموما با دیگران بسیار سازگارند و به خوبی تشخیص می دهند چه موقع اوضاع خوب پیش نمی رود یا دیگران از موضوعی ناراحتند.روابط آن ها عمیق و معنا دار استو ابدا سطحی و بی مایه نیست.اشخاصی که شدت نیاز به پیوند در آنان بالاست دیگران را بر همه چیز مقدم می دانند حتی خودشان.

افرادی که به آزادی نیاز فراوانی دارند بیش از هر چیز علاقه مندند کارهایی را انجام دهند که خودشان دوست دارند.اگر احساس کنند کنترل می شوند یا اختیارشان محدود است احساس ناکامی می کنند.آن ها بیش از آنکه بخواهند در کنار دیگران باشند ترجیح می دهند اوقاتی را در تنهایی بگذرانند.آنان به شدت می خواهند مستقل باشند و گاهی تصمیماتی می گیرند که به صلاحشان نیست آن هم فقط به این دلیل که می خواهند بر خلاف خواسته دیگران عمل کرده باشند.برای حریم شخصی خود ارزش زیادی قائلند و از کنجکاوی بیجای دیگران در کارشان ناراحت میشوند.مدام برای تغییر وضع موجود در تلاشند و دوست دارند بسیار خلاق و خارج از چارچوب های از پیش تعیین شده باشند.

افرادی که به تفریح/لذت نیاز بسیاری دارند لذت را بر هرچیز مقدم می دانند.در حقیقت آنها از هر چیزی که احساس کنند لذتی در آن نیست اجتناب می کنند.بسیار شوخ طبع عاشق خندیدن و خنداندن هستند.به دلیل لذتی که در کشف کردن وجود دارد همواره به دنبال فرصتهایی برای یادگیری اند و به بازی و آرامش اولویت می دهند.

شاین ذکر است که همگی ما تحت تاثیر هر پنج نیاز هستیم و تمام این نیاز ها در نیمرخ شدت نیازهای ما وجود دارند؛اما معمولا یکی یا دوتای آن ها انگیزه بسیاری از رفتارهای ما هستند.

نیمرخ نیاز ها نموداری است که شدت هر یک از نیازهای اساسی را مشخص می کند که می توانید آنها را با یکدیگر مقایسه کنید.براساس ویژگی های نیمرخ نیازهای منحصر به فرد شما فعالیتهای بخصوصی در زندگی به عنوان ارضا کننده نیاز ادراک می شود و این فعالیتها احساس بسیار خوبی به شما می دهد.پیش بینی اینکه کدام فعالیت نیاز فردی دیگر را ارضا می کند یا خیر غیر ممکن است؛اما در خصوص خودتان می دانید که اگر فعالیتی نیاز یا نیازهایی را در شما برآورده می کند در نهایت در جایی ذخیره می شود که تئوری انتخاب آن را در دنیای مطلوب می نامد.

کمال گرایی

24 شهریور 1400 نوشته شده توسط

کمال گرایی

آیا احساس میکنید کارهایی که به اتمام رسانده اید به اندازه کافی خوب نیستند؟

آیا نوشتن مقالات و طرحها را با هدف انجام دقیق آنها به تعویق می اندازید؟

آیا احساس می کنید که کارها را باید صددرصد درست انجام دهید و در غیر این صورت فردی متوسط و یا حتی بازنده هستید؟

اگر چنین باشد در آن صورت شما به جای حرکت در مسیر موفقیت سعی در کامل بودن دارید.

کمال گرایی  به افکار ها و رفتارهای خود تخریب گرانه ای اشاره می کند که هدف آنها نیل به اهداف به شدت افراطی و غیر واقع گرایانه است.در جامعه امروزی به اشتباه کمال گرایی چیزی مطلوب و حتی لازم برای موفقیت در نظر گرفته می شود.

بهر حال مطالعات جدید نشان می دهند که نگرش  کمال گرایانه موجب اخلال در موفقیت می شود.آرزوی کامل بودن هم احساس رضایت از خودتان را از شما می گیرد و هم شما را بیش از سایر مردم(کسانی که اهداف واقع گرایانه تری دارند)در معرض ناکامی قرار می دهد.

علل کمال گرایی

اگر شما فردی کمال گرا باشید احتمالا در کودکی گرفته اید که دیگران با توجه به میزان کارآیی شما در انجام کارها به شما بها می دهند در نتیجه احتمالا شما یاد گرفته اید در صورتی به خود بها دهید که مورد قبول دیگران واقع شوید.

(فقط بر پایه میزان پذیرش دیگران به خود بها دهید).بنابراین عزت نفس شما براساس معیارهای خارجی پایه ریزی شده است.این امر می تواند شما را به نقطه نظرها و انتقادات دیگران آسیب پذیر و به شدت حساس سازد.

تلاش برای حمایت از خودتان و رهایی از اینگونه انتقادات سبب می گردد کامل بودن را تنها راه دفاع از خود بدانید.بعضی از احساسات افکار و باورهای منفی ذیل احتمالا با کمال گرایی مرتبط هستند:

-ترس از بازنده بودن-افراد کمال گرا غالبا شکست در رسیدن به هدف هایشان را با از دست دادن ارزش و بهای شخص مساوی میدانند.

<

مهارت کنترل خشم

تصور کنید در خیابان در حال رانندگی هستید،راننده جلوی شما با سرعتی کمتر از حد مجاز لاینی که در آن مشغول رانندگی است،به آرامی در حال حرکت است.زمانی که می خواهید با بوق زدن یا چراغ دادن او را متوجه کنید،می بینید اصلا توجهی به شما ندارد و حتی راه را برای سبقت گرفین شما باز نمی گذارد...سرانجام راه باز میشود و شما نفس راحتی می کشید:اما درست در همین موقع چشمتان به آمپر بنزین می افتد و متوجه می شوید که به اندازه رسیدن به مقصد بنزین ندارید،ناچار به نزدیک ترین پمپ بنزینفکر می کنید و تغییر مسیر می دهید...زمانی که به پمپ بنزین مورد نظر می رسید با صفی طولانی مواجه می شوید....به ساعتتان نگاه می کنید از زمان قرار ملاقاتی که داشتید گذشته و شما هنوز در انتظار زدن بنزین هستید.

گوشی همراهتان را بر می دارید تا موضوع دیر رسیدنتان را به دوستتان اطلاع دهید اما گوشی همراهتان آنتن نمی دهد.....براستی در چنین موقعیت هایی چه می توان کرد؟آیا فریاد زدن و بد و بیراه گفتن می تواند فشار عصبی چنین اتفاقی را کمتر کند؟بدن انسان تا چه میزان خشم و اضطراب را میتواند تحمل کند؟عوارض و عصبانیت های شدید و طولانی مدت چیست؟داشتن روحیه تحریک پذیر و عصبانیت های آنی چه تاثیری بر روابط و موفقیت های اجتماعی میگذارد؟ آیا می توان به روشی امن و سالم به ناکامی های زندگی روزمره پاسخ داد و از عواقب سوء عصبانیت در امان بود؟ آیا خشم هیجان بدی است و در هر حال باید از آن دوری کرد؟

چنانچه شما نیز با سوالاتی از این دست مواجه هستید پیشنهاد می کنم در دوره آموزشی"مهارت کنترل خشم"شرکت کنید. در این دوره با موضوعاتی از قبیل:

-خشم چیست؟

آیا خشم هیجان مضری است؟

-تفاوت خشم و عصبانیت

-چه چیزهایی ما را عصبانی می کند؟

-چگونه باورهای فرد بر عصبانیت او تاثیر می گذارند؟

-مهارت مقابله با خشم های فوری و گذرا

-مهارت مقابله با خشم های کهنه و فرو خورده

همبسته ها و همایندهای کمرویی

کمرویی برچسبی است که معمولا خود فرد یا دیگران بر روی فرد می گذارند.این برچسب ها تعیین کننده خود فرد نیستند،بلکه او را صرفا در یک مقوله یا طبقه قرار می دهند.این مقولات یا طبقات در فهمیدن رفتار کمک میکنند،اما در بسیاری از موارد ماهیت خود فرد را نشان نمی دهند زیرا کم رویی می تواند در یک فقط به عنوان یک رفتار باشد:در حالی که در مواقع دیگر یک ندای درونی و به عنوان بخش مهمی از خود فرد و جهت دهنده اصلی او در نظر گرفته شود.

شناخت و بهبود کودک درون

دلگرفتگی،اضطراب و نگرانی های مزمن امروزه برای بیشتر افراد احساسی آشنا و مانوس است.نداشتن شادی عمیق افراد را وامیدارد به دنبال تجربه شادی به هر دری بزنند.از مسافرت و گشت و گذار گرفته تا تفریحات ناسالمی مثل استفاده از مشروبات الکلی و مواد مخدر،گزینه هایی هستند که برای پر کردن اوقاتی که به دلگرفتگی و اضطراب میگذرد انتخاب میشوند اما علیرغم انتظار باز هم موثر نمی افتند.زندگی ماشینی امروز با چنان سرعتی در حال گذر است که گاه فرصتی برای خلوت کردن با خود به آدمی نمی دهد.بدیهی است در چنین شرایطی احساسی که بیش از همه تجربه می شود،احساس خستگی روحی و دلگرفتگی مزمن باشد.از زمانی که کودکان خرد سالی بودیم والدین به ما آموختند که به دیگران بیش از خود توجه کنیم و نیازهای آنها را مقدم بر نیازهای خود بدانیم.زمانی که بزرگتر شدیم سیستم مدرسه نیز به این ماجرا دامن زد و به ما آموخت انجام تکراری و تقلیدی تکالیف بیش از خلاقیت ما ارزش دارد.مهم نبود که ما میتوانستیم مسائل ریاضی را با خلاقیت خود به شیوه ای دیگر حل کنیم،زمانی نهره کامل و توجه معلم را دریافت می کردیم که کاملا مطابق با اصول از پیش تعیین شده مسائل را حل میکردیم.زمانی که تحصیل را به اتمام رساندیم و با انتخاب کار یا همسر مرحله جدیدی را در زندگی آغاز کردیم،تکراری بودن روال زندگی بیش از پیش آزار دهنده شد.

کمرویی و اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی ، ترس چشمگیر از موقعیتهای اجتماعی و یا اجرایی است و با نشانه هایی مانند عرق کردن، تپش قلب، لرزش و اشکالات تنفسی همراه است. معتقد است به جای فوبی اجتماعی بهتر است گفته شود اضطراب اجتماعی ، زیرا فوبی به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته می شئود و در واقع اختلالی است که در درون خود شخص رخ می دهد، در حالی که اضطراب اجتماعی به عنوان (( مشکلی در زندگی)) در نظر گرفته می شود که از تبادل شخص و محیط ایجاد می شود و تجربه رضایت بخش فرد را در زمینه کارکرد اجتماعی محدود می کند. بین فوبی اجتماعی عمومی و اضطراب اجتماعی عمومی همایندی بالایی وجود دارد . به همین ترتیب ، کمرویی و اضطراب اجتماعی نیز به هم وابسته اند و همپوشی بالایی بین نشانه های شناختی ، رفتاری و فیزیولوژیکی آنها وجود دارد.

روش های کسب مهارت

ایفای نقش

<

جاده خوشبختی را چگونه طی کنیم؟

کنجکاوی: کنجکاوی به معنای علاقمندی به همه آن چیزهایی است که تجربه شان می کنید. افراد کنجکاو فعال و در جستجوی موقعیت های چالش برانگیزند. این ویژگی همان چیزی است که در طول قرون دانشمندان، مخترعان و مکتشفان را بر آن داشته است فراسوی محدودیت های دانش بشر گام بردارند.

12 گام در مسیر کنجکاوی

<

بیماری ایدز چیست؟
بیماری ایدز بیماری است كه سبب اختلال سیستم ایمنی بدن می شود به صورتی كه بدن قادر به مبارزه با برخی عفونتها نمی باشد. این عفونتها عبارتند از: عفونتهایی كه عفونتهای فرصت طلب نام دارند و سایر بیماریهایی كه در شرایط ضعف سیستم ایمنی عمل می كنند. وقتی فردی با ویروس ایدز آلوده می شود و ویروس وارد بدن او میگردد، ابتدا ویروس در سلولهای سفید خون او زندگی و تكثیر پیدا میكند.ویروس در حین رشد خود در بدن سبب از بین رفتن این سلول و سلولهای دیگر میشود. انهدام این سلولها سیستم ایمنی را تضعیف میكند در نتیجه باعث مستعد شدن شخص به عفونتها و بیماریهای فرصت طلب مختلف میشود از عفونت ریه گرفته تا سرطان.

ویروس ایدز چگونه منتقل میشود؟

1- تماس جنسی بدون پیشگیری با فرد آلوده به ایدز.

2- استفاده از سوزن یا سرنگ مشترك با یك فرد آلوده به ویروس ایدز.


3- انتقال ویروس از مادر به فرزند در حین بارداری، زایمان، یا شیردهی

ویروس ایدز از چه راههایی منتقل نمی شود؟<

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196