کمرویی و اضطراب اجتماعی

کمرویی و اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی ، ترس چشمگیر از موقعیتهای اجتماعی و یا اجرایی است و با نشانه هایی مانند عرق کردن، تپش قلب، لرزش و اشکالات تنفسی همراه است. معتقد است به جای فوبی اجتماعی بهتر است گفته شود اضطراب اجتماعی ، زیرا فوبی به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته می شئود و در واقع اختلالی است که در درون خود شخص رخ می دهد، در حالی که اضطراب اجتماعی به عنوان (( مشکلی در زندگی)) در نظر گرفته می شود که از تبادل شخص و محیط ایجاد می شود و تجربه رضایت بخش فرد را در زمینه کارکرد اجتماعی محدود می کند. بین فوبی اجتماعی عمومی و اضطراب اجتماعی عمومی همایندی بالایی وجود دارد . به همین ترتیب ، کمرویی و اضطراب اجتماعی نیز به هم وابسته اند و همپوشی بالایی بین نشانه های شناختی ، رفتاری و فیزیولوژیکی آنها وجود دارد.

اگرچه رویکردهای طبقه بندی به ماهیت مقوله ای بود اختلالهایی مانند اضطراب تاکید دارند، به نظر می رسد نشانه ها و نوع اختلالهای اضطراب اجتماعی، در ابعاد گوناگون قرار دارند، هرچند روز تحقیقات زیادی لازم است تا سودمندی بالینی این طبقه بندی روشن شود.

ویژگیهایی همچون واکنش پذیری فیزیولوژیک ، تمایل اجتناب از موقعیتهای اجتماعب، اختلال در مهارتهای اجتماعیب، و شناخت منفی در موقعیتهای اجتماعی که شامل ارزشیابی منفی، خود- پردازی، پایین در نظر گرفتن مهارتهای اجتماعی، بد دانستن خود ، و خود – سرزنشی در مشکلات اجتماعی ممکن است در هر دوی این اختلالها وجو.د داشته باشد. بنابراین ، از یک جهت می توان گفت وقتی کمرویی باعث می شود فرد از موقعیتهای اجتماعی اجتناب و در زندگی روزمره او اختلال ایجاد نماید، می توان آن را اضطراب اجتماعی نامید.

کمرویی و درون گرایی

بعضی از رویکردهای شخصیتی ، آیزنگ و پنج عامل بزرگ شخصیتی ،ابعاد متفاوتی از برون گرایی را تخیص داده اند. زندگی امروزی دنیای برون گرایی را می طلبد که پر از سر و صدا و هیاهو، گریز از یکسان بود، انرژی بالایی که باید به نوعی مصرف و تخلیه شود و مانند آن است. بنابراین، افراد برون گرا که لنرژی خود را از خارج از خود یعنی فعالیتها، اجتماعی بودن و چیزهای عالم خارج می گیرند، به نظر نمی رسد مشکل چندانی در کنار آمدن با مشکلات زندگی داشته باشند. اما در مقابل افراد درون گرا که این انرژی را از درون خود یعنی از نظریه ها، پنداشتها و افکار خود می گیرند، ممکن است در برخورد به موانع، مشکلات زیادی داشته باشند. درون گرایی – برون گرایی، پیوستاری است که در آن افراد می توانند فوق العاده درون گرا یا فوق العاده برون گرا و یا ترکیبی از هر دو باشند. اما همیشه یک عامل کمرویی نیز بین این دو بعد وجود دارد که این بعد کمرویی یافت شده، می تواند اساس روان نژندی یا روان پریشی و یا هردو را در دوره بزرگسالی فراهم نماید.

افراد درون گرا را می توان به دو دسته تقسیم بندی نمود: افرادی که خود – بسنده، سختکوش، و درارای اعتماد به نفس، خود – شکوفایی و هدفهای مستحکم هستند و افرادی که خجالتی ، کمرو، و فاقد مهارتهای ارتباطی اند و معمولا از یگران گریزانند و می ترسند کاری را در حضور آنها انجام دهند. بنابراین، آیزنک بین کمرویی اجتماعی برون گرا یعنی کسی که ترجیح می دهد با خودش باشد اما در موقعیتهای اجتماعی به طور اثر بخش عمل می کند و کمرویی اجتماعی روان نژند که حواسش به خود جمع است ، فرق می گذارد. گاهی درون گرایی نیز مترادف با کمرویی مورد استفاده قرار گرفته است، بخصوص که پیدا شده است بین برون گرایی یعنی نقطه مقابل درون گرایی و فوبی اجتماعی همبستگی منفی وجود دارد.

کمرویی و بی علاقگی اجتماعی

کمرویی با احتیاط و بی علاقگی اجتماعی نیز فرق دارد. در بی علاقگی اجتماعی، فرد خودش را از گروه جدا می کند، در حالی که در اضطراب اجتماعی گروه همسن خود را از فرد جدا می کند. معمولا در دوره کودکی ، احتیاط کردن در مورد افراد نا آشنای فاقد تعارض نزدیکی / دوری که مشخصه کمرویی در نظر گرفته می شود ، است. به همین ترتیب، بعضی از کودکان ممکن است بازیهای فردی را به بازیهای جمعی و تعامل گروهی ترجیح بدهند، اما تنش ناشی از کمرویی در آنها دیده نمی شود. اما مشخص شده است، کسانی که علاقه اجتماعی کمتری دارند، کمروتر نیز هستند و عدم علاقه اجتماعی در دخترها، در ارتباط با رفتارهای گوناگون از جمله کمرویی است اما اینکه افراد کمرو ترجیح می دهند به جای اینکه با دیگران باشند وقت خود را در تنهایی صرف کنند یا بودن با دیگران، برای آنها احساس اضطراب ایجاد می کند و کار آیی شان زرا پایین می آورد ، به درستی روشن نیست.

کمرویی و شخصیت اجتنابی

همایندی نزدیکی بین اضطراب اجتماعی عمومی و اختلال شخصیت اجتنابی که در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالهای روانی 4 در محور 2 طبقه بندی شده است، وجود دارد ، زیرا هردو در حوزه های اضطراب اجتماعی و درون گرایی با هم شباهت دارند . یک امکان برای وجود این تفاوت شاید این باشد که شخصیت اجتنابی به عنوان یک نوع اضطراب اجتماعی شدید است. اعتقاد بر این است که دو اختلال بر روی یک پیوستار و از نظر شدت در نقاط متفاوت این پیوستار قرار دارند، نه اینکه دو مقوله جداگانه باشند . بنابراین ، تفاوت بین این دو اختلال به جای اینکه کیفی باشد، کمی و ناشی از شدت اختلال است.

بازدید 65 بار
Share

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

خدمات ارایه شده به سازمان‌ها

 • Melat
 • O 2deb08c0
 • Sepah
 • Bsaderat
 • Emdad
 • Naft
 • Zendand
 • سازمان ها
  ارائه سخنرانی و آموزش مهارت های زندگی برای ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • Mahdkoodak
  ارائه سخنرانی وآموزش مهارت های زندگی برای مهد کودک ها
 • Keshavarzi
 • Dad
 • Araffm
 • Sazman

  ساعت کاری ما :

  • شنبه - چهارشنبه :صبح 9:00 - 14:00  بعدظهر 16:00 - 21:00
  • پنجشنبه: صبح 9:00 - 14:00
  01732350794 / 01732320995 / 0937 962 9135

  if location 287561

  گرگان  خیابان ولیعصر نبش عدالت 22 مجتمع مروارید - طبقه 7  واحد2  

     017-32350794  if phone 1055012

  017-32320995    if phone 1055012

  0937-962-9135if phone 1055012

  مرکز آرام را دنبال کنید

  inestagram           telegram             if email social media 2481196