چالش هدف گذاری

چالش های هدف گذاری

(چطور به اهدافتان برسید؟)

چالش شماره 1 : اهداف نامشخص

واقعا میدانید چه میخواهید؟ بسیاری از افراد وسوسه می شوند از این قسمت رد شوند،چون به نظر می رسد در مورد انها صدق نمی کند.در حقیقت ما اغلب برای رسیدن به چیزهایی که در فکرمان میگذرد نقشه میکشیم ، نه لزوما برای چیزهایی که واقعا میخواهیم.

راهکار:

هروقت هدفی را ترسیم میکنید فورا از خودتان بپرسید : چرا این هدف را میخواهم؟ به خودتان اجازه ندهید که جوابی سرسری بدهیدمثل: چون خوشحال یا خوشبختم میکند.

چرا شما را خوشحال یا خوشبخت میکند؟ این تجارب یا شرایط جدید چه احساسی برای شما فراهم می اورد؟چرا این احساسات برایتان مهم است؟انها چه نیازهای عمیق تری را کشف خواهند کرد؟

ممکن است از جوابهایی که به این سوالات میدهید تعجب کنید!

از نیازهایی که حتی نمیدانستید دارید آگاه میشوید.این چیز خوبی است چون فقط در صورتی میتوانید به چیزی برسید که انرا واقعا بخواهید! از دیگر مزایای ان ، این است که وقتی دقیقا بدانید چه میخواهید، راههای رسیدن به انرا خیلی راحت تر و سریع تر پیدا میکنید.مثلا به جای اینکه کل شرایط زندگی خود را از نو بچینید تغییرات کوچکی میدهید.گاهی ما کارها و چیزها را خیلی سخت تر از ان چیزی میکنیم که باید باشند.

چالش شماره 2: انتظارات غیرواقع گرایانه

تا به حال چندبار هدفی بزرگ تعیین کرده و با خود گفته اید: این مثل اب خوردن است. به نظرتان ان کار را گام به گام پیش میبرید و به راحتی به سمت نتیجه ی دلخواه خود حرکت میکنید و در زمان مورد نظر به ان میرسید؟متاسفانه، همیشه اینطور نیست.

به جای انکه  اقرار کنید اهداف شما خیلی بلندپروازانه بوده اند وسوسه میشوید کلا تسلیم شوید . این یعنی نسخه و دستورالعمل فاجعه!

شما نمیتوانید  با یک گام بزرگ و در عرض چندهفته از پست کارمندی جزء به پست ریاست برسید .

راهکار:

راه حل این چالش روشن است:اندک اندک شروع کنید! خیلی ها از شنیدن این سخن خوششان نمی اید ولی لازم است، مگر اینکه اراده ای آهنین و صبر زیاد داشته باشید.

تعیین اهداف بزرگ اشکالی ندارد، ولی اهدافی دست یافتنی ترسیم کنید و این یعنی: یا برای شروع کار اهداف کوچکتر تعیین کنید یا انتظارات خودرا در مورد اینکه هدف شما چقدر و چگونه به ثمر میرسد پایین بیاورید.اینکه کدام راه را انتخاب میکنید به اولویت شخصی شما بستگی دارد.افرادی هستند که میتوانند هدف بزرگی تعیین کنند وسالها با تلاش و کوشش در جهت ان حرکت میکنند تا به ان برسند.انها هیچ گاه انچه را در جهت ان کار میکنند گم نمیکنندو مایل اند صبورانه منتظر بمانند تا به مقصر برسند.

اگر میخواهید بیست و پنج کیلو وزن کم کنید،ابتدا روی کم کردن ده کیلوگرم تمرکز کنید.

بیست و پنج کیلوگرم زیاد به نظر میرسد،ولی وقتی انرا به پنج تا پنج کیلوگرم تبدیل میکنید، خیلی دست یافتنی تر به نظر میرسد.تقریبا هرهدف بزرگی را میتوان به قسمت های کوچک تر تقسیم کرد و وقتی روی دست یافتن به ان اهداف کوچکتر تمرکز میکنید، انها روی هم جمع میشوند و موفقیتی بزرگ را پدید می اورند.

چالش شماره 3: خیلی سخت است

به نظر میرسد کار کردن در جهت هر هدفی در ابتدا سخت است،ولی گاهی میزان سختی انرا دست کم میگیریم . برای مثال: شما برنامه ی جدید تناسب اندام را شروع کنید.اولین تمرین احتمالا مثل شکنجه است.عضلات درد خواهد گرفت.خیس عرق میشوید واز خود میپرسید یک زندگی بدون تحرک، انقدر هم بد نخواهد بود!اما اگر تمرین های خود را هرروز ادامه دهید چه اتفاقی میفتد؟عضله پیدا میکنید و قوی تر میشوید.احساس میکنید انرژی بیشتری دارید حتی از تمرین کردن لذت خواهید برد.هرچه قوی ترشوید راحت تر میتوانید حرکت و شتاب را حفظ کنید.

این نکته برای هر هدفی صدق میکند.

راهکار:

راهکار ساده است. انقدر خود را هل دهید تا جایی که کارتان دیگر سخت به نظر نرسد. به خودتان یاداوری کنید که همیشه اینقدر سخت نخواهد بود. و به جای آه و ناله کردن به خود اینطور بگویید: با چالش ها رشد میکنم ، عزیزم آنرا مطرح کن! میتوانم از عهده اش برآیم مشکلی نیست.نابرده رنج گنج میسر نمی شود ، من تسلیم نمیشوم.

چالش شماره 4: کار درونی نکردن

ما معمولا دستیابی به هدف را یک فرایند بیرونی میدانیم .در حال حاضر در نقطه الف هستیم و میخواهیم به نقطه ب برسیم.

چالش شماره 4: کار درونی نکردن

ما معمولا دستیابی به هدف را یک فرایند بیرونی میدانیم.درحال حاضر در نقطه ی الف هستیم و میخواهیم به نقطه ی ب برسیم. بااینکه تغییرات بیرونی را صورت میدهیم باید به یادداشته باشیم که با دستیابی به اهداف خود، ادم متفاوتی میشویم.بنابراین حتی وقتی تغییرات بیرونی را صورت میدهیم دستخوش انطباق و سازگاری درونی میگردیم! تصور کنید هدف شما کم کردن بیست و پنج کیلوگرم وزن است اگر فقط روی کاهش وزن تمرکز کنید از این واقعیت غفلت میکنید که در وهله ی نخست به دلایل خاصی اضافه وزن پیدا کردیدو تا تغییرات درونی را صورت ندهید همچنان وسوسه میشوید و دوباره ان اضافه وزن را پیدا میکنید.

انجام کار درونی نشان میدهد که به این دلیل اضافه وزن پیدا کرده اید که عزت نفس شما پایین بوده است وبه باورتان ارزشی برای مراقبت از خود ندارید.اگر این نوع باورها را حل و فصل نکنید مانع از ان میشود که وزن خود را کاهش دهید.همین وضعیت در مورد اهداف دیگر هم اتفاق میفتد.

راهکار:

اثربخش ترین راهکار برای این چالش این است که خصوصیاتی را در نظر بگیرید که برای رسیدن به هدف خود به انها نیاز دارید وانگاه شروع به ساختنشان کنید.برای مثال اگر هدف شما موفقیت کاری بیشتر است از خود بپرسید یک کاسب یا تاجر موفق چه ویژگی هایی دارد.ویژگی هایی مثل اعتمادبنفس، جرئت، خلاقیت، انعطاف پذیری و ...

وقتی فهرستی از این ویژگی ها تهیه کردید انها را درون خود پرورش دهید.تمرین کنید که اعتماد بنفس بیشتری داشته باشید،جرات داشته باشید، خلاقیت خود را بیشتر ابراز کنید وتا حد ممکن روی انعطاف پذیری خود کار کنید.

اگر رژیم غذایی شما سرشار از غذاهای پرکالری است ، شاید نشانگر این باشد که در پی سرپوش گذاشتن روی مسائل هیجانی هستید که با آرام کردنشان میتوانید از شر وسوسه ی خوردن این غذاها نیز رها شوید.

اگر هنگام تلاش برای رسیدن به اهدافتان سعی کنید مسائل درونی خود را حل و فصل کنید ، احتمال موفقیت تان دوبرابر میشود.

چالش شماره 5: قربانی کردن در مقابل به دست اوردن

هرهدفی به نوعی قربانی کردن نیاز دارد.ولی گاهی این موضوع را به سادگی فراموش میکنیم.اغلب گرایش داریم با رسیدن به هدفمان چیزی دریافت کنیم نه اینکه چیزی را از دست بدهیم.از این رو قبول نکردن اینکه باید چیزی را قربانی کنیم و اماده نشدن برای ان میتواند برایمان گران تمام شود و حتی موفقیت نهایی ما را تهدید کند.متاسفانه کمتر هدفی بدون قربانی کردن به دست می اید.

راهکار:

تنها دوچیز مهم است: ارزشش را دارد؟

در هر هدفی باید بدانید انچه به دست می اورید ارزش هزینه ای را که برای ان میکنید دارد.یان مفاهیم به ندرت ثابت و تغییر ناپذیر هستند.انها غالبا براساس تصورات شما تغییر میکنند.

مایلید این کار را بکنید؟

انچه حتی از سوال اول، مهمتر است این سوال است:سوالی که به شما کمک میکند بدانید ایا هدف شما واقعا برایتان مهم است یا خیر.اگر تصمیم بگیرید که در حال حاضر مایلید چیزی را قربانی کنید، باید یک هدف کوچکتر را انتخاب کنیدتا احساس کنید برای چالش های بزرگتر در اینده اماده شوید.اگر میبینید تمایل دارید تنها کاری که باید بکنید این است که هربار احساس میکنید وسوسه میشوید که کاری در خلاف جهت اهدافتان بکنید، تصمیمی را که گرفته اید به ذهن بیاورید و تقویتش کنید.

چالش شماره 6: عدم خودباوری

باور نداشتن به توانایی های خود نیز مشکلی عمومی در تعیین هدف است.بیایید با واقعیت روبرو شویم.اگر باور داشته باشید که میتوانید به هدف خود برسید ، احتمالا اینکار را قبلا کرده اید.

چطور میتوانید باوری قوی را در خود شکل دهید؟

احتمالا بهترین سرنخ این است که وقتی نوبت به خطر کردن میرسد، تردید میکنید.مثلا انجام کاری را به تعویق می اندازید یا گامی عملی برای دستیابی به اهداف خود برنمیدارید.

اگر میخواهید به هر هدفی برسید ، ابتدا باید باور کنید که میتوانید. این امر مستلزم چیزی بیش از امید یا ارزوست.به باوری تزلزل ناپذیر نیاز دارد تا از چالش ها عبور کنید.متعهد بمانید و هرکاری برای موفق شدن انجام دهید.اما چطور چنین باوری را میسازید؟ بیشتر ما این سطح اعتماد بنفس را نداریم.از این رو مجبوریم انرا کم کم بسازیم.

راهکار:

اثربخش ترین راه برای ساخت باوری مستحکم به خود و توانایی هایتان،این است که دست به عمل بزنید.هرچقدر کاری را بیشتر انجام دهید، در ان اعتماد بنفس بیشتری پیدا میکنید. درست است؟

مثل هرچیز دیگری در زندگی نیاز به تمرین دارد.اولین باری که رانندگی کردید احتمالا میلرزیدید و میترسیدید.اولین باری که سخنرانی کردید حتما خیس عرق شدید. قضیه همان پاسخ جنگ یا گریز به یک تهدید است و کاملا طبیعی است. وظیفه ی ذهن است که به بدن بگوید دارد به وضعیتی خطرناک نزدیک میشود.اما اگر در مواجهه با ترس استقامت کنید بالاخره از بین خواهد رفت. چون خودتان را شرطی میکنید که واقعا چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

تکرار جملات تاکیدی قدرتمند مثل موارد زیر مفید است:

-تا امتحان نکنم نمیدانم میتوانم انجامش دهم یاخیر

-میتوانم از عهده ی این چالش برایم.

-عصبانی ام ولی قصددارم انجامش دهم و...

ممکن است بخواهید هرروز چند دقیقه ای به دستاوردهای قبلی خود فکر کنید.چه فعالیت های دیگری باعث نگرانیتان بودند،ولی اکنون برانها مسلط شده اید؟ترسهای قدیمی را زنده کنید و به توانایی خود در غلبه بر انها افتخار کنید. به خودتان یاداوری کنید که با اهداف فعلی خود میتوانید همین کار را بکنید.

چالش شماره 7: ترس از شکست

ترس از شکست عامل مهمی در پیشرفت نکردن خیلی ها به شمار میرود.انها مدام اهداف بزرگ ترسیم میکنند.سپس کارها را عقب می اندازند و امروزو فردا میکنند.ترس از شکست دلیل روشنی ندارد.ذهن ما راههایی برای گول زدن مان دارد که اتفاقا خیلی هم متقاعد کننده است.

برای مثال برای اینکه وزن خود را کاهش دهید هدفی را ترسیم میکنید.خیلی خوب شروع میکنید ، تمرین های خود را به دقت انجام میدهید و درست غذا میخورید اعداد روی ترازو به سمت پایین به حرکت در می ایند  اما ناگهان وسوسه میشوید .یک روز یادتان میرود ناهار مغذی خود را به محل کار ببرید در نتیجه به رستوران میروید و چاق کننده ترین غذای منو راانتخاب میکنید بعد از خودتان میپرسید چرا چنین کردید. یا به یکی از دوستان خود زنگ میزنید و او را به صرف شام در رستوران دعوت میکنید و به بهانه گردش بیشتر غذا میخورید. در نتیجه برنامه غذایی ان روزتان را کاملا به هم میزنید.خلاف جهت صحیح حرکت میکنید. اگر به قدر کافی دقت کنید معمولا ترسی پیدا میکنید که در کمین نشسته است.وقتی به خود می ایید احساس ترس میکنید چون میدانید دیگران دارند به شما توجه میکنند و برای ادامه حرکت به شما فشار زیادی وارد میشود .

راهکار:

برای اینکه به ترس از شکست غلبه کنید باید بدانید که دستیابی به هدف  تکلیف همه چیز را معلوم نمیکند.کمتر موقعیتی میتواند اینقدر سیاه و سفید باشد.در واقع یگانه راه برای شکست واقعی دست کشیدن از تلاش و امتحان است.فقط شما میتوانید بگویید که شکست خورده اید یانه .اگر به این باور برسید که با یک اشتباه دنیا به اخر نمیرسد و تصمیم بگیرید به برنامه خود برگردید ایا شما باخته اید؟

مفهوم شکست فقط براساس ادراکات خودتان پایه ریزی شده است.اگر از پذیرفتن مفهوم خشک شکست و موفقیت دوری کنید و در عوض این روند را روزی یکبار –لحظه ای یکبار-در پیش بگیرید نمیتوانید شکست بخورید. انتخابهایی ساده کنید و از پیشرفتی که همراه بااین انتخابهاست لذت ببرید.

چالش شماره 8:ترس از موفقیت

ترس از موفقیت رابطه نزدیکی  با ترس از شکست دارد.ممکن است به نظر برسد این دو چالش قطب های کاملا متضادی هستند ولی شباهت انها بیشتر از ان چیزی ست که فکر میکنیم.د راین دو باوری مشترک وجود دارد : اینکه نمیتوانید از عهده ی عواقب کار برایید.

ترس از شکست، نگرانی مربوط به عواقب موفق شدن در هدف را افزایش میدهد.در هر دو حالت، در توانایی شما در اینکه از عهده ی نتایج برایید شک میکنید.

ترس از موفقیت باعث میشود شما از این بابت نگران شوید که اگر وزن خود را کاهش دهید خانواده و دوستان رفتار متفاوتی با شما خواهندداشت.شاید از خود بپرسید اگر نتوانید از غذاهای دلخواه خود لذت ببرید چطور از مهمانی ها لذت خواهید برد –بالاخره یک ادم استخوانی نمیتواند زیاد هله هوله بخورد.شاید نگران این باشید که هزینه ی خرید لباسهای تازه چقدر میشود یا هر ترس دیگری که به نتیجه ی هدف مربوط باشد.بار دیگر بااین فرضیه پیش میروید که نمیتوانید از عهده ی چنین احتمالاتی برایید یااگر چنین احتمالاتی روی دهند، بد میشود.

راهکار:

ابتدا فهرستی از ترسهای خود را به اتفاق کارهایی که قادر به انجامشان هستید تهیه کنید تا در صورت وقوع باانها مقابله کنید.

ترس: وقتی لاغر و جذاب هستم نمیدانم چطور با مردان برخورد کنم.

راهبرد:برخوردم فرقی نخواهد کرد ،ولی روی اعتمادبنفسم بیشتر کار میکنم تا با پیشنهادهای ناخواسته مقابله کنم.

ترسهای شما هرچه باشند پرداختن به انها متقاعدتان میکند که میتوانید از عهده ی نتیجه برایید.علاوه براین چیزهایی که از انها  میترسید غالبا روی نمیدهند .اماده شدن برای احتمالات ضرری ندارد ولی همیشه به خودتان یاداوری کنید که ترسهای شما احتمالا تا حد زیادی بی پایه اند.

چالش شماره 9: موانع

این موانع برای همه ی ما پیش می ایند.به سمت اهداف خود حرکت میکنیم انگیزه داریم و عزم خود را جزم کرده ایم که ناگهان مانعی در مسیرمان سبز میشود و ما را میخکوب میکند.اماده شدن برای موانع از مهمترین بخش های روند ترسیم هدف است اما کمتر کسی وقت میگذارد و اینکار را انجام میدهد.ما اکثرا وقتی هدفی را ترسیم میکنیم خوش بین هستیم و مطمئنیم که میتوانیم موفق شویم.دوست نداریم به موانع احتمالی که رویاهای مارا تهدید میکنند فکر کنیم.

عدم برنامه ریزی قبلی برای مواجهه با موانع، تضمین میکند که وقتی ان موانع پیش بیایند نمیدانیم چطور از عهده شان براییم ومطمئن باشید ان موانع معمولا پیش می ایند.

راهکار:

یکی از بهترین راهها این است که هریک از گامهای عملی که برای دستیابی به هدف خود برداشته اید را بررسی و مرور کنید و به موانع یا مشکلات احتمالی فکر کنید .نتیجه ای که از هرمرحله ی هدف خود میگیرید را در نظر بگیرید و از خودتان بپرسید اگر یک مرحله ی خاص کار انطور که برنامه ریزی کرده اید جواب ندهد چه کار میکنید.ایا گامهای جایگزینی وجود دارد که بتوانید پیش بگیرید تا به مسیر صحیح برگردید؟

برای مثال اگر هدف شما ترک سیگار است چه موانع احتمالی ای پس از ترک پیش خواهد امد؟ممکن است خود را در یک موقعیت اجتماعی بیابید که همه در حال سیگار کشیدن هستند و شما وسوسه میشوید سیگاری روشن کنید اگر چنین موقعیتی روی دهد چطور میتوانید به صورت اثر بخشی از پس ان برایید؟

از قبل به فکر بودن و نهایت تلاش خود را انجام دادن برای برنامه ریزی و اماده شدن برای موانع، شما را در قالب ذهنی قدرت، کنترل و مسئولیت قرار میدهد که دقیقا همان چیزی ست که برای رویارویی باهر مانعی به ان نیاز دارید.چه برای ان برنامه ریزی کرده باشید چه نکرده باشید .

چالش شماره 10: تلاش برای کنترل

تلاش برای کنترل کنترل نشدنی ها! این به چه معناست؟تابه حال هدفی ترسیم کرده اید که بخش اعظم نتیجه ی ان از کنترل شما خارج باشد؟

برای مثال:هدف شما این است که ماهی ده مشتری برای شرکت مشاوره ی خود جور کنید.هدف خوبی به نظر میرسد ولی روی کاری تمرکز میکند که مشتریان انجام میدهند نه روی کاری که میتوانند انجام دهند.نمیتوانید کنترل کنید که انها باشما قرارداد ببندند یا خیر.

راهکار:

روی چیزهایی تمرکز کنید که میتوانید کنترل کنید مثلا: من خدماتم را به صد مشتری بالقوه در طول ماه عرضه میکنم بااین نیت که صدمشتری یا بیشتر جورکنم.میتوانید گام های عملی مشخصی برای دستیابی به این هدف ، یعنی جور کردن صدمشتری جدید،بردارید. مثلا شبکه بندی بیشتری صورت دهید.در نشریات تجاری مرتبط تبلیغ کنیدو ...

اگر صدمشتری جدید پیداکنید ولی فقط شش نفر ازانها در ماه نخست خدمات شما را درخواست کنند ایا این هدف را یک شکست تلقی میکنید؟احتمالا خیر.تشویق میشوید به کارتان ادامه دهید وماه بعد عملکرد بهتری داشته باشید.بخش اعظم انرژی و توجه خود را روی چیزهایی بگذارید که میتوانید کنترل کنید و از اینکه احساس کنید نتیجه خارج از کنترل شماست دوری کنید.

چالش شماره 11: گام های عملی نامشخص

برای اینکه به هر هدفی برسید باید برنامه ی روشن و مفصلی داشته باشید.اینکه هدف شما کم کردن ده کیلوگرم وزن باشد، خیلی خوب است ولی چطور میخواهید اینکار را انجام دهید. اینکه بگویید با درست غذا خوردن و ورزش کردن ..خیلی مبهم و کلی ست و ساختار لازم برای موفقیت را ارائه نمیدهد.

اگر در عوض، گام های عملی مثل موارد زیر تدوین کنید دقیقا میدانید چطور به هدف خود برسید.

-روزانه بیش از 1400 کالری نخورید.

-روزی سی دقیقه تمرینهای ایروبیک و وزنه ای انجام دهید.

-روزی پنج وعده میوه و سبزیجات بخورید.

-نان سبوس دار و برنج قهوه ای را جایگزین کنید.

-روزی دو لیتر اب بنوشید.

راهکار:

نه تنها هرهدف باید گام های روشن ومشخص عملی داشته باشد بلکه خود این گامهای عملی را هدفتان قراردهید.مادامی که گامهایی برمیدارید که منجر به نتیجه میشوند مجبور نیستید خیلی روی نتیجه تمرکز کنید.

چالش شماره 12: اولویت های متضاد

این چالش بزرگ دیگری ست که میتواند تصمیمات را از مسیر خود خارج کند چون باید انها را در اولویت قرار دهید.میدانید چه میخواهید و میدانید برای رسیدن به ان چه کار باید بکنید، اما گاهی پیش رفتن میتواند مشکل باشد.ممکن است برخی عوامل حواس پرتی باعث شوند متمرکز ماندن سخت شود.

اولویت های متضاد میتوانند چنان احساس شکستی ایجاد کنند که با وسوسه از اهداف خود کاملا ناامید شوید.

راهکار:

ابتدا ببینید عوامل حواس پرتی از خودتان ناشی میشوند؟ممکن است خودتان اشوب و اشفتگی به پا کنید بدون اینکه متوجه باشید.برای مثال اگر ترس از موفقیت یا شکست مربوط به اهداف شماست میتوانید از قبول وظایف بیشتر خودداری کنید تا بتوانید از کار کردن روی انها اجتناب ورزید .بدانید که اولویت یعنی ترجیح دادن به ترتیب اهمیت یعنی باید تصمیم بگیرید هر لحظه چه چیزی برایتان از همه مهمتر است.هدف شما چقدر مهم است ایا از دیگر وظایف و تعهدات مهمتر یا کم اهمیت تر است؟اگر هدف شما برایتان مهم است وقت و انرژی لازم را برای ان صرف خواهید کرد.همچنان که روی بهبود توانایی خود در اولویت بندی و تمرکز بهتر کار میکنید احتمالا متوجه میشوید که هردو یکدیگر را تکمیل میکنند. تمرکز قوی شما را قادر می سازد فعالیت هایتان را اولویت بندی کنید و در عین حال زندگی متوازن و کاملا اولویت بندی شده ، متمرکز ماندن را راحت تر هم میکند .

چالش شماره 13: عدم تعهد

این چالش رابطه ی مستقیمی با اولویت بندی دارد.چون اگر به هدف خود تعهد نداشته باشید انرا در زندگی به یک اولویت تبدیل نخواهید کرد.وقتی ابتدا تصمیم میگیرید عزم خود را جزم میکنید که کاری بکنید.به این معنا که قول میدهید و قسم میخورید که پیش خواهید رفت اما وقتی اهداف خود را ترسیم میکنید چندبار واقعا چنین منظوری دارید؟خیلی از ما مثلا به خودمان میگوییم تا علاقه مان را از دست نداده ایم و موانع، اعتمادمان را تهدید نکرده باشند تعهدمان را حفظ خواهیم کرد . به همین دلیل اگاهی کامل از اینکه واقعا چه چیزی میخواهید  بسیار مهم است. برای هرهدفی باید تعهد مستحکمی داشته باشید تا به ان برسید .هر هدفی میخواهد باشد. تعهد یعنی ثبات قدم ،ایستادگی و وفاداری.

راهکار:

تصور کنید چطور میشود هدفی داشته باشید که نتوانید از ان چشم بپوشید . ایا اهدافتان مهم هستند؟ اگر چنین نیست دو گزینه دارید :

-به ان اهداف اهمیت دهید.مدتی وقت بگذارید و روی عواقب منفی رها کردن هدف خود فکر کنید .نتیجه ی احتمالی چه خواهد بود.ایا سلامت شما وعمرتان کاهش می یابد؟به رکود حرفه ای دچار خواهید شد؟ افسرده و پوچ خواهید شد؟باید خودتان را متقاعد کنید که اهداف شما مسئله مرگ و زندگی شماست .یا موفق میشوید یا خواهید مرد .

-هدف بهتری را انتخاب کنید .اگر نمیتوانید تعهد لازم را برای دستیابی به هدفتان داشته باشید احتمالا هدف شما انقدرها هم که دوست دارید اهمیت داشته باشد اهمیت ندارد .وقت بگذارید و به این فکر کنید که واقعا چه میخواهید و هدفی را ترسیم کنید که برای شما اهمیت حیاتی دارد.انقدر مهم که تعهدی استوار و پابرجا را برانگیزد.

چالش شماره 14: فقدان قدرت اراده

انچه رابطه نزدیکی با تعهد دارد قدرت اراده است.قدرت اراده بیشتر روی تصمیمات لحظه به لحظه ای تمرکز میکند که برای رسیدن به اهداف خود میگیریم.میتوانید هرچه میخواهید را هدف گذاری کنید ولی اگر قدرت اراده نداشته باشید که به انها بچسبید به جایی نخواهید رسید.بسیاری از ما قدرت اراده ی قدرتمندی داریم تااینکه وسوسه به سراغمان می اید. متعهدیم هرروز روی اهداف خود کار کنیم تااینکه به این نتیجه میرسیم که نتایج را به ان سرعتی که دوست داریم نمی بینیم.

راهکار:

بهترین راه تمرین کردن است.تصمیمی بگیرید و مثل کنه به ان بچسبید.اگر فکر میکنید مقهور قصدهای بزرگتر میشوید، با قصدهای کوچکتر شروع کنید .برای مثال قصد کنید یک روز قند نخورید . اگر عادت کرده اید هرروز قند بخورید فرصتهای زیادی برای تقویت قدرت اراده دارید.

مهمترین کار این است که اگر لغزش کردید تسلیم نشوید .اگر تسلیم وسوسه شدید اراده ی خود را تقویت کنید و دوباره شروع کنید . هرچه بیشتر اینکاررا انجام دهید قدرت اراده ی شما قوی تر میشود . انتظار نداشته باشید فورا اراده ی فوق العاده ای از خود نشان دهید.اگر همچنان به تمرین و قصد کردن و استقامت ادامه دهید در مدت کوتاهی میتوانید به هر وسوسه ای بخندید و تسلیم ان نشوید .

چالش شماره 15: از دست دادن انگیزه

این چالش رایج ترین مشکلی ست که افراد در دنبال کردن اهداف خود با ان روبرو هستند.وقتی برای اولین بار تصمیم میگیرید به راحتی انگیزه پیدا میکنید چون برای تغییراتی که قصد دارید در زندگی خود ایجاد کنید هیجان دارید و نسبت به اینکه براحتی میتوانید به اهداف خود برسید خیلی خوش بین هستید .هنوز با موانع، عوامل حواس پرتی و سردرگمی ،استرس ، ناکامی و سرخوردگی مواجه نشده اید.

همین که به سمت اهدافتان حرکت کنید انگیزه ی شما افت میکند.شاید کم کم به توانایی های خود شک کنید .

راهکار:

اثربخش ترین راهکارها:

-استراحت کنید.اگر میبینید خیلی آزرده و سرخورده هستید شاید خیلی از خودتان کار کشیده ایدو تحت فشار بوده اید. به خصوص زمانی که سعی میکنید به زور به نتیجه برسید .عقب بکشید و اندکی استراحت کنید تا دوباره شارژ شوید طولی نمیکشد که دوباره هوس کار کردن میکنید.

-رویکرد خود را تغییر دهید.ممکن است از گام های عملی ای که زمانی مطمئن بودید و شما را به هدفتان میرسانند خسته و بی انگیزه شده باشید و حالا ارزو میکنید ای کاش ان هدف را اصلا ترسیم نمیکردید.اهداف خود را مرور کنید و ببینید ایا میتوانید گامهای دیگری بردارید.

-هیجان خود را احیا کنید.وقتی برای اولین بار اهداف خود را ترسیم کردید با فکر رسیدن به انها انگیزه پیدا کردید  و حالا با مرور ذهنی انچه میخواهید به ان برسید براحتی میتوانید ان اتش را دوباره برافروزید.اگر نمیتوانید تصویر ذهنی روشنی از نتیجه مطلوب داشته باشید انرا یادداشت کنید.تاجاییکه میتوانید جزئیات انرا تشریح کنید و با حس خوشحالی و خوشبختی در هم بیامیزید.بهتر است انرا به زمان حال بنویسید .

بازدید 230 بار
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196